Slizniakom a slimákom sa darí vo vlhkých podmienkach, preto sa s nimi častejšie stretávame v rokoch bohatých na zrážky. Ukrývajú sa na vlhkých a trvale zatienených miestach, ktoré im slúžia aj na prezimovanie. Z týchto úkrytov potom na jar putujú za potravou. Najradšej konzumujú listy kapustovej zeleniny a šalátu, korene mrkvy, hľuzy zemiakov, plody jahôd a často sa zavŕtajú aj do opadaného ovocia.
Niektoré druhy im chutia viac, iné menej. U nás v záhrade sú pre nich špecialitou napríklad ľalie, rebríčky, iskerníky, tulipány, funkie, zvončeky a v skleníku, samozrejme, šalát a iná zelenina.
.
AKO NA SLIZNIAKY?
Ako to máte po nedávnych dažďoch?
Rozmnožili sa u vás slizniaky a slimáky? Ničia vám úrodu? A čakáte, že to bude ešte horšie? Máte v záhrade veľký problém so slimákmi a slizniakmi? Vyskúšajte prípravok Ferramol Compact. Bezpečne účinkuje na slimáky, slizniaky a ulitníky, ktoré sa po zjedení granúl stiahnu do svojich podzemných úkrytov, kde uhynú (odpadá teda zbieranie mŕtvych slizniakov). Na rozdiel od iných prípravkov nedochádza pri slizniakoch k nadmernej tvorbe slizu, povrch záhonov zostáva preto čistý.
Bezpečný pre domácich miláčikov
Nie je nebezpečný pri náhodnom požití pre domáce zvieratá (psy, mačky), ani pre iné zvieratá (ježkov, včely, vtáky, dážďovky a pod.). Slimáci sa po požití granúl stiahnu s pocitom nasýtenia do svojich podzemných úkrytov, kde uhynú. Granule vo vlhku zväčšujú svoj objem a sú pre slimáky atraktívnejšie, za sucha sa opäť zmenšia. Účinnosť granúl zostáva rovnaká za každého počasia.
Ako na slizniaky?
Je niekoľko spôsobov, ako účinne postupovať proti slizniakom. Vhodné je zasadiť rastliny, ktoré ich svojou vôňou vyslovene odpudzujú. Patrí medzi ne cibuľa, pažítka, cesnak, tymian, koriander, rozmarín, fenikel a ďalšie. Veľa záhradkárov však odstraňuje slizniakov granulami železitého fosfátu. Táto látka sa v pôde prirodzene vyskytuje. Ak však rozsypete granule krátko po polievaní, sú pre slimákov vďačnou návnadou. Tá spôsobí zastavenie ich metabolizmu, v dôsledku čoho umrú do 3 až 6 dní. Aj keď umieranie trvá dlhší čas, rastúcu úrodu prestávajú ničiť oveľa skôr.
Kynoženie slizniakov
Od pána Tomáša Mrvu som dostal link na veľmi zaujímavé video. Isto bude predmetom záujmu mnohých záhradkárov, ktorí sa trápia s útokmi stoviek slizniakov a slimákov a ničia im celé úrody. Odporúčam si toto video od farmára Boba Kellanda pozrieť a inšpirovať sa týmto vynikajúcim a predovšetkým humánnym postupom. Navyše má 100-percentnú účinnosť. Doteraz sme počúvali o rôznych zaručených postupoch na kynoženie slizniakov. Či už kávovú usadeninu, škrupinky z vajec, soľ a podobne. Tu stačí natiahnuť galvanizovaný drôt a použiť pri tom 9V batériu, ktorá vydrží celú sezónu. Predtým pán Kelland používal hliníkový drôt, ten je však omnoho krehkejší a po roku sa lámal. Nech sa teda páči! Toto video zmení váš záhradkársky život. Kliknite na video vľavo. Samozrejme, je to určené pre záhrady s vyvýšenými záhonmi.
Pivom proti slizniakom
Video vpravo predstavuje tiež spôsob, ako sa zbavovať slizniakov.
.
DRÔT A PIVO PROTI SLIZNIAKOM
Nezabíjajte slimáky!
Slimáky, to sú tie, ktoré majú domčeky, sú veľmi užitočné v boji proti slizniakom. Ony totiž požierajú vajíčka nakladené slizniakmi.
Napísali na Facebook
Dva články priniesol blog Zelený ježko na tému slizniakov a ulitníkov v posledných dvoch mesiacoch. Konštatoval, aké škody dokážu tieto tvory spôsobiť a aké formy ochrany proti nim existujú. Najlepšími reakciami však sú vyjadrenia priamo sledovateľov tohto profilu profesora Ivana Hričovského. Príspevky sú neupravované - ani gramaticky a ani štylisticky a obsahovo.
Citujeme:
Anna Bunova: Máme ich tiež bohato, vyskúšali sme skoro všetko, na odporúčania iných, po večeroch a skoro ráno zbierali do vedra s octom a soľou, ale odkedy sme posypali pripravkom Ferramol, tak zmizli... Bohu dík, bola to morda, verím, že sa nevrátia, odporúčam kilove balenie Drzme sa všetko dobré prajem.
Alena Borovickova: Ráno zbieram do kýblika a sliepky majú hostinu :-D.
Martina Klara Kost: My mame aj jezka aj milion slimakov.
Olivia Tomková: Skúste kukuričnú krupicu.
Jaroslava Panakova Mitrengová: Staci nasypat okolo?
Lena Palenčárová: Práveže sa len pýtam... ale od vcera som začala používať sol... posolim ich a dochnu hneď, len vypustia veľa slizu.. od vcera som ich tak posolila 59 ks.. zozrali mi celý zahoncek.
Anna Čmelková: Ale myslím si že vločky účinkujú iba za suchého počasia, lebo v terajšom upršanom sa ihneď napučia a nie sú už účinné.
Lenka Tománková: Ovsene vlocky davam jest mojim Africkym slimakom....no neviem ci ich to znici, podla mna sa len najedia...Inak by moje uz davno skapali...
Martina Klara Kost: Mne uz zeru aj cibulu a paradajky (listy zatial). Kazdy den ich poctivo zbieram v noci a napriek tomu mi vela pozeru. Pritom mame aj jezka.
Mária Šimová: Ja len solim... rano a vecer...
Monika Komárová Trčková: Ja ich zbieram do vedra a nakoniec posolím vo vedre, netreba soliť pôdu!
Jarmila Hogajová Berešíková: Lenze takto.hynu.v bolestiach :(- ,treba humannejsie. Neznasam ich, ale radsej ich pozberame a zavlecieme do lesika. Nedokazem.to takto zabit. :(
Tomáš Kuchtha: Ked prsi kazdy den tak je to uplne neefektivne jedine ze by ste kazdy den vymienali pivo... co je podla mna hlupost a pri vacsich zahradach aj dost nakladna ochrana,, ja ich mam vsade uz mi zacali zrat aj cibulu a mrkvu kvoli tyzden pretrvavajucim dazdom,, musel som pouzit granule a voilà ...plne sa ich vsak eliminovat neda ale granule pomohli velmi.
Monika Komárová Trčková: Aj mne sa zdá keď ich zbieram že to je taký trocha nerovný boj,ale jednoducho ich treba zbierať ,nič iné podľa mňa nepomôže.
Sabina Adamkovič: Mame ich tohto roku extremne vela dobre ze mi po nohach nelezu. Zozrali vsetko a zeru rad radom :(
Erika Brodňanská: ... Už sa mi ani do záhrady nechce ísť!
.
Aké sú teda možnosti ochrany?
JEDINÝ registrovaný na 100% prírodný prípravok na Slovensku proti slimákom
AGRO FERRAMOL COMPACT 200 g
Slizniaky odpudzujú niektoré aromatické rastliny, ako napríklad materina dúška, levanduľa, či šalvia, takže sa odporúčajú vysadiť do blízkosti záhonov. Nemali by sme však zabúdať na to, že práve vlhko je pre nich rajom a tak sa snažíme vždy odstrániť vytrhanú burinu, či iný materiál, ktorý zostáva dlhodobo vlhký. Takisto aj kompost umiestňujeme čo najďalej od výsadby. Mnohí sa spoliehajú na ručný zber, no ani ten nie je stopercentý.
Solenie – tento spôsob je často spomínaný na rôznych fórach ale aj sociálnych sieťach. Dá sa povedať, že je z časti účinný, no treba mať na pamäti aj to, že aplikáciou soli na slizniaky, posolíte určite aj okolitú pôdu, na ktorej pestujete alebo plánujete pestovať a to jej vôbec neprospeje, práve naopak.
Indický bežec – tento prirodzený predátor sa v posledných rokoch stal najskloňovanejšou témou v boji so slizniakmi. Ide o veľmi účinný spôsob, no nie každý z nás má však možnosť chovať v domácich podmienkach tento typ kačiek.
Ferramol compact – je granulovaná návnada proti všetkým druhom slimákov vonku a v skleníku. Po požere granúl sa slizniaky uchýlia do úkrytov, kde uhynú. Záhony tak zostanú čisté, bez uhynutých jedincov. Granulky sú odolné proti dažďu a vhodné aj pre boj s malými slizniakmi. Pri náhodnom požití neuškodia vašim domácim miláčikom ani iným zvieratám. Objednať si tento účinný prípravok môžete aj TU.
← Kliknite na obrázok a objednajte si tento účinný prípravok
Slizniaky odpudzujú niektoré aromatické rastliny, ako napríklad materina dúška, levanduľa, či šalvia, takže sa odporúčajú vysadiť do blízkosti záhonov. Nemali by sme však zabúdať na to, že práve vlhko je pre nich rajom, a tak sa snažíme vždy odstrániť vytrhanú burinu, či iný materiál, ktorý zostáva dlhodobo vlhký. Takisto aj kompost umiestňujeme čo najďalej od výsadby. Mnohí záhradkári sa spoliehajú na ručný zber, no ani ten nie je stopercentý.
Bezpečne účinkuje na slimáky, slizniaky a ulitníky, ktorí sa po zjedení granúl stiahnu do svojich podzemných úkrytov, kde uhynú (odpadá teda zbieranie mŕtvych slimákov). Na rozdiel od iných prípravkov nedochádza pri slimákoch k nadmernej tvorbe slizu, povrch záhonov zostáva preto čistý. Nie je nebezpečný pri náhodnom požití pre domáce zvieratá (psy, mačky), ani pre iné zvieratá (ježkov, včely, vtáky, dážďovky a pod.).
Spôsob aplikácie - maximálny počet aplikácii za vegetačné obdobie 4x. Prípravok rovnomerne rozsypte medzi pestované rastliny pri prvom výskyte slizniakov alebo pri zistení obžratých rastlín. Prípravok sa aplikuje ručným rozhodením na povrch pôdy medzi pestované rastliny a okolo záhonov, avšak dávajte pozor, aby granule nezostali zhromaždené na kôpkach. Najvhodnejším časom na aplikáciu je podvečer, keď slizniaky opúšťajú úkryty. Suchý povrch po aplikácii krátko zavlažte.
Slimáci sa po požití granúl stiahnu s pocitom nasýtenia do svojich podzemných úkrytov, kde uhynú. Granule vo vlhku zväčšujú svoj objem a sú pre slimáky atraktívnejšie, za sucha sa opäť zmenšia. Účinnosť granúl zostáva rovnaká za každého počasia.
- 2x účinnejší ako klasický Ferramol
- JEDINÝ registrovaný 100 % prírodný prípravok na Slovensku proti slimákom;
- výdatnosť balenia až na 80 m2;
- čisté záhony bez slizu a bez uhynutých slimákov;
- účinná látka bežne vyskytujúca sa v prírode – fosforečnan železitý;
- mimoriadne odolný voči dažďu – pri vlhkosti granulky napučia = pre slimáky sú ešte atraktívnejšie - účinok sa neznižuje;
- bezpečný po náhodnom požití pre domácich miláčikov (psy, mačky), pre iné zvieratá (ježky, dážďovky, včely, vtáky) a iné užitočné organizmy.
.
.
.
.