Možno si pamätáte na video, ktoré ukazovalo, ako žiarenie z mobilných telefónov ovplyvňuje náš mozog pri dlhom telefonovaní, či používaní mobilu. Je možné, že by vyvíjajúci plod nijako neovplyvnilo? Mamičky, ktoré počas tehotenstva obmedzujú kontakt s mobilom a nenosia ho v blízkosti bruška robia dobre.
Autorka:
Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.
Súvisia mobily s poruchami správania detí?
Modernú techniku používame dnes už takmer nonstop a nevieme si predstaviť bez nej ani chvíľku. Ako sa cítite, keď si zabudnete doma mobilný telefón a zistíte to až ďaleko od domu? Ako keby ste doma nechali polovicu vlastného ja, ak nie viac. Vplyv nových výdobytkov techniky na ľudí však ešte nie je na nás samotných poriadne otestovaný – ešte neprešlo ani jedno storočie odvtedy, čo sa mobily používajú, takže dôsledky stopercentne nevie nik. Negatíva sa vynárajú postupne.
Častejšie poruchy správania
Tehotné mamičky, ktoré pravidelne používajú mobilné telefóny, majú väčšiu pravdepodobnosť, že ich deti budú trpieť poruchami správania, najmä, ak tieto deti začnú čoskoro samy používať mobilné telefóny. Naznačil to výskum, zverejnený v odbornom magazíne Journal of Epidemiology and Community Healt.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Objednať si môžete kliknutím na obrázok.
Fakty zo štúdia
Výskumníci založili svoje závery na študovaní 28 000 sedemročných detí a ich matiek. Mamičky poskytli prostredníctvom štyroch dlhých telefonických rozhovorov v priebehu tehotenstva a po ňom detailné informácie o ich životnom štýle, stravovaní a faktoroch životného prostredia. Keď ich deti dosiahli vek sedem rokov, vedci vyspovedali mamičky o zdraví ich samotných a ich detí, pričom ich zaujímalo aj správanie, ktoré bolo hodnotené na základe overených spôsobov. Boli požiadané, aby tiež poskytli informácie o ich používaní mobilných telefónov počas tehotenstva a používaní týchto prístrojov ich deťmi.
Čo hovoria čísla
Výskumníci už predtým študovali skupinu matiek a ich 13 000 detí a našli súvislosť medzi oboma skupinami. V novej skupine viac ako tretina sedemročných detí používala mobilný telefón v porovnaní s 30. percentami z druhej skupiny. A keďže približne jedno z desiatich detí z predchádzajúcej skupiny bolo vystavené mobilným telefónom pred i po pôrode, po aplikovaní na novú skupinu je to 17 percent. V oboch skupinách boli približne 3 percentá detí označené, že majú hraničné problémy so správaním a podobné množstvo malo neobvyklé správanie.
Hľadáte kvalitné výživové doplnky?
Vyskúšajte výnimočnú fínsku kvalitu za dobrú cenu!
Fin Bi-iomaxin caps obsahuje olej zo žraločej pečene
a rybí olejový koncentrát - zdroj omega-3 nenasýtených
mastných kyselín DHA a EPA, ktoré prispievajú k normálnej činnosti srdca.
Je obohatený o vitamín A, ktorý kladne pôsobí na činnosť imunitného systému,
stará sa o optimálny stav slizníc, pokožky i zraku.
Vitamín D napomáha k udržaniu zdravých kostí a zubov,
prospieva imunite, stará o činnosť svalov.
Vitamín E je súčasťou ochrany buniek pred voľnými radikálmi.
O polovicu vyššia pravdepodobnosť
Deti v oboch skupinách, ktoré boli pred a po pôrode vystavené vplyvu mobilných telefónov, mali po zohľadnení celého radu ovplyvňujúcich faktorov až o 50 percent vyššiu pravdepodobnosť, že budú mať problémy so správaním. Tie deti, ktoré boli vystavené vplyvu mobilných telefónov len pred pôrodom, mali o 40 percent väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať problémy so správaním. Deti, ktoré neboli vystavené mobilom v prenatálnom veku, ale mali k nim prístup vo veku sedem rokov, mali 20-percentnú pravdepodobnosť abnormálneho správania. Autori štúdie, podľa Science Daily, dospeli k záveru: „Aj keď je predčasné interpretovať tieto výsledky ako kauzálne, sme znepokojení tým, že skorá expozícia mobilným telefónom nesie riziko, ktoré by mohlo mať veľký vplyv na verejné zdravie, vzhľadom na široké využitie tejto technológie.“
Náš tip!
Samozrejme, vzdať sa úplne smartfónov, tabletov, notebookov nie je možné, a tak aspoň počas tehotenstva obmedzte kontakt s nimi, nepoužívajte ich vtedy, ak to nie je nevyhnutné a neumiestňujte si ich na oblasť bruška, v ktorom sa vám vyvíja dieťatko.