Sladké zemiaky sú čoraz populárnejšie aj u nás a to nielen kvôli jedinečnej chuti, ale aj obsahu živín. Azda ich jedinou nevýhodou je o niečo vyššia kalorická hodnota v porovnaní s bežnými zemiakmi. Lenže to nič nemení na tom, že sú plné živín.
Jeden stredne veľký sladký zemiak (cca 114 g) pokryje dennú potrebu vitamínu A na viac ako 100 %, vitamínu C na 37 % či vitamínu B6 na 16 %. Okrem toho obsahuje slušné množstvo vitamínu B5 a mangánu. Skromnejšie sú zastúpené železo, horčík, vápnik, zinok, fosfor, ale aj ďalšie vitamíny zo skupiny B, vitamín E a C. Batáty je najlepšie konzumovať aj so šupkou, pretože aj v nej je veľa výživných látok.
Batáty posilňujú imunitu
Jedna porcia pečeného sladkého zemiaka poskytuje takmer polovicu denných potrieb vitamínu C. Tá istá dávka tiež dodáva 400% (!) odporúčaného denného príjmu vitamínu A. Obe živiny sú nevyhnutné pre podporu imunitnej funkcie, ktorá je obzvlášť dôležitá v období prechladnutia a chrípky.
OBDARUJTE SVOJICH PRIATEĽOV ZÁHRADKÁROV!
Kliknite na kalendár a objednávajte!
.
Batáty znižujú vysoký krvný tlak
Vysoký krvný tlak spôsobuje kardiovaskulárne ochorenia. Na jeho zníženie je potrebná hlavne správna strava bohatá aj na draslík. Ten je zastúpený v sladkých zemiakoch. Jedna porcia batátu pečeného so šupkou poskytuje 950 mg draslíka. To je viac ako dvojnásobok množstva v strednom banáne. Draslík v podstate zametá prebytočný sodík a tekutinu z tela, čo znižuje krvný tlak a znižuje námahu srdca. Draslík tiež pomáha regulovať srdcový rytmus a svalové kontrakcie.
Batáty pozitívne ovplyvňujú zrak
Sladké zemiaky obsahujú niekoľko živín, ktoré sú spojené so zlepšením zdravia očí a zraku. Niektoré z najsilnejších sú karotenoidy. Zahŕňajú alfakarotén, betakarotén, luteín a zeaxantín. Betakarotén, ak sa berie ako doplnok v izolácii od ostatných karotenoidov, môže spôsobiť nerovnováhu. Ale keď sa konzumuje v potravinách, kde je vždy sprevádzaný a v rovnováhe s celou sadou karotenoidov, že má silné protirakovinové vlastnosti a vlastnosti zlepšujúce videnie.
Batáty sú prevenciou zápchy a žalúdočných vredov
Zápcha je sprevádzaná nepríjemným pocitom plnosti a nafúknutým bruchom. V prípade týchto problémov je potrebné zaradiť do jedálnička viac vlákniny. Odporúčané denné množstvo sa pohybuje okolo 25-30 gramov a čiastočne ho možno pokryť aj konzumovaním sladkých zemiakov. Obsahujú nerozpustnú vlákninu, ktorá prospieva črevám, ale aj pektín, teda rozpustnú vlákninu znižujúcu hladinu cholesterolu. Navyše sa batáty odporúčajú jesť aj pri žalúdočných vredoch, pretože žalúdok upokojujú.
Batáty vyživujú mozog
Batáty obsahujú zlúčeniny, ktoré pomáhajú vášmu mozgu fungovať čo najlepšie, vrátane cholínu a mangánu. Cholín je nevyhnutnou živinou pre rast a vývoj mozgu, ako aj syntézu neurotransmiteru acetylcholínu, ktorý vysiela správy medzi bunkami. Mangán je tiež dôležitý pre zdravie mozgu. Viaže sa na neurotransmitery a pomáha urýchliť pohyb elektrických impulzov cez vaše telo. Antokyány, ktoré sú jedinečné pre fialové sladké zemiaky, môžu mať tiež vlastnosti zlepšujúce pamäť.
.
AKO PESTOVAŤ BATÁTY?
Pozrite si tieto tri videá, ktoré vám dajú niekoľko návodov, ako na to
Návody, ako pestovať batáty
.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
EDÍCIE PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM A KNIHY DO VRECKA
Publikácia je po knižných bestselleroch Rok v ovocnej záhrade + biologická ochrana,
Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana, Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok,
Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín, Rok vinohradníka a vinára,
Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií
Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
Batáty pomáhajú zmierňovať stres a úzkosť
Sladké zemiaky vám môžu pomôcť relaxovať. Obsahujú vysoké hodnoty horčíka, o ktorom sa ukázalo, že zohráva úlohu pri upokojení mozgu. Nedostatok horčíka súvisí s depresiou, poruchami nálady a bolesťami hlavy.
Batáty znižujú bolesť spôsobenú artritídou
Betakarotén, horčík, zinok a komplex vitamínov B robia sladké zemiaky veľmi dôležitým zdrojom potravy na zvládnutie artritídy. Vodu, v ktorej ste varili túto hľuzovitú zeleninu, môžete aplikovať externe na kĺby a tým zmierniť bolesti spôsobené artritídou.
Použité zdroje:
http://zdravie.cvicte.sk/zdravie-1/6-d-vodov-preco-jest-pravidelne-sladke-zemiaky
https://zdravopedia.sk/zelenina/batat-7-ucinkov-na-zdravie
.