Rodovo i druhovo sem patrí najviac rastlín, pochádzajúcich z rôznych kontinentov z oblastí rozdielnych klimatických a pôdnych podmienok. Na pôvodných stanoviskách sú súčasťou rôznych rastlinných spoločenstiev.
Článok sme prebrali z publikácie
Záhrada pre krásu
Autor článku: Anna Jakábová
Základný výber pri ich pestovaní podmieňuje práve znalosť pôvodných stanovísk, ktoré si môžeme premietnuť do našich pestovateľských oblastí. Slovensko má veľmi diferencovaný bioklimatický ráz a je predpoklad, že na našom území môžeme pestovať vybrané druhy trvaliek v rozličných regiónoch. Sú to napríklad vysokohorské rastliny, rastliny stredných polôh, skalné a štrbinové druhy, vodné rastlinstvo, rastliny piesočnatých stanovíšť alebo slaných pôd.
Trvalky sú tiež nedocenenou skupinou kvetín, ktorá sa až v poslednom čase stáva populárnejšou. Ich využitie je spojené so záhonovou výsadbou v záhradke, najčastejšie sú používané do skaliek a kvetinových múrikov. Mnohé sú pestované ako solitérne druhy (okrasné trávy). Využívame ich na sušenie, aj pestovanie vo väčších nádobách.
Nízke a poliehavé druhy môžu v extrémnych, suchých, mokrých alebo tienistých miestach nahradiť trávnik. Na spestrenie krajiny pri diaľniciach či vidieckych usadlostiach je vhodné vysadiť druhy, ktoré možno previesť do splanenia (orlíček, lupina, kosatec, zbehovec a podobne).
Citlivým spôsobom si môžeme založiť aj kvitnúcu lúku. Jej súčasťou je primiešanie semien niektorých druhov, ktoré oživia trávnatý porast. Nevýhodou trvaliek oproti letničkám je kratšie obdobie kvitnutia. Aj preto musíme starostlivo zvažovať zvolenie sortimentu, aby sme zabezpečili postupnosť kvitnutia jednotlivých druhov takmer po celý rok.
.
Kliknite na obrázok
Rešpektujme nároky na pestovanie
Nároky trvaliek sú závislé od ich pôvodu – najmä od svetla, výberu stanoviska a ich schopnosti prispôsobiť sa zmeneným podmienkam. Medzi nimi sú i druhy, ktoré znášajú úpal, tieň, vietor aj premokrený terén. Teplo a sucho zle znášajú najmä horské a vysokohorské rastliny v teplých nížinách. Preto napríklad využitie tatranského plesnivca nie je vhodné v nížinných oblastiach, kde stráca svoju krásu, plstnatosť listov i kvetov. V úplnom tieni rastie menej trvaliek (napríklad zimozeleň menšia. V súčasnosti, pri zmene bioklimatických podmienok a globálnom otepľovaní, berieme ohľad na výber najmä suchomilných druhov.
Väčšina trvaliek vyžaduje dobrú, humusovú, hlinito-piesočnatú pôdu s primeraným obsahom živín. Ak máme pôdy príliš ťažké, rastlinám bujne rastie nadzemná časť, nedostatočne zakorenia a aj vymŕzajú. Skôr ako sa rozhodneme založiť trvalkový záhon, je dôležité hlbokým kyprením upraviť terén, zbaviť pôdu trvácich burín (pýr, púpava) a až potom začať so samotnou výsadbou. Tu si zvlášť uvedomujeme, že trvalky na stanovisku môžu zostať krásne niekoľko rokov, ba aj desaťročí.
Čo sú to mykorhízne huby?
Chcete, aby vaše stromky a kríky zvýšili svoju úrodu? Pridajte im mykorhízne huby. Ktorý prípravok? Mal by to SYMBIVIT®. Ide o granulovaný prípravok, ktorý sa ľahko používa a vaše stromky i kríky z neho budú mocť čerpať to najlepšie pre ich krásu, rast a odolnosť. Mykorhízne huby obsiahnuté v Symbivite sa napoja na korene vašich rastlín a budú rásť, čerpať živiny z pôdy a podporovať rastlinu počas jej celého života. Pritom tento prípravok im stačí aplikovať iba jediný jeden raz. Buď to robíme pri výsadbe alebo urobíme zaostrenou palicou 5 až 10 dier okolo stromku či kríku a do vytvorených jám nasypeme mykorhízne huby.
.
.
Čo mykorhízne huby prinesú stromkom či kríkom?
- zlepšenie výživy, rastu a zdravotného stavu rastlín;
- lepšia tvorba kvetov a plodov, vačšia výnosnosť;
- výrazne znížená potreba zálievky a hnojenia;
- zvýšenie odolnosti rastlín voči stresu (sucho, presádzanie, a iné);
- vhodné aj pre rastliny pestované vo svahu (vlyv na spevnenie pôdy).
Po aplikácii SYMBIVITu®
Pre správne fungovanie prípravku je nevyhnutné, aby došlo k jeho priamemu kontaktu s koreňmi rastlín. Vyvarujte sa použitiu systemických fungicídov v priebehu prvých troch týždňov po aplikácií prípravku. Účinky prípravku SYMBIVIT môžu byť znížené nadmerným používaním chemických hnojív (nesmie dôjsť k predávkovaniu rastliny). Prípravok je možné pre optimálny výsledok kombinovať s prírodným hnojivom CONAVIT. Prípravok skladujte na chladnom a suchom mieste. Prípravok je použiteľný dva roky od dátumu výroby pri správnom uskladnení. Namáčacia zmes musí byť použitá v deň prípravy. Prípravok obsahuje prirodzene sa vyskytujúce huby, nie je toxický a ani inak škodlivý pre životné prostredie. Neobsahuje genetický upravené organizmy a nezanecháva toxické zvyšky v pôde.
Aké druhy mykorhíznych húb existujú?
Vo veľkej skratke môžeme povedať, že ide o priateľský vzťah medzi rastlinou a niektorými pôdnymi hubami, ktorý vymyslela sama príroda. Samozrejme, že tak jednoduché vysvetlenie žiadneho zvedavého človeka neuspokojí a preto prichádzame s podrobnejším vysvetlením. Každý produkt vám ponúka podrobný popis doplnený videom o spôsobe implementácie mykorhíznych húb a konkrétnom použití. Hľadajte tu: Mykorhízne huby.