Komáre vedia pokaziť každú zábavu alebo pôžitok z grilovania, ale aj samotného pohybu na záhrade. Okrem rôznych repelentov, ktoré však obsahujú množstvo chemických látok, účinné sú aj niektoré rastliny. Ktoré to sú?
Napríklad rozmarín, bazalka či cesnak. Stačí rastliny nakrájať najemno a potrieť si nimi kožu na tele. Citrónová tráva dokáže komáre pekne "držať na uzde", odpudzuje ich. Odporúča sa sadiť ju do veľkých kvetináčov - nakoľko sa poriadne rozrastá, a keďže je veľmi citlivá na mráz, v zime je lepšie ju dávať do priestorov, kde teploty neklesnú pod 3 stupne Celzia.
.
.
Tráva sa používa vo farmaceutickom i kozmetickom priemysle. Najmä ako upokojujúci prostriedok pri nervovej podráždenosti, na znižovanie horúčky, pri nechutenstve či rôznych žalúdočných obtiažach. Navyše citrónová tráva znižuje cholesterol - pri príprave jedál sa dá zužitkovať prakticky celá rastlina. Čerstvé výhonky sa pridávajú do zeleninových šalátov, ale môžu byť aj súčasťou rôznych polievok, omáčok a pokrmov z mäsa, hydiny či rýb.
Odožeňte otravný hmyz a kliešte bylinkami
Všadeprítomný štípajúci hmyz vie spoľahlivo pokaziť i tú najlepšiu náladu. V blízkosti záhradného posedenia si preto vysaďte rastliny, ktoré väčšinu otravných komárov a múch spoľahlivo odradia, hoci vám budú príjemne voňať. Hodiť sa bude mäta sivá (využijete ju i do šalátov, na ochutenia mäsa, rýb, pri príprave čaju), aksamietnica, rozmarín, letniť v nádobách môžete vôňovec citrónový (citrónovú trávu), ktorého výťažky sú dnes už bežnou súčasťou priemyselne vyrábaných repelentov, voňavých sviečok a olejov využívaných na odpudzovanie komárov. Zároveň je významnou súčasťou thajskej a indonézskej kuchyne, používa sa na ochutenie osviežujúcich nápojov. Netreba zabudnúť ani na klasiku v podobe muškátov, ktoré nevoňajú muchám a novšie odrody ako ‘Moskito Schocker’ či ‘Citronella’, dokonca ani komárom a osám.
Domáce repelenty
Spoľahlivým odpudzovačom hmyzu je výluh z rimbaby starčekolistej, ktorá obsahuje účinné kontaktné insekticídy. Nevonia mu ani pach listov orecha kráľovského a bazy čiernej, ktorou si priamo v prírode môžete potrieť pokožku nôh a rúk rovnako ako pri práci v záhrade levanduľou alebo medovkou.
Ak sa vyberiete na výlet do prírody, proti kliešťom si pripravte repelent z rozmarínu, levandule, tymianu, šalvie, santoliny, saturejky alebo zo zmesi provensalského korenia. Kliešte a otravný hmyz by mala odpudiť aj vôňa vratiča obyčajného, fenikla a citrusov. Ešte silnejší repelentný účinok získate, keď bylinky zalejete aspoň 60-percentným alkoholom, necháte päť dní lúhovať, občas pretrepete a nakoniec zriedite vodou.
Každé dve hodiny
Rastlinné repelenty je dobré obnoviť vždy, keď ich na pokožke prestanete cítiť, čo je asi každé dve hodiny. Fľaštičku s rozprašovačom preto majte vždy poruke.
.
Chýba vo vašej knižnici niektorá z týchto kníh?
.
.
.
.
.