Leto je síce jedno z najkrajších období v roku, no znepríjemniť nám ho môžu práve otravné komáre. Keď už nás uštipnú, natierame sa chladivým gélom z lekárne alebo si na to dáme našu slovenskú tradičnú Alpu. Alpu pozná každý a skoro každý ju má aj doma. Dnes si prezradíme recept proti komárom a kliešťom, na ktorý sa vám Alpa bude hodiť. Ako si domáci repelent pripraviť?
.
Ekologický prostriedok si môžete objednať po kliknutí na obrázok
Klinčekový repelent
Proti komárom a kliešťom je veľmi obľúbený (i preto že nepáchne, skôr vonia) podomácky vyrobený klinčekový repelent. Vyrobíte si ho jednoducho, avšak napriek tomu, že si ho nanesiete, nevystavujte sa zbytočne nežiaducemu hmyzu, špeciálne sa vyhýbajte oblastiam, kde sa darí kliešťom. Prenos boreliózy nemusí byť prechádzka ružovou záhradou, i keď pri včasnom zachytení a liečbe zvyčajne všetko dopadne dobre.
Ako na to?
Do sklenenej uzatvárateľnej fľašky nasypte asi 10 gramov celých klinčekov, zalejte 100 ml vodky.Klinčeky môžete pridať aj do Alpy, ak nemáte vodku, či lieh. Nechajte odstáť asi 2 týždne, sem-tam premiešajte a odlejte si do fľaštičky so sprejom. Môžete priebežne dolievať vodkou, či liehom a stále bude zmes dostatočne silná proti komárom i kliešťom. Podľa spokojných reakcií tých, čo to skúsili, pomáha týmto extraktom potierať aj prípadné štípance. Naozaj to funguje. Účinok vydrží približne hodinu. Veľmi často sa doma vyrábajú aj repelenty z rozmarínu alebo rôznych silíc.
Rozmarínový repelent
Na veľmi účinný rozmarínový repelent budete potrebovať 100 g sušeného alebo 200 g čerstvého rozmarínu, 1 lyžicu vínneho octu a 1 liter vody. Vodu v hrnci priveďte k varu, do horúcej vody vsypte alebo vložte bylinky a krátko ich povarte. Hrniec odstavte a nechajte vodu v ňom vychladnúť. Pri chladnutí sa rozmarín dostatočne vylúhuje a uvoľnia sa z neho silice a aromatické látky. Akonáhle je odvar studený, preceďte ho a pridajte doň 1 lyžicu octu. Premiešajte a prelejte do fľaštičiek s rozprašovačom. Repelent uschovávajte v chladničke. Využite ho vždy, keď sa chystáte na pobyt v prírode. Uplatní sa ako u ľudí, tak pre vašich štvornohých miláčikov - psov, ako spoľahlivá ochrana proti napadnutiu kliešťami.
.
Uštipol vás komár?
V tom prípade si ranku neškriabte, hoci to svrbí a láka. Škriabaním si totiž na zapálenom mieste vytvárate ďalšie drobné až mikroskopické ranky, ktorých znečistenie infekciu iba zhorší.
Radšej vyskúšajte tieto triky:
Miesto vpichu čo najskôr schlaďte kockou ľadu alebo studenou vodou. Niekomu pomáha naopak teplý obklad – treba vyskúšať, na čo reagujete lepšie.
Ranku si môžete natrieť gélom z aloe vera, prípadne medom, ktorý má antibakteriálne účinky.
Najjednoduchším a najbežnejším domácim liekom na uštipnutie komárom je jedlá sóda. Zmiešajte 3 lyžičky sódy bikarbóny a lyžičku vody. Vznikne hustá pasta, ktorú nanesiete na štípanec a necháte zaschnúť.
Niekomu zaberá tea tree olej, alebo levanduľový olej, šťava z citrusov, kokosový olej, alebo ovsená kaša.
Alergikom pomôžu antihistaminiká, dobré sú chladivé gély, ktoré dostanete v lekárni bez predpisu.
.
HĽADÁTE ÚČINNÉ A BIOLOGICKÉ OCHRANNÉ PRÍPRAVKY
PROTI CHOROBÁM A ŠKODCOM?
-