Blíži sa obdobie, kedy sa začínajú zberať šípky. Šípky sú v podstate plody odkvitnutej ruže. Z hľadiska morfológie je to zložené súplodie. Šípky sa zberajú na jeseň, keď má plod jasno červenú alebo oranžovú farbu. Zbierajú sa suché, nepoškodené a nezmrznuté plody.Niektorí ľudia ich zbierajú až po prvých mrazoch, no tie znehodnocujú plod a znižujú jeho obsah vitamínu C.
Zber šípok je vyvrcholením bylinárskej sezóny. Ich osviežujúca chuť je v čajoch nenahraditeľná a nič nepomôže pri zotavovaní z nachladnutia a chrípky viac ako ich odvar.
Obsah vitamínov a minerálov v šípkach
Šípky majú v 100 gramoch 162 kalórií, 0,3 g tukov, 38 g sacharidov (z toho cukry 2,6 g), 1,6 g bielkovín a 24 g vlákniny. Šípky ďalej obsahujú vitamín A, B1-tiamín, B2-riboflavín, B6-pyridoxín, B9-kyselina listová, C, E, K, rutín (vitamín P), z minerálnych látok sú to fosfor, horčík, draslík, pektín, mangán, vápnik, sodík, železo. Šípky posilňujú imunitu, bojujú proti rakovine, stimulujú libido a potenciu, účinkujú proti paradentóze, pôsobia ako analgetikum, detoxikujú telo, znižujú cholesterol, bojujú proti chudokrvnosti, pomáhajú udržiavať pokožku mladú, atď.
.
OBDARUJTE SVOJICH PRIATEĽOV ZÁHRADKÁROV!
Kliknite na kalendár a objednávajte!
Šípky a ich účinky na zdravie
Šípky na podporu imunity
Okrem rakytníka rešetliakovitého neobsahujú nijaké iné plody viac vitamínu C ako šípky. Mimoriadne významná je však bioaktívna kombinácia vitamínu C s ostatnými liečivými látkami ako napr. s lykopénom, ktorý je rozpustný v tukoch, preto ho organizmus môže dobre využiť. Vznikajúci vitamín A chráni bunky pred vplyvom voľných radikálov a sliznice pred vírusovými a bekteriálnymi infekciami. Šípkový čaj oddávna patrí k domácim podporným liekom proti prechladnutiu.
Šípkami proti rakovine
Šípky obsahujú bioaktívne zlúčeniny, ako sú fenoly, kyselina askorbová (vitamín C), betakarotén, triesloviny a pektíny, ktoré pomáhajú obmedziť oxidačný stres, ktorý inak vedie k rakovine. Ovocie účinne potláča zápal a bujnenie rakovinových buniek. Šípky znižujú migráciu buniek rakoviny prsníka, pomáhajú predchádzať rakovine hrubého čreva a konečníka. Extrakt šípok predchádza epitelovej chorobe, ktorá môže byť spôsobená rádioterapiou u pacientov s rakovinou v hlave a krku. Zistilo sa tiež, že ovocie zastavilo a dokonca zvrátilo rast niektorých rakovín. Šípky obsahujú aj lykopén (zlúčenina, ktorá im dodáva červenú farbu) - je obľúbený pre svoju protirakovinovú aktivitu. Stimuluje komunikáciu medzi bunkami, ktorých poškodenie vedie k rastu rakovinových nádorov.
Šípky detoxikujú telo
Šípkový čaj má preháňajúce aj močopudné vlastnosti, ktoré môžu účinne pomôcť telu eliminovať toxíny a nežiaduce tuky a soli. Ak mávate často zápchu, slabý metabolizmus alebo oslabený imunitný systém, môže byť dobrý na vypláchnutie toxínov a zníženie zaťaženia obličiek a pečene. Tento čaj vám môže pomôcť tým, že stimuluje rýchlejšie trávenie a zvyšuje frekvenciu močenia.
Šípky na pokožku
Olej z plodov šípok preniká hlboko do kožných vrstiev a zlepšuje zdravie pokožky. Vitamín C stimuluje tvorbu kolagénu a znižuje vrásky a jemné linky. Ovocie obsahuje aj vitamín A, ktorý zlepšuje vlhkosť pokožky. Šípkový olej tiež bojuje proti UV žiareniu spôsobenému slnkom. Antioxidanty v ovocím zlepšujú textúru a tón pleti a pomáhajú liečiť pigmentáciu. Esenciálne mastné kyseliny v oleji bránia tiež jazvám a podporujú regeneráciu kože. Dôležité je vedieť, že olej sa nesmie aplikovať priamo na akné.
Šípkami proti chudokrvnosti
Šípky majú významné množstvo železa, ktoré je nevyhnutnou súčasťou tvorby červených krviniek. Preto zodpovedajúce množstvo šípok v strave môže zabrániť chudokrvnosti a udrží základné orgány dobre okysličené, čím sa zvyšuje metabolická aktivita a optimalizuje funkčnosť rôznych orgánových systémov.
Šípky znižujú cholesterol
Pravidelný príjem extraktu šípok je spojený so zníženou hladinou cholesterolu. Ovocie je obzvlášť účinné u obéznych pacientov. Pacienti, v jednej štúdií, ktorí konzumovali nápoj vyrobený z prášku šípok denne po dobu šiestich týždňov, zaznamenali výrazný pokles hladín celkového cholesterolu v krvi až o 5%. Tento pokles môže dokonca znížiť riziko srdcových ochorení o 17%.
Šípky pôsobia ako analgetikum
Karotenoidy a flavonoidy nachádzajúce sa v šípkovom čaji majú analgetické vlastnosti, vďaka čomu je tento čaj veľkým liekom proti bolesti. Či už ide o chronickú bolesť artritídy alebo akútnu bolesť poranení alebo podvrtnutí, protizápalové a analgetické vlastnosti môžu pôsobiť veľmi rýchlo.
Nechýba niektorá z týchto kníh vo vašej knižnici?
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
Šípky ako liek proti paradentóze
Vďaka kombinácii vápnika, rutínu a vitamínu C sú šípky najlepším prírodným liekom proti paradentóze, krvácavosti a ďalších ochoreniam ďasien. Dostatok vitamínu C v organizme pomáha predchádzať mnohým problémom so zubami a ďasnami a umožňuje zachovať si pevný chrup až do vysokého veku.
Šípky stimulujú libido a potenciu
Šípky podporujú produkciu žliaz v regulačných obvodoch hormónov - od hypofýzy cez štítnu žľazu až po nadobličky. Pomáhajú nám zvýšiť libido a potenciu a celkom prirodzeným spôsobom osviežujú náš sexuálny život.
Šípky pre ľudí s cukrovkou
Šípky prísne regulujú hladinu cukru v krvi v tele, čo je veľmi dôležité pre ľudí trpiacich cukrovkou. Tým, že udržujú rovnováhu inzulínu a glukózy v tele, môžu zabrániť náhlemu poklesu alebo zvýšeniu cukru v krvi, ktoré môže byť smrtiace.
Pripravte sa vopred
Príroda chráni svoje skvosty a v tomto prípade to platí dvojnásobne. Kry sú obsypané pichľavými tŕňmi, ktorých je viac, ako je nám milé. Sú husté, neudržiavané. Niet oblečenia do prírody, na ktorom by nebolo vrecko, do ktorého sa vždy vmestí plátenná taška a pár kožených rukavíc. Ak si k tejto výbave pribalíte aj záhradnícke nožnice pre pomoc pri zbere, možno v sebe nájdete aj chuť prestrihať zarastený koridor k zabudnutej cestičke, ktorá vám odhalí nové nepoznané zákutia. Nožnice vám pomôžu zlepšiť prístup k miestam, ktoré sú vyfarbenými plodmi najobsypanejšie.
Hľadáte kvalitné výživové doplnky?
Vyskúšajte produkty Finclub!
Fin Xyliacertabs obsahuje vitamín C získaný
z tropickej čerešne aceroly a čiernych ríbezlí,
je sladený prírodným xylitolom. Je dlhodobo obľúbený
medzi mladšími aj staršími generáciami.
Ako šípky správne sušiť?
Ideálne najskôr na voľnom vzduchu a potom dosušiť v sušičke alebo v rúre. Tento proces by mal trvať čo najkratšie – najskôr rozložte šípky na plech, aby mali dostatok miesta a dajte ich na suché miesto, do prievanu. Tam ich však nenechávajte dlho, aby nesplesniveli. Šípky pred sušením zbavte stopiek a zvyškov okvetia, opláchnite a rýchlo vysušte. Potom šípky dajte do rúry vyhriatej na 30 až 50 stupňov Celzia a sušte. Nesmú zhnednúť, alebo sa pripáliť. Tak si zachovajú najviac céčka. Sušenie urýchlite stlačením alebo rozpolením plodu. Správne usušené šípky by mali byť krehké a ľahko rozdrviteľné.
Ako šípky skladovať?
Po usušení ich vložte do uzatvárateľnej fľaše a odložte na tmavé miesto. Takto ich skladujte nanajvýš rok – staršie šípky strácajú podiel výživných , liečivých látok dosť výrazne, čiže ročné, dvojročné šípky už pre vás nemajú nejaké extra účinky. Suchú šípku môžete ľahko podrviť a vytvoriť z nej jemný prášok, ktorý je vhodný aj ako prevencia, či liečivo pri silnej menštruácii, či pri cukrovke. Prášok môžete užívať pred jedlom, jednu čajovú lyžičku a zapiť ho vodou, alebo čajom. Z hrubšieho prášku si môžete urobiť čaj.
POZOR!
Zrniečka semienok nekonzumujeme! Pred prípravou lekvárov a štiav ich dôkladne odstránime, lebo triesloviny, ktoré obsahujú, vyvolávajú tráviace ťažkosti. Na sušenie (na čaj) sú však vhodné šípky celé.
Použité zdroje:
https://zdravopedia.sk/ovocie/sipky-10-ucinkov-na-zdravie