Prípravou pôdy pred výsadbou viniča zabezpečujeme dobré podmienky pre mladý i rodiaci vinohrad. Cieľom je spracovať, prekypriť a vyhnojiť pôdu organickými a minerálnymi hnojivami do hĺbky 50 až 60 centimetrov, zvýšiť podiel organickej hmoty a upraviť pH. Pôdu, v ktorej budeme vinohrad pestovať, začneme pripravovať minimálne rok pred výsadbou.
Prvou prácou, ktorú urobíme, je odber pôdnych vzoriek z ornice (0 až 30 cm) a podorničia (0 až 60 cm). Vzorky na chemický rozbor odoberáme po zbere predplodiny – 4 až 6 mesiacov po poslednom hnojení pôdy.
.
.
Dobrý obsah živín
Na základe výsledkov z rozboru hnojíme tak, aby sme dodanými živinami dosiahli dobrý obsah živín i ich správny pomer. Pôdna reakcia pôd, do ktorých vinič hroznorodý vysádzame, by mala byť slabo kyslá, až mierne alkalická. Draselné a fosforečné hnojivá zapracujeme do pôdy na dvakrát: plytkou alebo strednou orbou po predplodine, a rigoláciou.
Rozdrobíme a zaorieme
Hlbokou orbou, ktorú robíme pred rigoláciou, zaorieme do pôdy maštaľný hnoj alebo iné organické hnojivá. Rastliny pestované na zelené hnojenie rozdrobíme a zaorieme strednou alebo hlbokou orbou.
Po celej hĺbke pôdneho profilu
Hnojivá zapracujeme do pôdy na viackrát preto, aby boli rozmiestnené po celej hĺbke pôdneho profilu, v ktorom budú rásť korene viniča. Pôdu rigolujeme na začiatku septembra, ak chceme vinič vysádzať od druhej polovici októbra, do nástupu zimných mrazov. V záhradkách, kde nie je možné orať pôdu, obrobíme pôdu ryhovaním.
.
Edícia Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka
Výsadba
Odborníci z Plantexu Veselé pri Piešťanoch tvrdia, že kontajnerovaný vinič sa dá sadiť celoročne. Na základe toho, že má už dobre vyvinutý koreňový systém je jeho ujateľnosť skoro 100%, na rozdiel od prostokorenných-vykopávaných viničov s holými koreňmi.
Obdobie výsadby si môžete prispôsobiť podľa vašej potreby a samozrejme počasia. Môžete ich na krátku dobu ponechať v polotieni a v závetrí. Nesmiete však zabudnúť na pravidelné každodenné zalievanie. Pred výsadbou vinič vyberte z plastového kontajnera, v ktorom bol pestovaný, korene nestrihajte. Vinič sa sadí vo vzdialenosti 1,2 až 1,5 metra od seba v riadku. Jama má byť vykopaná do hĺbky 50 až 60 centimetrov.
.
Ak je záhradná zem nekvalitná, odporúčame použiť kvalitný záhradnícky substrát alebo kompost. Po výsadbe na povrch rozhoďte kravské granulované hnojivo, asi jednu hrsť na jednu rastlinu. Priamo do jamy hnojivo nedávajte, aby ste nespálili korene. Odporúčame však pridať mykorhízne huby, čo pomôže rastline zvýšiť úrodnosť a kvalitu plodov - pozrite video TU.
Miesto štepenia má byť 5 až 10 centimetrov nad úrovňou zeme. Vinič po výsadbe dostatočne zalejte čistou vodou bez hnojiva. Hlavný letorast počas vegetácie neskracujte, len vylamujte zálistky a rastliny pravidelne vyväzujte k opore. Ak má sadenica dva výhony, jeden silnejší vyväzujte a slabší zrežte pričom z neho ponechajte jednu tretinu dĺžky.
Ak chceme vinič vysádzať na jar, rigolujeme v novembri až v decembri. Rigolovanú pôdu necháme cez zimu v hrubej brázde a prípravu pôdy pred výsadbou ukončíme na jar. Urovnáme jej povrch a do plytkej vrstvy zapravíme priemyselné hnojivá. Sadenice sa nakupujú spravidla na jeseň, bezprostredne po vybratí z viničnej škôlky a vytriedení. Do jari ich skladujeme v chladných (2 až 5 °C) a vlhkých miestnostiach. Pred hubovými chorobami ich chránime chemickými prípravkami.