Dôvodov na pitie čaju je nespočetné množstvo. Jedno čínske príslovie vraví, že správny čas na čaj je takmer vždy. Prospieva nám z viacerých dôvodov. Účinky čajov nie sú obmedzené len na zahriatie. Dokážu oveľa viac. Aby sme však z nich vyťažili čo najviac, je dôležité vedieť, kedy počas dňa majú najlepšie účinky. Čaj, svojím množstvom druhov, poskytuje možnosť výberu podľa individuálnych preferencií.
Pitím čaju je možné zlepšiť príznaky prechladnutia, zlepšiť výkonnosť mozgu, zvýšiť efektivitu práce, či naopak upokojiť sa počas náročného dňa. Aký čaj a kedy ho piť počas dňa, aby sme z neho vyťažili maximum?
Ráno pijeme zelený alebo čierny čaj
V ranných hodinách je najlepšie si vychutnať šálku čaju, ktorý vás vzpruží a dodá energiu do nového dňa. Vhodný je čierny alebo zelený čaj. Oba obsahujú výživné látky, ktorými nadopujú vaše telo hneď zrána a postarajú sa tak o zdravý štart. Zároveň v nich nájdeme kofeín, ktorý podporuje srdcovú činnosť a triesloviny, posilňujúce činnosť kapilár a blahodarne pôsobiace na tráviaci trakt. Hlavne zelený čaj sa môže pochváliť antioxidantami, ktoré zvyšujú imunitu a pôsobia proti starnutiu a rakovine. Pozor však na to, aby ste jeden z nich nelúhovali dlhšie ako 3 minúty. Inak bude mať nápoj nie povzbudzujúci, ale skôr upokojujúci účinok.
Prečo poobedňajší čaj?
Po druhej hodine popoludní ukazuje ručička našich vnútorných hodín fázu, keď dostáva telo i duch nový rozbeh. Mnohí ľudia sa však práve v tejto chvíli cítia veľmi unavení. Hlavným dôvodom je slabý a pomalý proces trávenia, keď sa obed trávi iba s ťažkosťami. Psychologické testy na druhej strane ukázali, že psychologická výkonnosť normálne vrcholí okolo tretej hodiny popoludní. Okolo štvrtej hodiny nastáva v dennom rytme obrat. V tom čase si môžeme urobiť prestávku na popoludňajší čaj a to nám dáva ďalší elán na zostatok dňa. Najvhodnejšie je piť šálku zeleného prípadne bieleho čaju.
Nechýba niektorá z týchto kníh vo vašej knižnici?
Chcete si objednať - kliknite na produkt.
Zelený čaj
Tento čaj je taký populárny, najmä kvôli vysokému obsahu antioxidantov. Dôležité sú flavonoidy, ktoré sa uvoľňujú počas lúhovania. Nezáleží však na tom ako dlho necháte vrecúško v šálke, pomer týchto zložiek bude vždy rovnaký. Zelený čaj sa môže piť teplý, ale aj studený, ak lístky zeleného čaju hodíte do studenej vody a necháte vyluhovať minimálne 30 minút. Okrem iného znižuje riziko srdcových chorôb, má blahodárny účinok na trávenie a jeho pitie sa odporúča aj pri vysokom krvnom tlaku. Vďaka jeho povzbudzujúcim účinkom, je tento čaj vhodný aj namiesto kávy na začiatok vášho dňa.
Aký čaj pijeme podvečer a večer?
Po príchode z práce domov sa mnohí začínajú venovať svojim záľubám. Ak nemáte nič na pláne, len budete odpočívať, odporúča sa siahnuť po čaji, ktorý upokojí telo i dušu. Skvelý je bylinkový čaj zo šípok alebo rumančeku.
Počas večerných hodín je dobré piť čaj rooibos, keďže neobsahuje kofeín. Je bohatým zdrojom prospešných látok a navyše, pomáha i pri liečení nespavosti. Tlmí bolesti hlavy a znižuje nervové napätie. Považuje sa za prírodné antidepresívum.
Skvelé sú tiež čaje so škoricou. Škorica je známa svojím hrejivým účinkom, taktiež prekrvnuje, posilňuje a stimuluje. Ideálna na večerné zimné večery!
Pre objednanie kliknite na obrázok.
Sedem dôvodov prečo piť čaj:
1. Čaj dokáže zlepšovať funkciu imunitného systému
Pre posilnenie imunity v prípade nachladnutia sa odporúča zmes bylín obsahujúcich zázvor, lipový kvet, šípky, alebo aj šalviu či čiernu bazu. Imunitu taktiež dokáže výborne podporiť čaj z kvetu echinacey.
2. Potláča bolesť hlavy
Pravidelným pitím čaju zabezpečujeme hydratáciu organizmu. Tá je v prevencii bolestí hlavy nesmierne dôležitá. Ak ešte svoj výber zúžite na čaj z vrbovej kôry, medovku lekársku či mätu, je predpoklad, že bolesť hlavy ustane ešte väčšmi.
3. Dokáže znižovať krvný tlak
Pre tento efekt je vhodné zvoliť čierny čaj. Samotné pitie nie je zárukou vyliečenia hypertenzie, ale dokáže znižovaniu tlaku napomôcť.
4. Zlepšuje trávenie
Pri prejedení alebo ťažkostiach s trávením sa odporúča mätový čaj, alebo ten, ktorý obsahuje fenykel a sladké drievko. Jeho postupné pomalé pitie upokojí žalúdok aj po prebdenej noci.
5. Upokojuje myseľ
Ak si z pitia čaju urobíte rituál a vychutnáte si ho pomaly, upokojíte myseľ a lepšie zvládnete aj náročnejšie úlohy. V tomto prípade je dobré voliť harmanček či rooibos.
6. V zime zahreje, v lete osvieži
Efekt čaju je naozaj rôznorodý. Pokiaľ sa v horúcich dňoch potrebujeme schladiť a osviežiť, mali by sme siahnuť po mätovom, či akomkoľvek ovocnom a bylinnom čaji bez cukru. V zime je vhodné dať si čaj s prídavkom škorice, ktorá zahreje aj keď vonku teplomer ukazuje mínusové teploty.
7. Pomáha udržať štíhlu líniu
Pre tento efekt sa odporúča pravidelné pitie zeleného čaju, dve až tri šálky denne. Navyše pitie čaju ako takého potláča pocit hladu, navodzuje mierny pocit sýtosti, a tak pomôže zabrániť prejedaniu.