Liečivé bylinky majú u nás dlhú históriu. Výťažky z byliniek sú súčasťou mnohých liekov i kozmetických prípravkov a azda v každej domácnosti nájdeme nejaké tie bylinkové čaje proti rôznych neduhom. Napriek tomu, že bylinky sú prírodnými liečiteľmi, môžu nám aj uškodiť. Tak, ako pri všetkých liekoch, aj pri bylinkách treba byť opatrní. Nebezpečenstvo hrozí pri nesprávnom užívaní alebo predávkovaní sa bylinkami, prípadne pri neuváženom kombinovaní rozličných bylín.
Mnohí ľudia považujú bylinky za absolútne bezpečné a nedbajú na odporúčané dávkovanie či dĺžku užívania. Takýmto spôsobom si však možno privodiť všelijaké zdravotné ťažkosti. Často ide o nervozitu, podráždenosť, nespavosť ale i omnoho vážnejšie komplikácie.
V čom sú skryté nebezpečenstvá, spojené s liečivými bylinami?
Riaďme sa týmito základnými pravidlami a riziko minimalizujeme:
• zbierajme len druhy, ktoré dobre poznáme,
• v prípade neistoty sa spýtajme skúseného pestovateľa,
• pozornosť venujme správnemu sušeniu, usušené časti napadnuté plesňou alebo inak napadnuté likvidujme,
• nazbierané byliny ponechávajme len jeden rok, po dlhšom čase strácajú účinok,
• nekombinujme navzájom druhy, ak nepoznáme vhodnosť ich kombinácie,
• pri príprave čajov ponechávajme byliny v nádobe len nevyhnutný čas, pokiaľ receptúra inak neodporúča. Inak nám môžu byliny uškodiť,
• aj pri bežných druhoch bylín, ktoré často pijeme si urobme prestávku,
• s čajmi na spani opatrne, pretože sú návykové, robme časté pauzy pri ich užívaní.
Nechýba vo vašej knižnici nietorá z týchto kníh?
Kliknite na obálku, ak si knihu chcete objednať.
Ktoré jedovaté druhy sú obzvlášť nebezpečné?
Skoro na jar v prírode objavíme snežienky, ktoré sú jedovaté kompletne celé. Najmä pri zbere (aj keď sú zákonom chránené) vidíme často pohybovať sa deti, dohliadnime, aby s rastlinami priveľmi nemanipulovali. Veľkým lákadlom detí pri hrách okolo potôčka je aj záružlie močiarne (Caltha palustris). Dbajme o to, aby nepojedali kvety. Miernou jedovatosťou sa prejavujú aj jarné cibuľoviny, napríklad bleduľa jarná, narcis (Leucojum vernum, Narcissus). Medzi veľmi nebezpečné jedovaté rastliny treba uviesť bolehlav škvrnitý (Conium maculatum) a ricín (Ricinus), u ktorých sú jedovaté semená. Obzvlášť jedovaté sú rastliny z čeľade ľuľkovitých. Vyhýbajme sa predovšetkým ľuľkovcu zlomocnému, blenu čiernemu, alebo durmanu obyčajnému. V prípade uvedených druhov je jedovatosť obzvlášť nebezpečná v semenách.
Bylinky v kombinácii s liekmi
Niektoré bylinky môžu negatívne ovplyvňovať pôsobenie liekov. Preto, ak užívate nejaké bylinky, nezabudnite to spomenúť svojmu lekárovi v prípade, že vám predpisuje lieky.
Hľadáte bylinky pre duševnú harmóniu?
Vyskúšajte Fin Relaxinis.
Fin Relaxinis obsahuje výťažky z múčenky, chmeľu
a vresového kvetu. Tieto byliny prispievajú k upokojeniu organizmu,
sú užitočné v záťažových a stresujúcich situáciách. Podporujú duševnú harmóniu pri strese,
pomáhajú udržať hlboký spánok, prispievajú k optimálnej relaxácii.
Deti, tehotné a dojčiace ženy a chorí ľudia
Opatrnosť s užívaním byliniek je dôležitá aj pri malých deťoch, v tehotenstve ale tiež u ľudí s rôznymi ochoreniami. U detí platí, že čím mladšie dieťatko je, tým väčšia opatrnosť je nutná. Bez konzultácie s pediatrom by ste u bábätka nemali skúšať žiadne bylinky, či už na vnútorné alebo vonkajšie použitie. Ani kúpanie bábätka v harmančeku, čo je pomerne častý zvyk, nie je práve vhodné a hrozí riziko alergie. V tehotenstve je rovnako dôležité poradiť sa o vhodnosti konkrétnych byliniek s lekárom alebo lekárnikom. Existujú aj bylinné čajové zmesi určené práve pre tehuľky, pričom opäť treba dbať na odporúčané dávkovanie. Podobne aj v období dojčenia môžu byť niektoré bylinky nebezpečné pre bábätko alebo mamičku. Tvorbu mlieka môže znížiť napr. šalvia, mäta ale tiež petržlen. U ľudí s rôznymi ochoreniami platí rovnaká zásada, teda bylinky používajte vždy až po porade s lekárom.