Artičok na prvý pohľad vyzerá ako ružička s lupienkami, no skrýva v sebe hotový poklad! Jeho chuti podľahli Afričania, keďže domovom artičokov je práve tento teplý kontinent. V 16. storočí sa postupne zelenina dostala aj do Európy, kde očarila hlavne Grékov, Portugalcov a Španielov. Dnes si na nej pochutnávajú hlavne Francúzi, ktorí artičoky jedia často, ako napríklad my mrkvu či uhorku.
Artičok patrí k astrovitým rastlinám, vyzerá ako bodliak a má dekoratívne fialové okvetie. Artičok môžeme pestovať aj ako izbovú rastlinu, artičoky sa zberajú tesne pred vykvitnutím. Najlahodnejšie sú dužnaté súkvetia. V poslednom čase artičoky aj u nás získavajú čoraz väčšiu obľubu.
Obsah vitamínov a minerálov v artičokoch
Artičoky obsahujú cynarin - azda žiadna iná rastlina nemá taký vysoký obsah tejto biologicky neobyčajne aktívnej zložky, je bohatým zdrojom kyseliny listovej a draslíka, ďalej obsahuje flavonoidy, slizy, vlákninu, organické kyseliny, horčiny, triesloviny, inulín, tanín, organické soli, vitamíny A, B a C, železo, horčík, flavóny.
Artičok patrí k najlepším liekom na pečeň a žlčník. Zvyšuje tvorbu žlče a tiež jej vylučovanie, podporuje detoxikačnú činnosť pečene a vylučovanie škodlivín močom. Znižuje hladinu krvného cukru a je vhodným doplnkovým liečivom pri diabete. Zabraňuje ukladaniu cholesterolu v cievach. Má tiež výrazné protialergické účinky, čo sa dobre uplatňuje pri liečbe rôznych ekzémov. Podporuje produkciu tráviacich enzýmov v pankrease a je tiež doporučovaná pri poruchách jeho funkcie. Celkovo zlepšuje trávenie a látkovú výmenu.
Jedinou kontraindikáciou môže byť ťažká porucha obličiek, inak žiadne vedľajšie účinky nie sú známe.
Artičok a jeho účinky na zdravie
Artičoky podporujú trávenie
Cynarín, prírodná zlúčenina nachádzajúca sa v artičokoch, stimuluje produkciu žlče. To pomáha urýchliť črevný pohyb a tiež podporuje trávenie tukov a absorpciu vitamínov. Výťažok z artičokov tiež pomáha pri trávení tým, že zastavuje svalové kŕče v čreve. Artičok môže pomôcť pacientom trpiacim zažívacími ťažkosťami, nadúvaním, nevoľnosťou, pálením záhy a syndrómom dráždivého čreva.
Artičoky chránia srdce
Enzýmové metaloproteinázy sú hlavným prispievateľom k srdcovým ochoreniam. Tieto enzýmy zohrávajú kľúčovú úlohu pri akumulácii plaku a pri pretrhnutí v tepnách, čo môže vyvolať infarkt. Metaloproteináza, sa podieľa na prirodzenom procese tkaniva pri opravách a rozpadoch tkaniva. Rozkladá bielkoviny, ktoré môžu prispieť k progresii ochorenia. Vysoké hladiny metaloproteinázy sú tiež korelované s infarktom a mŕtvicou. Výťažok z artyčok inhibuje aktivitu metaloproteinázy, pravdepodobne kvôli jeho antioxidačným vlastnostiam.
Artičokmi na pečeň
Artičoky obsahujú choleretiká, látky povzbudzujúce pečeň k zvýšenej sekrécii žlčových kyselín. Choleretiká aktivizujú vyplavovanie cholesterolu z pečene, brzdia syntézu cholesterolu v pečeni, a tým pomáhajú znižovať hladinu tukov v krvi. Nedostatočná činnosť pečene často spôsobuje nevoľnosť, pocit plnosti a nadúvanie. Pri takýchto problémoch nám môžu pomôcť artičoky.
Artičokmi proti rakovine
Niektoré antioxidanty v artičokách (rutín, kvercetín a kyselina gallová) indukujú smrť rakovinových buniek a môžu zastaviť tvorbu nových. Extrakt z listov artičokov má tiež protinádorové účinky na mezotelióm (typ rakoviny spôsobenej azbestom v tkanivách, ktoré radujú pľúcne, žalúdočné alebo srdcové) rakovinové bunky. Znížil sa tak bunkový rast a ich migrácia.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
EDÍCIE PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM A KNIHY DO VRECKA
Publikácia je po knižných bestselleroch Rok v ovocnej záhrade + biologická ochrana, Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana,
Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok, Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín,
Rok vinohradníka a vinára, Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Artičoky znižujú hladinu cholesterolu v krvi
Artičoky obsahujú luteolín, antioxidant, ktorý zabraňuje tvorbe cholesterolu. Extrakt z listov artičok povzbudzuje vaše telo k efektívnejšiemu spracovaniu cholesterolu, čo vedie k nižším celkovým hladinám. Výťažok z artičokov môže znížiť celkový a "zlý" LDL cholesterol pri súčasnom zvyšovaní "dobrého" HDL cholesterolu.
Artičoky na pokožku
Oxidačný stres prispieva ku kožným ochoreniam, ako je dermatitída, starnutie a rakovina kože. Zníženie reaktívnych druhov kyslíka môže znížiť poškodenie DNA a buniek. Cynarín je hlavnou bioaktívnou chemikáliou v extrakte z artičoku. Znižuje oxidačné poškodenie spôsobené UV žiarením, chráni pokožku a má omladuzujúce účinky na organizmus.
Artičoky upravujú hladinu cukru v krvi
Podávanie výťažku z listov artičoka znižuje hladinu glukózy v krvi. Jedným z možných mechanizmov zníženia glukózy v artičokoch je inhibícia a-glukozidázy, čo je enzým, ktorý rozkladá škrob na glukózu. Extrakt z artičokov slabo inhibuje aktivitu a-glukozidázy.
Artičoky sú prospešné pre mozog a kognitívne funkcie
Artičoky obsahujú okolo 12% odporúčanej dennej dávky vitamínu K. Tento vitamín predstavuje ochranu proti nervovému poškodeniu a degenerácii, a preto pomáha u starších ľudí udržať kognitívne choroby ako je demencia a Alzheimerova choroba na uzde. Ďalšou zaujímavou prospešnú vlastnosťou vitamínu K je jeho schopnosť brániť vzniku cievnej kalcifikácie. Hoci to nemá priamy vplyv na zdravie mozgu, môže to účinne znížiť riziko kardiovaskulárnych chorôb v dlhodobom horizonte, najmä u jedincov, ktorých jedálny lístok obsahuje veľa vápnika alebo ktorí pijete veľa doplnky s vitamínom D.
Artičoky pre tehotné
Artičoky obsahujú okolo 68 mikrogramov kyseliny listovej v 100g a sú tak veľmi užitočnou zeleninou, ktorú by do svojho jedálnička mali zahrnúť tehotné ženy a ženy, ktoré chcú otehotnieť. Kyselina listová pomáha brániť vzniku rázštepu chrbtice pri vývoji embrya a zvyšuje plodnosť ako u žien, tak u mužov. Naviac je spájaná s prevenciou ďalších komplikácií, ktoré sa môžu počas tehotenstva a pôrodu vyskytnúť, vrátane preeklampsie, rázštepu pier a vrodené srdcové chyby. Zoznam zdravotných prínosov spojených s tehotenstvom považovaných kyseline listovej je dlhý, takže je jasné, že artičoky sú skvelým doplnkom jedálnička každej tehotnej alebo dojčiacej mamičky.
.
Chcete si dopestovať artičoky v záhrade?
Vyskúšajte kvalitné semienka z produkčného domu Franchi
Objednajte si u nás - kliknite na obal zvolených semien.
Ako pestovať artičoky?
Artičok zeleninový (Cynara scolymus) je teplomilná, na mráz citlivá, trváca rastlina. U nás sa jej najlepšie darí vo vinárskych oblastiach. Vo vyšších polohách nedosahuje takú veľkosť. Je to rastlina s rozkonárenou stonkou, ktorá dorastá do výšky okolo 120 centimetrov a vonkajšou stavbou sa podobá na bodliak. Listy artičokov sú kopijovité, ostnaté. Na konci stoniek sú veľké úbory fialovomodrých kvetov dosahujúcich v priemere až 15 cm. Kvitnú v júli až auguste.
Artičok si môžete vypestovať z priesad alebo delením podzemku, čo sa robí v apríli. Semená treba vysiať vo februári až marci a priesady vysádzať na záhon v druhej polovici mája do sponu 100 x 100 – 150 cm. Na pestovanie je vhodná hlboká, ľahšia pôda s vysokým obsahom živín. Počas vegetácie treba porast zalievať, okopávať a odburiňovať. Na jednej rastline sa ponechávajú len dva až tri kvetné úbory. Konzumnou časťou sú totiž zdužinatené kvetné lôžka nerozvinutého súkvetia. Keď sú dobre vyvinuté, ešte neroztvorené, môžu sa zberať. Odrezať ich treba aj so stopkou dlhou 5 až 10 cm.
Použité zdroje:
https://www.pluska.sk/izahradkar/specialy/rastliny-diabetikov/ako-pestovat-articoky-vhodne-najma-diabetikov.html
https://zdravopedia.sk/zelenina/articoky-10-ucinkov-na-zdravie
https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000654/1768997/Neobvykly-tvar-ale-velka-sila--Articoky-zabezpecia-vecnu-mladost-a-posilnia-pecen-
.
PÍŠE KATARÍNA HORÁKOVÁ
.
.
SACHARIDY A VAŠA NÁLADA
Je dokázané, že problémy so zmenami nálad, úzkosťami a depresívnymi stavmi majú častejšie ľudia, ktorí sa úplne vyhýbajú sacharidom. Keďže sacharidy za uplynulé roky získali zlé meno, mnohí ich nekonzumujú. Avšak je rozdiel medzi zdravými a nezdravými sacharidmi. Zdravé by rozhodne nemali vo vašej strave chýbať. Viac...
AKO MÔŽEME VYLEPŠIŤ NAŠE SNY?
Niekoľko štúdií zistilo, že užívanie 250 miligramov vitamínu B6 tesne pred spaním zlepšuje živosť farieb a emócií v snoch a tiež pomáha pri spomienke na sen. Existuje aj niekoľko dôkazov, že vitamín B6 by mohol pomôcť vyvolať jasné snívanie, kde snívajúci vie, že sníva a do určitej miery dokáže ovládať vysnívané udalosti. Dve výhody: po prvé, B komplexy nefungujú rovnako ako keď užijeme samostatný vitamín B6 na vylepšenie sna, a po druhé, B6 môže urobiť sny zvláštnejšími a živšími. Viac...
ODKIAĽ POCHÁDZAJÚ CHOROBY?
Nadávame na ne, obávame sa ich, tvárime sa nimi zaskočení a neprávom postihnutí, ale... Za mnoho ochorení si svojim spôsobom môžeme sami. Prístupkom k životnému štýlu, strave, pohybu, či bagatelizovaním a zanedbávaním zdravotnej starostlivosti. Zamyslime sa však ešte raz nad tým, prečo sme ochoreli danou chorobu? Čo môžeme spraviť preto, aby to bolo lepšie? Viac...
.