Suseda Vierka sa mi sťažovala, že veľmi ťažko a dlho nemôže zaspať. Ani melatonín či čítanie ju neuspí. Zatiaľ čo leží unavená v posteli jej „zaneprázdnený mozog“ pracuje na plné obrátky. Každú noc pred spaním prechádza cez rovnaký mentálny zoznam. Vybavujú sa jej účty, deti, vnúčatá a rôzne stresujúce starosti...
Vyberáme z knihy profesorky KATARÍNY HORÁKOVEJ – ZÚFALÁ NESPAVOSŤ: PREČO NEMÔŽEM SPAŤ?
Ako upokojiť myseľ
Myšlienky zaneprázdneného mozgu dajme na papier, uvedomme si sprievodné emócie a vypíšme si plusy a mínusy dňa. Ak ani toto nepomôže a podobne ako pani Vierka sa večer v bdelom stave prehadzujeme v posteli z boka na bok a nie a nie zaspať, pravdepodobne náš mozog neprodukuje dostatok mozgových chemikálií zvaných serotonín a GABA. Mozog sa spolieha na spánok vyvolávajúce chemické látky, ktoré prenášajú správy a signálne emócie, ako je napríklad pocit potreby spať.
.
Serotonín je jednou z najdôležitejších chemických látok
Serotonín je jednou z najdôležitejších chemických látok mozgu pre reguláciu cyklu spánku a bdenia. Jednou z jeho hlavných úloh je signalizovať mozgu, že sme ospalí. To však nie je všetko. Nedostatok serotonínu môže spôsobiť ďalšie problémy. Podľa štúdie z University College London a Columbia University v New Yorku, nízka hladina serotonínu spúšťa depresiu a strach. Iný výskum ukázal, že na druhej strane primálo spánku zasahuje do schopnosti tela produkovať serotonín, a preto sme náchylnejší na náladovosť.
.
Gama-Aminomaslová kysleina GABA
GABA je ďalšou kľúčovou látkou potrebnou na pokojný spánok, ktorá má upokojujúci a relaxačný účinok. Pripravuje našu myseľ a telo na spánok. GABA potláča nadmernú mozgovú aktivitu. V skutočnosti funguje ako „brzda“ nášho mozgu. Pomáha zastaviť myšlienky, ktoré vyvolávajú pocit úzkosti a znemožňujú spánok. Potvrdili to štúdie uskutočnené na Harvard Medical School, kde zistili, že ľudia s problémami so zaspávaním mali o 30 percent menej GABA v mozgu než tí, ktorí spali normálne. Ďalší výskum potvrdil, že nedostatok GABA zabraňuje hlbokému „delta“ spánku, ktorý obyčajne začína 45 minút po zaspaní. Navyše, nedostatok GABA znemožňuje vychutnávať hlboký, pokojný spánok. Totiž GABA podporuje alfa vlny v mozgu. Tie sa bežne vyskytujú, keď sa cítime uvoľnene. Pomáhajú odstrániť nežiadúce vplyvy beta vĺn, ktoré prevládajú, keď mozog je priveľmi „zaneprázdnený“.
Prax ukázala, že ak chceme riešiť nespavosť, dôležité je nastoliť pôvodnú potrebnú hladinu látok v mozgu, ktoré sú nevyhnutné pre vyvolanie spánku, a to serotonínu a GABA.
.
Zvýšenie hladiny serotonínu
Zvýšenie hladiny serotonínu v tele docielime, keď budeme jesť potraviny bohaté na tryptofán. Ak to nestačí, dobré je doplniť nedostatok užívaním výživového doplnku obsahujúceho prírodný tryptofán. To je prvá možnosť, ako si pomôcť bez problémov zaspať. V súčasnosti je však populárnejšie užívať aminokyselinu 5-hydroxytryptofán (skrátene označená ako 5-HTP). Ide o prirodzený produkt látkovej premeny tryptofánu v našom tele. Talianski výskumníci dokázali, že 5-hydroxytryptofán zohráva kľúčovú úlohu pri pomoci tvorby serotonínu. Jeho uprednostnenie je výhodnejšie, lebo je o krok bližšie k serotonínu v metabolickej dráhe. Dokázalo sa, že tým sa tvorba serotonínu nielen zvýšila, ale pozitívne výsledky nastali rýchlejšie v porovnaní po konzumácii potravín bohatých na tryptofán alebo po užívaní tryptofánového výživového doplnku. Výskumy ukázali navyše, že ďalej až o 60 percent sa môže zvýšiť produkcia serotonínu, ak súčasne s 5-HTP užívame vitamín B6. Dôvod pre toto dramatické zvýšenie produkcie serotonínu je jednoduchý. Naše telo potrebuje vitamín B6, aby mohlo vyrobiť serotonín. Avšak, nielen starší ľudia doteraz z neznámych príčin trpia nedostatkom tohto kľúčového vitamínu.
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy
Zvýšenie hladiny GABA
Zvýšenie hladiny GABA v tele docielime zvýšením príjmu potravín, ktoré: priamo obsahujú GABA. Keďže GABA produkujú laktobacily, jediným zdrojom sú fermentované potraviny, ako kvasená kapusta a iná kvasená zelenina, tempeh, miso, kyslomliečne produkty (kefír, jogurt, bryndza, cottage syr...).
GABA stimulujúce potraviny s najvyšším obsahom glutamátu a kyseliny glutámovej. Z nich vznikne aminokyselina glutamín – východzia surovina, z ktorej si naše telo syntetizuje GABA. Ak tento zdroj príjmu nestačí, nedostatok môžeme doplniť užívaním kvalitného výživového doplnku. Táto aminokyselina pracuje veľmi rýchlo.
Relaxačné účinky boli pozorované na ľuďoch už počas prvej hodiny po jej užití. Vysvetlenie tohto efektu bolo zverejnené v štúdii, v ktorej výskumníci podávali jednej skupine zdravých dospelých GABA, kým druhá skupina dostala len vodu. Po jednej hodine urobili účastníkom štúdie EEG test, aby zmerali ich mozgové vlny. Výsledky potvrdili, že GABA štatisticky významne u nich zvýšila alfa vlny, ktoré pomáhajú vyvolať spánok. Súčasne sa znížila stimulácia beta vĺn.
.
Taurín
Zvýšenie hladiny GABA, ktorá bojuje tiež proti stresu a úzkosti môžeme dosiahnuť súčasným užívaním aminokyseliny taurín, ktorá uľahčí prenos GABA cez krvnú mozgovú bariéru. Avšak nielen to. Nedávna štúdia ukázala, že taurín zvyšuje počet GABA receptorov v mozgu, vďaka čomu sa zvyšuje aj hladina tejto významnej mozgovej látky. Tiež zistili, že taurín upokojuje neuróny a mozgové bunky.