Áno, všetci záujemcovia o obľúbený kalendár si ho už môžu predobjednať! Ako sme ho pripravovali? Počnúc výberom článkov, ktoré zaujmú jeho čitateľov a prinesú efekt účinnej rady záhradkárom. Ďalej autorskou prípravou textov, výberom ilustrácií, grafickým spracovaním jednotlivých stránok až po samotné zadanie do tlače a distribúciu kalendárom jeho zákazníkom.
Profesor Ivan Hričovský - nestor nášho ovocinárstva a tvár slovenských záhradkárov - svojim priaznivcom už šiestu sezónu za sebou spolu s ďalšími autormi-odborníkmi ponúka kalendár plný praktických rád do záhrady. Kalendár na rok 2020 má opäť po roku dvojnásobný obsah - až 112 strán. Príspevky sú štylizované vo forme rád, tipov a odporúčaní a sú koncipované chronologicky pre jednotlivé týždne a mesiace počas celého roka.
Chcete si kalendár objednať? Kliknite na tento obrázok.
Užitočný poradca záhradkárom
Isto sa väčšine bude tento praktický pomocník pre náruživých záhradkárov páčiť a bude užitočný poradca pred celoročnými prácami v záhradke. Kalendár má desiatky praktických informácií do záhrady. Nájdete ich na predných stránkach s kalendáriom a tento rok v rozsiahlejšom rozsahu aj na zadných stranách. Nechýbajú rady z ovocnej, zeleninovej či okrasnej záhradky, z vinohradu a pre vinárov, prečítate si tu odporúčania a tipy pre biologickú ochranu rastlín, pre výživu a hnojenie pôdy, isto vás zaujmú i návody ako rezať, vrúbľovať, tvarovať, omladzovať stromky, kríky či vinohrad a mnoho ďalších rád, ktoré každého záhradkára očividne posunú dopredu.
Pri zostavovaní obsahu kalendára sa opierame o záujem sledovateľov stránky Rady do záhrady profesor Hričovský na Facebooku. Témy, o ktoré bol počas predchádzajúceho roka najväčší záujem, sa automaticky dostávajú do obsahu kalendára. - Mnohí mi posielajú otázky, ktoré nesúvisia s mojou špecializáciou ovocinárstva, - hovorí pán profesor Hričovský, - preto odporúčam iných odborníkov s kontaktom na nich. Ale v kalendári sa odborné odpovede aj na iné ako ovocinárske témy objavujú práve vďaka týmto odborníkom a ich ochote spolupracovať.
Do redakcie sme dostali mnoho odkazov od pravidelných zákazníkov kalendárov profesora Hričovského. Martin S. zo Šamorína napísal správu na facebookovú stránku Rady do záhrady profesor Hričovský: - Mám všetky kalendáre profesora Hričovského od roku 2015. Každý je skvostom pre nás záhradkárov, vždy tam nájdem perfektné odporúčania a rady, vďaka čomu naša záhradka ozaj prekvitá. Každý z nich je doslova kniha s chronologickými radami podľa jednotlivých mesiacov v roku. Pred desiatimi rokmi môj otec vysadil ako začiatočník jablone a tvaroval som ich na palmetu. Stromky celé roky krásne rozvíjali svoje skelety, vždy ich vytvaroval tak, aby mu lícovali kovovo-drevenú konštrukciu. Nikdy však nezarodili úrodu alebo len kde-tu nejaké jabĺčko. Boli sme z toho zúfalí a nevedeli sme si s tým poradiť. Až v jednom z kalendárov bol postup ako rezať jablone. Keďže rodia na dvojročnom dreve, pochopiteľne nemôžete orezať jednoročné výrastky, vždy "pochováte" úrodu. Tak sme aj urobili. Na ďalší rok nás doslova zasypala úroda krásnych jabĺk. Všetko by bolo úžasné až na to, že môj otec sa už tejto úrody nedožil!
- Každý rok čakáme na jeseň, keď v októbri prichádza náš obľúbený kalendár profesora Ivana Hričovského Rok v záhrade, - napísali manželia Zemanovci z Banskej Bystrice. - Po jeho vyjdení vždy zaujme miesto v kuchyni. Podľa jeho príspevkov si plánujeme rôzne práce a tipy na ďalší rok. V niektorom z predchádzajúcich vydaní bol príspevok o vyvýšených záhonoch a dnes už máme našu záhradku podľa toho prerobenú. Je ideálne tak usporiadaná a dá sa lepšie držať poriadok.
- Už sa veľmi tešíme na váš nový kalendár, pán profesor, - napísala Marcela Nagyová z Košíc, - vždy ma osloví ten ohromný rozsah strán a článkov, ktoré si tu môže človek prečítať. Tu sme sa dozvedeli napríklad o mykorhíznym hubám, ktoré odvtedy pridávam ku všetkým rastlinám či stromkom a kríkom, čo odvtedy vysádzame. Plody sú akoby chutnejšie, sladšie, zdravšie a asi aj väčšie, rovnako sú stromky i kríky zdravšie, výraznejšie zakvitnú a prinášajú bohatšiu úrodu. Niekde som dokonca čítala, že v niektorých krajinách už záhradkári nerobia výsadbu bez mykorhíznych húb.
- Čučoriedky sme vysadili podľa vášho odporúčania v kalendári a máme každoročne úžasné úrody! - píše Martina T. z Trebišova. - Vložili sme ich do väčších kontajnerov, teraz sme ich po troch rokoch presadili do ešte väčších a zapustili sme ich v závetrí domu do zeme. Úroda bola fantastická, naše vnúčence sa počas tohto leta každé ráno leteli k čučoriedkam a doslova sa pásli na nich.
Autori kalendára
Ovocinárskym témam sa venuje profesor Ivan Hričovský a jeho rady už pomohli mnohým záhradkárom, čo s vďakou ocenili vo svojich ďakovných emailoch, listoch či správach. Niektoré rady sú excerptami z knižných bestsellerov Ivana Hričovského, ktoré napísal so svojimi spolupracovníkmi Rok v ovocnej záhrade + biologická ochrana s Martinom Ďurecom a Zoltánom Tamašekom, Ovocná záhrada: Práce podľa mesiacov s Luciou Harničárovou či z knihy Osvedčené trady do záhrady s Borisom Horákom z produkcie vydavateľstva Plat4M Books. Ale aj z iných populárnych kníh od najlepších slovenských odborníkov v oblasti zeleninárstva, vinohradníctva, pestovania trávnikov, ochrany rastlín a pôdohospodárstva Magdalény Valšíkovej-Frey, Ľudovíta Cagáňa, Sylvie Matušíkovej, Ivana Vallu, Štefana Hronského a ďalších.
Autormi kalendára sú Ivan Hričovský a Boris Horák. Grafické stvárnenie mu už šiesty rok dal Igor Kovár. Kalendár príde do predaja koncom októbra 2019, ale vy si ho môžete už predobjednať TU. Využite ponúknutú zľavu v rámci predpredaja kalendára.
.
Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana, Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok,
Výživa a hnojenie záhradných plodín, Rok vinohradníka a vinára, Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax,
Ochrana ovocných rastlín proti živočíšnym škodcom, Zelenina bez chémie ďalšou knihou
z obľúbených edícií
Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.