O krevetách už zrejme počul každý, hoci možno nie všestci mali aj možnosť ich ochutnať. Ide o kôrovce, ktoré sa vyskytujú nielen v mori, ale aj v sladkovodnom prostredí. Existuje dokonca okolo tristo druhov kreviet a väčšina z nich je považovaná za veľkú pochúťku, nech už ide o tie malé, ktoré majú jeden až trí centimetre, alebo o veľké, dosahujúce dĺžku až 25 centimetrov. Všeobecne majú krevety telo valcovitého tvaru, dlhé nohy, pancierik a tykadlá. U nás sa konzumuje len mäsitá část chvosta a krevety sa tepelne upravujú.
Krevety patria v našich končinách medzi najobľúbenejšie morské plody. Tie najväčšie sú garnáti, potom nasledujú tigrie krevety a všetky ostatné sa nazývajú už len krevety alebo scampi. Pochádzajú najmä z Číny, Thajska, Indie či Brazílie.
Čo obsahujú krevety?
Dôvodom, prečo zaradiť krevety do jedálneho lístka, nie je len ich skvelá chuť. Krevety sú veľmi prospešné pre naše zdravie. Najväčším benefitom, a ten ocenia najmä športovci a ľudia, ktorí si strážia líniu, je mizivý obsah tuku a sacharidov, zároveň však poriadne vysoký obsah bielkovín. Krevety vášmu telu dodajú aj horčík, draslík, fosfor, vápnik alebo meď. Medzi vitamíny, ktoré z kreviet vaše telo získa, patrí napríklad vitamín A, D, E alebo B1, B2, či B3. Ponúkajú vysoký obsah omega mastných kyselín. Vedci však prišli na to, že profil zdravých látok v krevetách sa kolíše podľa ročného obdobia. Obsahujú len konštantné množstvo vápnika.
Na veľkosti kreviet nezáleží
Častou otázkou je veľkosť kreviet. Tigrie krevety sú akýmsi symbolom luxusu, tomu zodpovedá aj ich cena. Ak kúpite menšie, zážitok bude rovnaký. Ide len o množstvo mäsa na jeden kus. Akú veľkosť vyberiete, je úplne na vás. Tie menšie sa zvyknú predávať už celkom vyčistené, preto sú vhodné najmä na zoznamovacie varenie. Najlepším „vodítkom“, akú veľkosť kreviet vybrať, je recept, podľa ktorého krevety pripravíte. Nemá priveľmi zmysel kupovať veľké krevety do šalátov, polievok alebo do rizota. Naopak, pri grilovaní maličkých kreviet by vás možno aj trafil šľak pri napichovaní na grilovaciu špajľu. Ako sme už spomenuli, kreviet je dokopy okolo tristo druhov. Všetky jedlé. Preto by bolo veľmi náročné vyčleňovať, ktorý druh je na čo špecificky určený. Navyše množstvo druhov sa od seba líši len tým, kde krevety žijú.
Ako si vybrať správne krevety
Krevety sa predávajú zmrazené, konzervované, čerstvé, tepelne neupravené, ale aj predvarené, nevylúpané či vylúpané. U zmrazených sa môže stať, že zapáchajú potom, ako ich rozmrazíte a majú v sebe veľa vody. Čo sa týka farby, čerstvé alebo zmrazené krevety bez predvarenia majú sivú farbu, zatiaľ čo tie, ktoré prešli tepelnou úpravou majú lákavejšiu ružovú farbu. Odporúča sa kupovať skôr nevylúpané krevety, ktoré si počas varenia zachovajú väčšiu arómu. Kvalitné a čerstvé krevety spoznáte podľa toho, že škrupinky by mali byť lesklé, bez škvŕn, neporušené a s príjemnou vôňou. Morské krevety sú väčšinou kvalitnejšie ako tie, ktoré sa chovajú v sladkých vodách.
Čistenie a skladovanie kreviet
Najskôr krevety zbavte hlavy. Odlomte ju opačným smerom, ako je kreveta zatočená. Ostrým nožíkom narežte pancierik, odlúpnite ho a vytiahnite črievko. Potom odrežte chvost a nakoniec krevety opláchnite v ľadovej vode a vysušte. Skladujte ich v chladničke vo vzduchotesnej nádobe. Pancierik im nechajte, aby zbytočne nevyschli a skonzumujte ich čo najskôr.
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Varenie a servírovanie kreviet
Krevety môžete celé, nevylúpané spariť v horúcej vode a naservírovať buď s chutným dresingom (zeleninovo-bylinkový, pikantný, smotanový), zeleninovým šalátom alebo s čerstvým pečivom a maslom. Najlepšie je, ak ich varíte v jednom litri vody s dvoma lyžicami morskej soli. Menšie krevety povarte asi štyri minúty a väčšie šesť až desať minút. Ďalšími možnosťami prípravy sú smaženie, grilovanie, pečenie či zapekanie. Môžete ich pridať do polievok, cestovín, ryže, šalátov a sú dobré aj spolu ako sushi. Pre náročnejších je tu aj možnosť obaliť ich v cestíčku z cesnaku, hladkej múky a vajec a krátko osmažiť. Hodia sa k nim koreniny ako chilli, koriander, cesnak, karí alebo zázvor. Ich chuť zvýrazní aj pár kvapiek olivového oleja s limetkou či citrónom. Obľúbený je aj krevetový koktejl.
Krevety a zdravotné riziká
Ortuť v krevetách
Rovnako ako mnoho druhov morských plodov, aj krevety obsahujú stopové množstvá ortute, ktorá je nebezpečná pre ľudské zdravie (môže viesť napríklad k otrave ortuťou, problémom so zrakom a rizikám so zdravím nenarodených detí v tehotenstve). Tieto zdravotné obavy však vyplývajú z množstva ortute vo vašej strave, takže pokiaľ budete jesť rozumné množstvo kreviet, vyhnete sa automaticky i tomuto nebezpečenstvu.
Zajímavosťou je, že v skutočnosti je v krevetách o dosť menej ortute ako v mäse väčších rýb.
Puríny
Hoci puriny sú prirodzenou a nevyhnutnou súčasťou chémie nášho tela, ich nadmerná hladina môže byť nebezpečná (zvlášť u ľudí, ktorí trpia dnou). Puríny sa rozkladajú na kyselinu močovú, a verte, že tú v tele nechcete. Krevety majú stredne vysokú hladinu purínov, čo je pre väčšinu ľudí v poriadku, ale pokiaľ trpíte dnou, čo je stav spôsobený práve vysokou hladinou kyseliny močovej, príliš veľa kreviet môže tento problém ešte zhoršiť. Tak na to dávajte pozor.
Potravinové alergie
Rôzné druhy morských živočíchov, rovnako ako krevety, môžu vyvolať alergické reakce. Buďte opatrní vždy, keď vyskúšate nové druhy rýb, alebo keď výrazne zvýšíie množstvo morských živočichov vo vašej strave. Môžu sa objaviť neočakávané alergické reakcie.
Použité zdroje:
https://break.cas.sk/2019/04/02/ruzovy-poklad-mora-si-mozete-vychutnat-aj-doma/
https://www.zdravie.sk/clanok/55744/krevety-su-idealnym-dietnym-pokrmom-a-pochutkou-zaroven
https://www.rehabilitace.info/zdravotni/krevety-a-jejich-ucinky-na-nase-zdravi-co-obsahuji/