Šalvia je trváci poloker s rozkonárenými, na báze zdrevnatenými a v hornej časti bylinnými, štvorhrannými a chlpatými stonkami. Dosahuje výšku do 100 cm. Listy sú protistojné, podlhovasté alebo kopijovité, na báze zúžené, tupo zúbkaté s dvoma malými prílistkami a so sieťovitou žilnatinou. Mladšie listy sú sivo plstnaté, staršie sú zelené. Kvety sú veľké, modrofialové s 3 cm korunou, 6-12 kvetov sa nachádza na vrchu stonky. Plod tvoria 4 tvrdky, ktoré sa pri dozrievaní rozpadávajú. Celá rastlina špecificky príjemne vonia. Vysušená rastlina je bledozelená, príjemne vonia a je štipľavohorká. Šalvia sa pestuje v záhradkách, či na balkónoch.
Šalviu poznali a pestovali aj naši predkovia. Bola to bylina, ktorá nesmela chýbať v žiadnej záhradke. Ešte koncom 19. storočia sa uvádzalo, že šalvia v našich záhradách ochraňuje zdravie rodiny. V Anglicku sa dokonca tradovalo, že kto chce zdravo žiť, musí jesť šalviu v máji. Šalvia kvitne v júni až júli prevažne fialovými, ale aj bielymi a ružovkastými kvetmi. Rastliny často striháme, aby si udržali hustý kríčkovitý rast. Zbierame listy a mladú vňať tesne pred kvitnutím, za suchého počasia, najlepšie dopoludnia.
Účinné látky obsiahnuté v šalvii lekárskej
Najvyšší obsah účinných látok majú šalviové listy, v nich sa skrýva liečivé tajomstvo. Dajú sa použiť aj čerstvé, no vo väčšine prípadov sa nechávajú vysušiť. Nemusíte sa báť, týmto procesom sa z nich liečivé látky nevyparia. Okrem listov sa zvykne zbierať tiež šalviová vňať.
Šalvia lekárska obsahuje vysoký podiel betakaroténu, luteínu, vitamínov skupín A, B, C, E, K, množstvo bielkovín, sacharidov a tukov, z minerálnych látok meď, horčík, železo, mangán, zinok a selén.
Ako sme už spomínali, šalvia má širokospektrálne využitie v kuchyni i medicíne, modernej aj ľudovej. Začnime gastronomickým potenciálom tejto rastliny. Okrem zdravotných benefitov sa šalvia totiž vyznačuje aj trpkou, mierne horkastou chuťou, ktorá dokáže ozvláštniť nejeden pokrm. Vňať a drvené sušené listy sa používajú v kuchyni ako korenina na dochutenie rôznych pokrmov, prevažne omáčok a polievok. Šalvia sa hodí predovšetkým k bravčovine, nakoľko jej horkosť zaujímavým spôsobom podčiarkuje chuť mäsa, pričom ju neprebíja. Táto rastlina sa tiež využíva k dochucovaniu syrov, predovšetkým tých zrejúcich.
Šalviový čaj
Samostatnou kapitolou je čaj zo šalvie. Ide o nápoj pripravovaný celé stáročia, stálicu v tradičnej medicíne, ale aj favorita priaznivcov zdravého životného štýlu. Jeho najväčšou výhodu je nenáročnosť prípravy – čo sa týka potrebných surovín, ale aj samotného procesu. Postačí vám totiž jedna čajová lyžica sušenej šalvie. Tú dajte do hrnca, zalejte pol litrom vriacej vody, maximálne 5 minút povarte, krátko nechajte lúhovať a potom stačí zmes už iba scediť a liečivý nápoj je na svete.
Účinky šalvie na zdravie
Šalvia zachraňuje život
Pri pití šalviového čaju si zabezpečíte hneď niekoľko prirodzených a rýchlo dostupných benefitov. Podporíte svoj imunitný systém, pri chorobe alebo poranení si zabezpečíte prirodzenú a mimoriadne silnú dezinfekciu, prečistíte si krv, ale aj lepšie vykašlete hlieny. Dokonca aj keď ste zdraví! Bude vám lepšie tráviť a zároveň nebudete mať toľko chuti do jedla, zmiznú hnačky, zápchy, plynatosť, jednoducho všetko, čo súvisí s nepríjemnými pocitmi v črevách. Okrem toho budete vitálnejší, pokojnejší, emočne vyrovnanejší. Čo je však najdôležitejšie, šalvia preukázateľne zabraňuje mozgovej porážke!
Nechýba vo vašej knižnici nietorá z týchto kníh?
-
Kliknite na obálku, ak si knihu chcete objednať.
Šalvia na podporu krvného obehu
Podpora krvného obehu a nervovej sústavy Máte problém s pamäťou či stresom? Neviete sa koncentrovať a cítite sa vyčerpaní? Vďaka svojmu zloženiu vám môže šalvia pomôcť so zvládaním psychického stresu. Okrem toho zlepšuje aj krvný obeh a stav ciev.
Šalvia proti zápalom
Ja všeobecne známe, že šalvia má vďaka obsahu saponínov a flavonoidov antibakteriálne účinky Aj preto sa často používa pri zápaloch v ústnej dutine či na vonkajšie poranenia. Šalvia má celkovo výborný vplyv na imunitný systém nášho organizmu a zlepšuje našu obranyschopnosť.
Šalvia ma zlepšenie potencie a riešenie ženských problémov
Možno ste už počuli aj o jej podpore potencie. Vďaka fytoestrogénu podporuje lepšie prekrvenie pohlavnej sústavy, čo má za následok celkovú podporu potencie. Okrem toho pôsobí aj na hormóny a zlepšuje sexuálnu energiu. Využíva sa takisto ako podporná liečba pri gynekologických ťažkostiach, ako je nepravidelný menštruačný cyklus či rôzne príznaky súvisiace s prechodom.
Šalvia na liečbu nadmerného potenia
V dôsledku hormonálnych zmien a rôznych problémov trápi množstvo ľudí nepríjemný symptóm, nadmerné potenie. Práve šalvia má podporné účinky, ktoré nadmerné potenie zmierňujú, a preto ju môžete nájsť aj v niektorých antiperspirantoch.
Chcete si dopestovať bylinky v záhrade?
Pre objednanie produktu kliknite na obrázok.
Šalvia zatočí s boľavým hrdlom
Šalviu môžeme užívať vnútorne i zvonka. Má antiseptické účinky, preto je vhodná aj ako dezinfekcia pri poraneniach. Teplý čaj zo šalvie je balzamom na boľavé hrdlo a odporúča sa pri všetkých zápaloch v oblasti ústnej dutiny.
Šalvia stopne aj nepríjemný zápach z úst
Pre účinky pri liečbe zápalov v ústnej dutine a pri potlačení nepríjemného zápachu sa výťažky zo šalvie pridávajú do ústnych vôd a zubných pást. Odporúča sa i žuvať čerstvé listy zo šalvie.
Zázračná šalvia má tieto pozitívne účinky na organizmus:
- antibiotické účinky na liečenie zápalov v tele,
- pomáha pri bolestiach v krku a zápaloch v ústnej dutine,
- uľaví boľavému hrdlu pri angíne, horúčke a kašli,
- je účinná pri krvácaní z ďasien a parandentóze,
- pomáha proti nočnému poteniu
- zabraňuje nadúvaniu, prečisťuje krv,
- pomáha zbaviť sa hlienu,
- pôsobí priaznivo pri ochorení pečene,
- zmierňuje menštruačné bolesti.
Upozornenie
Šalvia je potrebné sa vyhýbať počas tehotenstva alebo počas kojenia, pretože zastavuje tvorbu mlieka. Pri dlhodobom užívaní si nezabudnite dať aspoň mesačnú pauzu. Účinky šalvie sú skvelé, no vo veľkom množstve môže mať negatívne účinky.
Použité zdroje:
https://www.zdravieastyl.sk/prirodna-medicina/536-salvia-nielen-pri-problemoch-s-mandlami
https://www.vyzivovy-doplnok.sk/salvia-lekarska/
https://mediteka.sk/salvia-lekarska/
https://www.babskeveci.sk/ucinky-salvie/
https://fitastyl.sk/clanky/zdravie/domaca-lekarnicka-salvia-lekarska-nielen-na-bolave-hrdlo