Čo je to vrúbľovanie? Túto otázku profesor Ivan Hričovský dostáva ozaj veľmi často. Povedzme si pár slov o tejto ovocinárskej činnosti. Najmä lajkov táto odpoveď aspoň nasmeruje, čo je potrebné minimálne vedieť. V prvom rade však ideo spôsob nepriameho vegetatívneho rozmnožovania, pri ktorom sa prenáša časť jednoročného výhonu alebo letorastu s niekoľkými pukmi resp. očkami z vrúbľa ušľachtilej požadovanej odrody na vhodný podpník. Ktorý typ vrúbľovania poznáme?
Hoci poznáme podľa ročného obdobia rôzne vrúbľovanie - predjarné, jarné a letné, jednoznačne najlepšie výsledky dosiahneme predjarným a jarným vrúbľovaním vo februári až máji. Dôležitou podmienkou je dostatočná teplota - lajcky sa hovorí, že ruky nesmú chladiť. A pozor! Dážď, vietor a sneženie v čase vrúbľovania majú veľmi nepriaznivý vplyv na ujatie vrúbľov.
Odporúča:
prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.
,
Pre posilnenie rastu väčšiny ovocných stromkov je vhodný Symbivit (vpravo).
Ak plánujeme prevrúbľovať staršie ovocné stromy alebo vrúbľovať nové odrody hneď na začiatku vegetácie, musíme už v decembri, najneskôr začiatkom januára odobrať vhodné vrúble. Použijeme len silné jednoročné a dobre vyzreté letorasty, najlepšie z južnej, prípadne z východnej či zo západnej a dostatočne osvetlenej časti koruny s dobre vyvinutými a zdravými púčikmi. Keďže ich kvalita nie je po celej dĺžke výhonka rovnaká, vrúble režeme vždy len z jeho strednej časti.
Na prípravu vrúbľov v žiadnom prípade nepoužívame kolmo hore rastúce výhonky, známe ako vlky, ktoré na tento účel nie sú vhodné. Ako prvé si pripravme vrúble čerešní, višní a egrešov. Jablone, hrušky a ríbezle môžu ešte chvíľu počkať.
NACHYSTAJME STROMY NA PREVRÚBĽOVANIE
Podrobný postup prevrúbľovania aj s radami ako na to nájdete v knihe Ivan Hričovský, Lucia Harničárová, Boris Horák: OVOCNÁ ZÁHRADA: Práce podľa mesiacov.
VRÚBĽOVANIE NA KOZIU NÔŽKU
Február je vhodný čas na presvetľovanie – rez rodiacich jadrovín a môžete začať s prevrúbľovaním stromov čerešní a višní. Odporúčaným spôsobom vrúbľovania týchto stromov je „na koziu nôžku“. Je to prácnejšia alternatíva, ale má väčšiu spoľahlivosť a efekt. Odborníci upozorňujú na fakt, že do klinu zrezaný vrúbeľ je potrebné pripraviť už v decembri a musí presne zapadnúť do výrezu na konári.
KOĽKO VRÚBĽOV NA ZREZANÝ KONÁR?
„Na každý zrezaný konár dáme dva až štyri vrúble vybranej odrody. Miesto vrúbľovania nezabudnime pevne zaviazať štepárskou páskou a zatrieť štepárskym voskom. Rovnako je dôležité dôkladne pozatierať aj horné, zrezané konce vrúbľov a zrezaný konár,“ vysvetľujú postup vrúbľovania autori publikácie Ovocná záhrada: Práce podľa mesiacov.
ČAS NA REZ VINIČA
Prišiel vhodný čas aj na rez viniča. Počkajte s ním jedine vtedy, ak sú ešte stále silné mrazy. Dôležité je najskôr odstrániť prebytočné a poškodené výhonky. Po zrezaní môžeme vinič už aj vyviazať.
ČO S OSTATNÝMI STROMAMI A KRAMI?
Sadiť môžete už aj iné ovocné stromčeky, zásada je, že by ste to mali stihnúť skôr, ako začnú pučať. Vhodné je pomôcť im opornými kolíkmi vo výške dvoch metrov či viac – podľa druhu stromčeka a jeho vzrastu. Na čerstvo vysadených stromčekoch, ale i tých, ktoré ste vysadili na jeseň je dôležité urobiť takzvaný povýsadbový rez. Prerieďte aj maliny a končeky jednoročných výhonkov skráťte o 5 až 8 centimetrov. Zrezať by ste mali aj egreš, ríbezle, či josty.
VRÚBĽOVANIE DO RÁZŠTEPU
V spolupráci s Jánom Škorňom v rámci Farmárskej revue sme nakrútili postup pri viacerých spôsoboch vrúbľovania. Rád by som predstavil aj mojim priateľom na Facebooku tieto postupy - a dnes by sme si mohli predviesť vrúbľovanie do rázštepu. Ide o jeden z najstarších spôsobov vrúbľovania ovocných stromov vôbec. V súčasnosti sa v ovocinárskej praxi používa len zriedkakedy a používajú ho najmä starší ovocinári. Princíp je v tom, že do pripraveného podpníka sekerou urobíme zárez a vrúble potom vložíme do takto vytvoreného rázštepu. Podrobne si tento postup môžete pozrieť tu vo videu Vrúbľovanie do raštepu.
.
VRÚBĽOVANIE POD KÔRU A DO RÁŠTEPU
Profesor Ivan Hričovský vysvetľuje postup pri vrúbľovaní pod kôru a do ráštepu.
PODMIENKY ÚSPEŠNÉHO OČKOVANIA A VRÚBĽOVANIA
Pri očkovaní a vrúbľovaní počas miazgy musí mať podpník dostatočnú miazgu, rez na vrúbľoch i očkách musí byť hladký, rezné plochy nesmú byť znečistené – je to ovocinársky chirurgický zákrok, očkovanie jednotlivých druhov sa musí urobiť v najvhodnejšom období, keď sú vyzreté očká a je plná miazga, po zaočkovaní alebo vrúbľovaní je dôležité pevné uviazanie, pri spôsoboch, kde sa zatiera štepárskym voskom musí byť vosk rozotrený po celom obvode rezných plôch i na povrchu vrúbľa. Pri výbere vosku musíme byť veľmi opatrný, nekvalitný vosk býva často hlavnou príčinou neujatia vrúbľov, podpníky i vrúble (očká) musia byť zdravé, kvalitné a vyzreté, pri vrúbľovaní treba dávať pozor, aby sa kambiálna vrstva podpníka a vrúbľa kryli a tak umožnili prúdenie miazgy a asimilátov a rýchle zrastenie.
AKO VRÚBLE ODOBERÁME?
Ideálne je, ak ich odoberiete za bezmrazého počasia. Je vyššia pravdepodobnosť, že ich s úspechom uskladníte do času prúdenia miazgy, kedy sa vykonáva samotné vrúbľovanie na podpník. Najvhodnejšie nájdete na vonkajšej strane koruny v strede medzi spodnou a hornou časťou. Vyvarujte sa severnej strany koruny, ktorá nie je vhodná. Jednoznačne na štepenie najvhodnejšia je stredná časť jednoročného výhonu. Pri dostatočnom počte výhonkov si môžete dovoliť vybrať niekoľko správnych, ktoré uskladníte až do času použitia.
.
NA ČO TREBA DÁVAŤ POZOR
o Vrúble nesmú v nijakom prípade po odobratí uschnúť - ukladáme ich do vopred vykopanej jamy na vlhkom tienistom mieste. Jamu zakryte doskami, prekryte fóliou, ktorú zasypte zeminou.
o Aké sú termíny na odber vrúbľov?
- Kôstkoviny: už môžeme odoberať dokonca v novembri, no optimálny termín je január až začiatok februára
- Čerešňové vrúble: začneme rezať ešte aj koncom februára a začiatkom marca tesne pred štepením
- Jadroviny: Odrezky režeme v januári a pokračovať môžete až do prvej polovice februára.
.
Na záver rada profesora Ivana Hričovského:
PRÍPRAVA VRÚBĽOV NA PREVRÚBĽOVANIE STROMOV
Dostal som otázku od pána Michala Fabuša z Píly: Kedy sa robí príprava vrúbľov na prevrúbľovanie ovocných stromkov?
Odpoveď som vybral z mojej knihy ROK V OVOCNEJ ZÁHRADE, kde sa venujem rôznym praktickým radám do ovocnej záhrady:
Vrúbeľ je časť výhonku materského stromu, ktorý pri vrúbľovaní navrúbľujeme na vhodný podpník. Materský strom musí byť mladý, rodiaci a zdravý. V záhradkách na to musíme dbať najmä pri záchrane starých a krajových odrôd. Pri odbere vrúbľov na záchranu takýchto odrôd výnimka potvrdzuje pravidlo. Termín rezania výhonov pre vrúble má značný vplyv na ujatie sa. Za najvhodnejší termín môžeme určiť obdobie vegetačného pokoja asi od polovice decembra do polovice januára. Výhony v tomto období po skončení prvých mrazov nebývajú namrznuté a dajú sa najdlhšie uchovať až do obdobia prúdenia miazgy. Výhonky odoberáme z východnej, južnej a zo západnej osvetlenej časti zo stredu koruny stromu. Púčiky na jednoročnom výhonku nemajú rovnakú kvalitu. Na vrúbľovanie je najvhodnejšia stredná časť výhonku. Ako prvé pripravujeme výhony čerešní, višní a egrešov, pri jabloniach a hruškách to môže byť aj neskôr. Slivkoviny neodporúčam vrúbľovať v záhradkách pre nebezpečenstvo vírusového ochorenia šarky sliviek.
.
AKO JE TO VO FEBRUÁRI S VRÚBĽOVANÍM?
Pripravujeme si podpníky na jarné vrúbľovanie jabloní, hrušiek, ríbezlí a egrešov. Môžeme ich navrúbľovať aj v ruke a potom založiť do vlhkého piesku. Podpníky ríbezle zlatej zabaľujeme do balíkov z rašelinového substrátu obaleného machom. Dáme ich do skleníka alebo miestnosti s teplotom 8 až 12 stupňov. Keď napučia, vrúbľujeme na ne spojkovaním egreše a ríbezle. Uskladňujeme ich pri teplote 8 až 12 stupňov, prípadne môže byť aj nižšia.
ČEREŠNE, VIŠNE, MARHULE
Koncom februára už vrúbľujeme aj čerešne, višne, ale aj marhule, kým ešte nie sú v štádiu miazgy. Je to dôležité. Robíme to za priaznivých podmienok. Tenšie výhonky vrúbľujeme plátkovaním alebo sedielkovaním, hrubšie na koziu nôžku.
A EŠTE RAZ MYKORHÍZNE HUBY
Pre výsadbu stromkov využite podporu rastu a úrodnosti vo forme mykorhíznych húb. Prípravok SYMBIVIT® je založený na využití skvelých vlastnosti mykorhíznych húb. Ide o granulovaný prípravok, ktorý sa ľahko používa a vaše rastliny z neho budú mocť čerpať to najlepšie pre ich krásu, rast a odolnosť. Mykorhízne huby obsiahnuté v Symbivite sa napoja na korene vašich rastlín, budú rásť, čerpať živiny z pôdy a podporovať rastlinu počas jej celého života.
.
PRÍPRAVKY PROTI ŠKODCOM
.