Veľké množstvo odborných štúdií a článkov upozorňuje na to, aké je dôležité dojčenie pre zdravie a vývoj detí. Pozrime sa na to však aj z druhej strany. Kedysi sa hovorilo, že pre ženu je dojčenie len príťažou – že stráca mnoho živín, môžu jej začať kvôli tomu vypadávať vlasy, môže chorľavieť, začnú sa jej kaziť zuby, pretože všetko dobré zo seba dáva dieťaťu. A k tomu ešte nezabudnime na fámy o vycumľaných a vyťahaných prsníkoch. Ide o nepotvrdené fámy, ktoré ženy zbytočne odrádzajú od dojčenia. Naopak, dojčenie je veľmi prospešné aj pre matku! Okrem viacerých výhod prináša aj výrazné zníženie rizika rakoviny vaječníkov.
Nový vedecký výskum potvrdil predpoklad, že dojčenie znižuje nielen riziko rakoviny prsníkov, ale aj vaječníkov. A to až takmer o dve tretiny. Navyše platí – čím dlhšie dojčíme, tým viac sa chránime. Napriek tomu, že rakovina vaječníkov predstavuje „len“ približne päť percent zo všetkých úmrtí žien na rakovinu, nedá sa ju bagatelizovať. Rakovina vaječníkov je navyše často odhalená až v neskorom štádiu, pretože jej prejavy sa veľmi ťažko identifikujú a zväčša si ich ženy zamieňajú s inými problémami, napríklad s nadúvaním, plnými črevami a podobne.
.
Nechýba niektorá z týchto kníh vo vašej knižnici?
Objednajte si u nás - kliknite na obrázok.
Ako klesá riziko
Austrálski vedci skúmali 493 žien s diagnózou rakovina vaječníkov a porovnávali ich so 472 zdravými ženami v podobnom veku. Okrem iného zisťovali aj koľko detí porodili a ako dlho každé z nich dojčili. Keď zhrnuli tieto informácie dostali zaujímavé výsledky: Žena, ktorá dojčila dieťa aspoň 13 mesiacov, mala o 63 percent nižšiu pravdepodobnosť vzniku nádoru ako ženy, ktoré dojčili menej ako sedem mesiacov. Navyše platí to, že čím viac detí ženy dojčili, tým je väčší ochranný účinok dojčenia pred touto nebezpečnou chorobou. Napríklad mamičky, ktoré mali tri deti a celkovo dojčili 31 alebo viac mesiacov znížili svoje riziko ochorenia na rakovinu vaječníkov až o 91 percent v porovnaní so ženami, ktoré dojčili menej ako desať mesiacov.
Zdanlivo nesúvisiace
Ako súvisí dojčenie s vaječníkmi? Môže sa nám zdať, že to vôbec nemá žiadnu súvislosť, ale mýlili by sme sa. Dojčenie zadržiava ovuláciu, teda obdobie, kedy sa vajíčko uvoľní z vaječníka. Vaječníky sú v tomto období vystavené vysokým hodnotám estrogénu. Niektorí výskumníci navyše tvrdia, že vyšší počet ovulácii zvyšuje riziko tvorby mutovaných buniek, ktoré môžu ochorenie vyvolať. K hlavným rizikovým faktorom ochorenia na rakovinu vaječníkov patrí ochorenie v rodine, menštruácia vo veľmi mladom veku, nadváha a už diagnostikovaná rakovina prsníka.
Neverte fámam
Žiaľ, niektoré mamičky aj napriek významu dojčenia sa rozhodnú dieťa nedojčiť. Či už z pohodlnosti alebo z obáv, ktoré veľmi často vyvolávajú nepotvrdené (a skôr vyvrátené) fámy. Stále je dosť mamičiek, ktoré síce dojčiť začnú, ale po šiestich týždňoch aj prestanú. Pritom nové výskumy jeden po druhom ukazujú, že dojčenie nie je prospešné len pre dieťatko. Odporúčaná doba výlučného dojčenia je šesť mesiacov, po tomto období sa k dojčeniu (alebo k umelému mliečku, ak sa matka rozhodne ukončiť dojčenie) pridávajú prvé príkrmy. Závery novej štúdie boli publikované v odbornom magazíne American Journal of Clinical Nutrition.
Čo je rakovina vaječníkov?
Rakovina vaječníkov je všeobecný výraz pre zhubné nádorové ochorenie vaječníkov. Výsledkom sú abnormálne bunky, ktoré majú schopnosť napadnúť alebo sa rozšíriť do iných častí tela. Keď sa tento proces začína, nemusia byť prítomné žiadne alebo len nejasné príznaky. Tie sa stávajú výraznejšími v dôsledku progresu rakoviny. Patrí medzi ne nafukovanie, bolesť v oblasti panvy, opuch brucha a strata chuti do jedla. Medzi časté oblasti a orgány tela, do ktorých sa rakovina môže rozšíriť, patrí pobrušnica, lymfatické uzliny, pľúca a pečeň.
Riziko vzniku rakoviny vaječníkov sa zvyšuje u žien, ktoré počas celého života ovulovali viac. Patria sem tie, ktoré nikdy nemali deti, ktoré začínajú ovuláciu v mladšom veku alebo dosahujú menopauzu v staršom veku. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí hormonálna liečba po menopauze, liečba neplodnosti a obezita. Faktory, ktoré znižujú riziko, zahŕňajú hormonálnu antikoncepciu, podviazanie vajíčkovodu a dojčenie. Približne 10 percent prípadov súvisí s dedičným genetickým rizikom. Ženy s mutáciami v génoch BRCA1 alebo BRCA2 majú 50 percent pravdepodobnosť vzniku ochorenia. Najčastejším typom rakoviny vaječníkov, ktorý zahŕňa viac ako 95 percent prípadov, je karcinóm vaječníkov. Existuje päť hlavných subtypov karcinómu vaječníkov, z ktorých najčastejší je karcinóm serózneho epitelu. Predpokladá sa, že tieto nádory sa začínajú tvoriť v bunkách, ktoré pokrývajú vaječníky, avšak niektoré z nich sa môžu tvoriť aj vo vajíčkovodoch. Menej časté typy rakoviny vaječníkov zahŕňajú nádory zárodočných buniek a stromálne nádory pohlavného systému. Diagnóza rakoviny vaječníkov sa potvrdí prostredníctvom biopsie tkaniva, ktoré sa zvyčajne odoberie počas operácie.
Screening sa neodporúča ženám, ktoré nemajú zvýšené riziko vzniku rakoviny vaječníkov, pretože screeningy u týchto žien nepotvrdzujú zníženie počtu úmrtí a vysoká miera falošne pozitívnych testov môže viesť k nepotrebnej operácii, ktorá je sprevádzaná vlastnými rizikami. Osobám s vysokým rizikom môžu byť vaječníky odstránené ako preventívne opatrenie. Ak sa odstránia vaječníky a liečba začne v počiatočnom štádiu, rakovina vaječníkov môže byť liečiteľná. Liečba zvyčajne zahŕňa niektoré kombinácie chirurgických zásahov, rádioterapie a chemoterapie. Výsledky závisia od rozsahu ochorenia a podtypu prítomnej rakoviny. Celková miera päťročného prežívania u pacientov s rakovinou vaječníkov v USA je 45 percent. Výsledky sú horšie v rozvojových krajinách.
V roku 2012 bola rakovina vaječníkov prítomná u 239 000 žien. V roku 2015 bola prítomná u 1,2 milióna žien a celosvetovo bola príčinou 161 100 úmrtí. Toto je medzi ženami siedma najbežnejšia rakovina a ôsma najbežnejšia príčina úmrtia na rakovinu. Vek dožitia pacientov je 63 rokov. Úmrtie v dôsledku rakoviny vaječníkov je viac rozšírené v Severnej Amerike a Európe ako v Afrike a Ázii.
Zdroj: Wikipedia
.
Je tu zaváracia sezóna - ste pripravení?
Univerzálny lievik vynikajúci na ľahké plnenie zaváracích pohárov všetkých obvyklých veľkostí.
Vyrobený z prvotriedneho odolného plastu, vhodný do umývačky. Pozrite si video.
Objednať môžete TU.
.