Vo veľkej skratke môžeme povedať, že ide o priateľský vzťah medzi rastlinou a niektorými pôdnymi hubami, ktorý vymyslela sama príroda. Samozrejme, že tak jednoduché vysvetlenie žiadneho zvedavého človeka neuspokojí a preto prichádzame s podrobnejším vysvetlením.
Mnohí z nás chodia do lesa a zbierajú huby. Ako všetci vieme, každá huba vyrastá z podhubia a to je práve tá časť, ktorá pre nás môže byť veľmi užitočná. Každé podhubie je totiž tvorené sieťou nepatrných hubových vlákien. Tieto vlákna sú práve naše pôdne mykorhízne huby a sú veľmi dôležité práve svojou schopnosťou napojiť sa na korene rastlín a svojou schopnosťou neustále rásť.
Do redakcie Zeleného ježka nám prichádzajú neustále otázky
súvisiace s účinnosťou a efektivitou mykorhíznych húb.
V tomto článku nájdete mnoho detailov a niekoľko návodov,
ako postupovať pri ich aplikácii.
prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.
Čo hovorí wikipedia?
Mykoríza je (výživová) symbióza medzi hubou a koreňmi vyšších suchozemských rastlín. Mykoríza je obojstranne prospešný mutualistický vzťah, kde huba získava najmä sacharidy, rastlina zase minerálne soli, najmä fosforečnany. Hubové mycélium nezasahuje nikdy do stredného valca koreňa rastliny a rastlina si obrannými látkami reguluje aj prienik mycélia do buniek kortexu / kôry / koreňa. V niektorých prípadoch sa môže tento rovnovážny stavu medzi organizmami porušiť, v tom prípade sa huba stáva parazitom. Príkladom takéhoto spolunažívania je huba dubák a strom dub. Mykoríza je veľmi rozšírená, môže sa vyskytnúť prakticky u všetkých suchozemských rastlín okrem Cyperaceae, Brasicaceae a viacerých Centrospermae, u niektorých drevín je obligatórna. Väčšina druhov rastlín môže mykorízu tvoriť, ale nemusí. Mykoríza je napr. potlačená v prostredí bohatom na živiny, keď rastlina symbionta nepotrebuje, alebo v extrémnom prostredí (púšte, zasolené oblasti), ktoré neumožňuje rast symbiotických húb.
Prečo je táto vlastnosť tak dôležitá?
Vďaka tejto úžasnej vlastnosti, že sa pôdne huby napoja na korene rastlín, dochádza k mnohonásobnému zväčšeniu koreňového systému. Navyše tieto mikroskopické vlákna ľahšie prijímajú živiny a vodu z okolitej pôdy a tým je rastlina výrazne lepšie vyživovaná, čo má za následok lepší rast. Najúžasnejšou vlastnosťou pôdnych húb je ich spolupráca a podpora rastliny počas jej celého života.
Ako mykorhízu získavame?
Všetko sa začína v podhubí. Pokiaľ si ale myslíte, že Vašim rastlinám bude stačiť, ak pôdu obohatíte samotným podhubím, tak to Vas musíme sklamať. Ono samo podhubie síce obsahuje rôzne pôdne huby, ale bohužial v tak malom množstve, že by jeho použitie nemalo žiadny viditeľný efekt. Práve preto sa zaoberáme ich množením a spracovaním, aby z nich mal úžitok každý pestovateľ.
Je iba jeden druh pôdnych húb?
Práve naopak. Je viac druhov a preto odborníci postupne z podhubia oddelia, rozmnožia a spracujú jednotlivé huby tak, aby vyhovovali požiadavkám a potrebám zákazníkov a pestovateľov. Rôzne druhy rastlín totiž potrebujú rôzne druhy mykorhíznych húb a to sa docieli ich odborným spracovaním.
-
Mykorhízne huby: Čo to je? Prečo uplatňovať mykorhízne huby?
Je mykorhíza hnojivo?
Nie. Mykorhízne huby sú živé organizmy. Dokážu rastlinu podporovať počas jej celého života. To sa nedá docieliť žiadnym hnojivom. Hnojivo je dôležité, pretože aj huby z neho môžu čerpať živony pre svoj rast. Najlepšie je však použiť hnojivo spolu s mykorhíznymi hubami, napríklad Conavit.
Prečo používať mykorhízu?
Koreňový systém rastlín nech je akokoľvek veľký, nikdy nemôže dosiahnuť veľkosť siete mikroskopických vlákien pôdnych húb. Mykorhízne huby sa tak dostanú v pôde aj tak daleko, kam koreň rastliny nedočiahne. Z toho vyplýva jednoznačný záver - pri použití mykorhíznych húb pri pestovaní rastlín dochádza k maximálnemu využívaniu a spotrebe všetkých dostupných živín z pôdy.
Prečo je to tak dôležité?
Práve to, že mykorhízne huby dodávajú živiny a vodu v ďaleko väčšej miere ako je bežné, tým ich vplyvom je rastlina oveľa silnejšia, krajšia a má viac plodov. Aj ľudia by mali mať dostatočný pitý režim a zdravý životný štýl. Oslabený organizmus je viac náchylný na choroby a ťažšie zvláda stres a ťažké životné situácie. Naše rastliny sú na tom rovnako. Ak im zaistíme čo možno najlepší základ pre ich úspešný rat, budú schopné lepšie prekonávať horšie obdobia.
Čo môžeme očakávať po aplikácií mykorhíznych prípravkov?
♠ Lepší a vyrovnanejší rast rastlín.
♠ Bohatší a zdravší koreňový systém, ktorý bude schopný vo väčšej miere čerpať vodu a živiny z pôdy a dodávať ich rastline.
♠ Vačšie bohatstvo kvetov a plodov.
♠ Nižšia potreba zálievky a hnojenia.
♠ Lepšie prekonanie obdobia sucha.
♠ Rastlina nebude trpieť pri presadzovaní.
♠ Zpevnenie okolitej pôdy a ochrana pred eróziou.
♠ Ochrana proti niektorým pôdnym chorobám.
.
Pre lepší rast priesad vám pomôžu mykorhízne huby
(kliknite na jednotlivé druhy myhorhíznych húb - dozviete sa viac o produktoch)
Všetky druhy mykorhíznych húb nájdete TU.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Na blogu Zelený ježko radí nájdete aj články
- Na čo sa zamerať, keď plánujete schudnúť?
- Kde umiestniť druhy drobného ovocia?
- Ivan Hričovský: Drobné ovocie na severe
- Výsadba jabloní a hrušiek
- Výsadba černíc
- Černanie orechov
- Čo urobiť pre ujatie stromčeka?
- Kedy vysiať kvetové rastliny?