Pred koncom zimy a leta je ideálny čas plánovať svoje aktivity v záhrade. Treba popremýšľať aj o výbere odrôd najdôležitejších ovocných druhov v záhrade. Pri výbere odrôd hrušiek je dôležitým kritériom odolnosť proti chrastovitosti a hrdze hrušiek.
Zo starších, ktoré sa vyznačujú odolnosťou proti chrastovitosti i proti mrazom, možno odporučiť odrody Drouardova, Nelisova zimná, Špinka a iné. Podľa času dozrievania poznáme letné (dĺžka doby konzumnej zrelosti do 14 dní), jesenné (2 až 8 týždňov) a zimné odrody (dĺžka konzumnej zrelosti 16 týždňov i viac).
Odporúča:
prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.
Z letných odrôd odporúčam najmä Clappova maslovka, Alfa, Radana, Laura, Diana, Williamsova a iné.
Z jesenných odrôd sú najobľúbenejšie Boscova fľaška, Konferencia, Vila i Nitra.
Zimné odrody majú veľkú škálu. Osvedčené sú napríklad Lucasova, Dicolor, Bohemica, Parížanka, Grosdemange, Madame Verté a iné.
O pestovaní hrušiek sa dočítate viac v knihe Osvedčené rady do záhrady od autorskej dvojice Ivan Hričovský a Boris Horák.
HRUŠKY V ZÁHRADKE
Hrušky sú na dusíkatú výživu náročnejšie ako jablone už v prvých rokoch po vysadení. Pozornosť treba venovať i bóru. Jeho nedostatok vyvoláva deformácie (preliačiny) na povrchu plodov. Pod nimi sú korkové vrstvy buniek. Tradičný spôsob obrábania: pod stranami alebo v rade výsadby udržiavať tzv. čierny úhor, pri ktorom sa pôda viackrát počas roka kyprí a následne mulčuje (nastiela). Hĺbka kyprenia je 8 až 18 centimetrov. Väčšia hĺbka je v mimovegetačnom období a pri zapracovaní hnojív do pôdy.
KEDY ROBÍME REZ?
Rez robíme v predjarí, podľa potreby aj v letnom období. Dodržujeme pritom zásady rezu pri jednotlivých tvaroch. Pri bujne rastúcich odrodách používame rez dlhší, tým podporíme predpoklad skoršej úrodnosti. V rokoch plnej rodivosti odstraňujeme nadbytočné konáre, preschnuté, ale aj „vlky“ a ne- skoršie i značne previsnuté konáre. Približne po 18 až 20 rokoch od výsadby, v dobe vegetačného pokoja, skrátime korunu asi o 1/3 na konáre druhého rádu. V nasledujúcom vegetačnom období vylomíme nadbytočné letorasty a ponecháme tie, ktoré predlžujú, vytvárajú alebo dotvárajú novú korunu. Dôležitá je doplnková závlaha, najmä u hrušiek na dulovom podpníku (MA alebo MC), jedna dávka závlahy by mala predstavovať 40 až 50 milimetrov. Počet závlah sa oproti jabloniam znižuje o 1 až 2 podľa počasia.