Profesor psychológie PhDr. Anton Heretik, CSc., z Katedry psychológie na Filozofickej fakulte UK, je presvedčený, že sny sa nám nesnívajú náhodou, že majú svoj význam. Vôbec to nie je náhodná zmes obrazov. Ich pravidelnosť dokazuje, že sny musia mať nejakú funkciu. Mnohí ľudia tvrdia, že sny vôbec nemajú.
.
Každý človek má sny, každý si každú noc odrobí kus svojej duševnej roboty, len si ich nepamätá. Sníva sa úplne každému, je však veľký rozdiel, ako si ľudia vybavujú svoje sny. Sníva sa dokonca aj zvieratám, to je dokázané. Ak si chcete vypešiť vaše sny, vyskúšajte tieto triky z knihy profesorky Kataríny Horákovej ZÚFALÁ NESPAVOSŤ: PREČO NEMÔŽEM SPAŤ?
Výber polohy počas spánku
Štúdie overili, že poloha spánku ovplyvňuje typy našich snov. Najbežnejšia poloha na spanie je na boku, ktorú preferuje až polovica z nás. Tí, ktorí spia na pravom boku, konštatujú, že majú lepšie sny a menej nočných snov ako tí, ktorí spia na ľavom boku. Preklápanie sa na žalúdok má tendenciu vyvolať viac erotických a divokých snov. Odborníci sa domnievajú, že pri tejto polohe existuje väčší tlak na sexuálne orgány. Tiež prúdenie vzduchu sa obmedzuje, keď ležíme na bruchu, čo spúšťa pocit zovretia vonkajšou silou (napríklad partnerom). Tí, ktorí dávajú prednosť spánku na chrbte s väčšou pravdepodobnosťou majú nočné mory a majú viac ťažkostí spomenúť si na svoje sny.
.
PRE TÝCH, KTORÝCH TO ZAUJÍMA
Profesorka Katarína Horáková a Jozef Budínsky uviedli na knižný trh knihu s názvom
.
ZÚFALÁ NESPAVOSŤ:Prečo nemôžem spať!
Kniha je súčasťou edície KNIHY DO VRECKA a série Zdravie: Ako na to?
.
Knihu si môžete objednať po kliknutí na obálku.
Prečo je to tak?
Podľa výskumníka snov Dr. Calvin Kai-Ching Yu z Hong Kong Shue Yan University, môže to byť preto, že spanie tvárou nahor často zapríčiňuje chrápanie a spánkové apnoe. „Poruchy spánku súvisiace s dýchaním (spánkové apnoe), majú významný vplyv na intenzitu snívania,“ hovorí. Aspoň jedna tretina z nás sa počas noci otáča doľava doprava.
Používajte éterické oleje
Experimenty ukázali, že vône môžu pozitívne ovplyvniť sny. Ak chceme mať príjemné sny umiestnime vázu voňavých kvetov do blízkosti postele, alebo vyberme vhodný éterický olej. Počas spánku využime vôňu difuzéra alebo zmiešajme vybraný éterický olej s krémom (aby sme si nespálili kožu) a nanesme za uši, na zápästia a na chodidlá. Dobré voľby zahŕňajú levanduľový olej, mandarínkový, vetiver (olej získaný z koreňa indickej trávy), santalové drevo a ružový olej. Všetky tieto vône majú upokojujúci účinok a niektoré (levanduľa, vetiver) skutočne funguje ako prírodné sedatívum, čo podporuje hlbší spánok a zároveň znižuje srdcovú frekvenciu a krvný tlak.
Vyskúšajte vitamín B6
Niekoľko štúdií zistilo, že užívanie 250 miligramov vitamínu B6 tesne pred spaním zlepšuje živosť farieb a emócií v snoch a tiež pomáha pri spomienke na sen. Existuje aj niekoľko dôkazov, že vitamín B6 by mohol pomôcť vyvolať jasné snívanie, kde snívajúci vie, že sníva a do určitej miery dokáže ovládať vysnívané udalosti. Dve výhody: po prvé, B komplexy nefungujú rovnako ako keď užijeme samostatný vitamín B6 na vylepšenie sna, a po druhé, B6 môže urobiť sny zvláštnejšími a živšími.
.
Hľadáte kvalitný výživový doplnok na dobrý spánok?
Fin Relaxor Forte je bylinný prípravok s upokojujúcimi účinkami,
ktorý obsahuje účinný extrakt z mučenky. Múčenka (Passiflora incarnata)
pomáha uľaviť nervovému napätiu, podporuje duševnú harmóniu
pri strese, pomáha udržať hlboký spánok, prispieva k optimálnej relaxácii.
Programujme si sami
Experti na sen tvrdia, že si môžeme ovplyvniť obsah a kvalitu našich snov. Napríklad, ak sme náchylní na nočné mory, môžeme precvičiť „Imagery Rehearsal Therapy“, v ktorej si predstavujeme striedavé dobré zakončenie zlých snov počas 10 až 15 minút pred spaním. Výskumník na sny Dr. Deirdre Barrett, profesor psychológie na Harvard Medical School, navrhuje: „Po prvé, myslime na náš problém pred spaním a vybavujme si vhodné riešenia. Tie, ktoré sa nám najviac páčia udržujme vo svojich myšlienkach ako posledné pred zaspávaním. Okrem toho si predstavujme, že problém bol úspešne vyriešený a sme šťastní.“
Počúvajte hudbu
Hudba má tendenciu prenikať do obsahu snov. Trik spočíva v tom, že si vyberieme hudbu, ktorá nás povzbudí a inšpiruje. Počúvajme ju pred spánkom alebo počas spánku. Výber správnej hudby je veľmi dôležitý, pretože nesúladnou alebo vzrušujúcou hudbou nedosiahneme výsledok, ktorý očakávame. Navyše, je dôležité, aby sme hudbu iba počúvali a nepozerali hudobné videá pred spaním. Pri pohľade na modré svetlo z počítača alebo obrazovky smartfónu pred spaním ťažšie zaspíme.
.