Rastlinné oleje majú množstvo priaznivých účinkov na naše zdravie. Niektoré z nich chránia telo pred vírusmi, iné zabraňujú demencii. Na trhu sa už dnes okrem tradičného slnečnicového, repkového či palmového nachádza veľké množstvo ďalších olejov, ktoré sa vyznačujú rôznymi prospešnými vlastnosťami pre naše zdravie.
Oleje sú bohaté nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú pre organizmus prospešnejšie ako živočíšne tuky. Esenciálne mastné kyseliny si naše telo samé nevyrobí, preto mu ich dodávame v strave. Ideálnym zdrojom omega-3 mastných kyselín sú morské ryby – hlavne makrela, losos alebo pstruh a práve oleje.
Olivový olej
Je zdravý, ale zázraky od neho nečakajte – hoci reklama často hovorí inak. Udržiava síce hladinu cholesterolu v rovnováhe a nekazí sa tak rýchlo ako napríklad slnečnicový olej, ale veľmi záleží na type ktorý si vyberiete.
Rafinovaný olivový olej sa vyrába zo zvyškov olív, lisovaných za studena. Ide o olej horšej kvality. Panenský olivový olej sa vyrába šetrne, olivy sa nezahrievajú, neprebiehajú žiadne chemické procesy, lisuje sa za studena. Ide o jeden z najkvalitnejších olivových olejov. Extra panenských olivový olej je niečo extra medzi olivovými olejmi. Výroba prebieha z olív vynikajúcej kvality.
Repkový olej
Repkový olej je relatívne lacný a veľmi zdravý. Má vyvážené zloženie omega-3, -6 a -9 mastných kyselín, ktoré sú prospešné pre zdravie kĺbov, mozgu a srdca a tiež obsahujú viac omega-3 ako olivový olej. Je vhodný na opekanie a pečenie špeciálne, ak používame koreniny, pri ktorých je potrebná vysoká teplota na dosiahnutie správnej chute. Je zdravší ako slnečnicový olej.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Slnečnicový olej
Má vysoký obsah vitamínu E – jedna polievková lyžica poskytuje až takmer polovicu odporúčanej dennej dávky. Vitamín E pomáha chrániť bunkové membrány a je tiež zdravý pre pokožku, srdce a nervový systém.
Kokosový olej
Kokosový olej má veľmi lahodnú chuť a je ľahko stráviteľný. Ako potravina má mnoho zdraviu prospešných vlastností: chráni imunitný systém, podporuje metabolizmus a trávenie. Olej taktiež pôsobí prospešne pri poruchách štítnej žľazy, srdcovocievnych ochoreniach, žalúdočných vredoch, podvýžive, hypoglykémii, ako aj proti starnutiu. Kokosový olej prirodzene neobsahuje cholesterol, predstavuje rýchly zdroj energie a je vedecky potvrdené, že môže napomáhať aj pri chudnutí. Olej je vhodný pre studenú kuchyňu na prípravu rôznych nátierok, dezertov atď. Keďže je olej tepelne veľmi stabilný, je vhodný aj na vyprážanie a pečenie. Dodáva jedlám príjemnú exotickú chuť a vôňu. (Odporúča sa olej nezahrievať nad 180 °C). Pri teplote +25 °C sa olej stáva kvapalným, ináč má tuhé skupenstvo.
.
Olej z vlašských orechov
Orechový olej je tiež bohatý na omega-3 mastnú kyselinu ALA. Okrem toho sa v ňom nachádzajú aj ďalšie dve mastné kyseliny, EPA a DHA, ktoré môžu znížiť zápal v tele a chránia pred srdcovými ochoreniami. Je skvelou prísadou do šalátových dresingov.
Ľanový olej
Ľanový olej je zdrojom dôležitej kyseliny ALA, ktorá je obsiahnutá v omega-3 mastných kyselinách. Okrem toho poskytuje telu rastlinné hormóny lignany, ktoré sú užitočné najmä pre ženy prechádzajúce menopauzou, pretože zvyšujú hladinu estrogénu. Podľa dietológov je skvelou prísadou do smoothies.
Sójový olej
Okrem známeho sójového mlieka sa zo semien sóje získava aj olej. Ten sa hodí najmä do zeleninových šalátov, ktoré výborne dochutí. Tento olej obsahuje veľmi vzácny lecitín, ktorý zlepšuje pamäť a pôsobí proti vysokej hladine zlého cholesterolu. Okrem toho je sójový olej zdrojom nenasýtených mastných kyselín, železa a fosforu.
Použité zdroje:
https://www.frekvence1.cz/clanky/jaky-typ-oleje-nasemu-organismu-nejvice-prospiva-rady-nejen-pro-hospodynky.shtml
https://diva.aktuality.sk/clanok/52138/kvalitne-rastlinne-oleje-ako-sa-v-nich-vyznat/