Broskyne patria k najobľubenejšiemu ovociu na Slovensku. Aby dobre rodili, je dôležité upravovať ich pravidelne každý rok rezom tak, že sa strom presvetlí, zbaví sa vlkov a vyschutých konárov a vďaka tomu všetká sila putuje do výhonov, ktoré v nasledujúcom roku budú rodiť. Ako to treba urobiť?
Tento článok sme vybrali z úspešnej publikácie vydavateľstva Ottovo nakladateľstvo Rez ovocných stromov a kríkov od autorskej dvojice Herbert Bischof a Josef Sus. Kniha je vhodným darčekom pre každého záhradkára, ktorý chce mať lepšiu úrodu práve vďaka vhodnému postupu úprav rezom svojich ovocných stromov a kríkov v záhrade. Knihu si môžete objednať aj TU.
.
.
Čo by ste mali vedieť o letnom reze broskýň a nektariniek?
S výnimkou kytičkových rodivých výhonov tvoria broskyne plody výhradne na jednoročnom dreve, pričom kvetné púčiky rastú na polovici až dvoch tretinách celého výhona. Výhradne listové púčiky sa vyskytujú na báze a na konci výhonov. Túto zvláštnosť treba brať do úvahy pri skracovaní výhonov. Spravidla ich skracujete o tretinu až polovicu. Na stromoch sa tvoria štyri rôzne druhy výhonov: pravý rodivý výhon, nepravý rodivý výhon, kytičkový rodivý výhon a letorast, výhon sa pozná podľa toho, že sa na ňom vyskytujú tak listové, ako aj kvetné púčiky. Väčšinou je medzi dvoma kvetnými púčikmi umiestnený vždy jeden listový (vegetatívny) púčik. Tým je zaručená optimálna výživa plodov.
Na nepravých rodivých výhonoch sa temer výhradne vyskytujú kvetné púčiky, len na vrchole výhona a na báze možno nájsť vždy jeden listový púčik. Tieto výhony sú temer vždy slabé a pre nedostatočné zásobovanie živinami nemôžy zabezpečiť výživu plodov, ktoré sa na nich vytvárajú. Nepravé Todivé výhony preto vždy odstraňujte Môžete použiť rez na čapík a nechat listový púčik na báze. Podporíte tvorbu nového výhona, keď ho potrebujete. lento postup by ste však mali využívať len výnimočne ako núdzové riešenie.
Ak sa na strome vytvorili výrazné množstvá prevažne nepravých rodivých výhonov, môžete ich časť nechať, nasadené plody však silne pretrhajte a silným spätným rezom sa postarajte o nasadenie dostatočného množstva nových výhonov. Výhony, na ktorých sú len listové púčiky, nájdu svoje uplatnenie pri tvarovaní koruny celkom však znesie tento ovocný juh silný prieklest. Broskyňa obyčajná pravá a nektárinka sú veľmi citlivé na mráz, preto by sa mali rezať len tesne pred kvetom, skoro na jar. Ak nie ste si celkom istí pri rozlišovaní púčikov, počkajte, až strom odkvitne, a režte potom.
Oplatí sa vedieť...
Broskyňa obyčajná (Persica vulgaris, syn. Prunus persica)
Broskyňa obyčajná pravá (Fersica vulgaris subsp. vulgaris)
Broskyňa obyčajná hladká, nektárinka (Persica vulgaris subsp. laevis, syn. Prunus nectarina)
Čeľaď: ružovité (Rosaceae)
Tieto typy broskýň dávajú prednosť teplým, slnečným polohám, preto by sa mali voľne vysádzať prevažne vo vinárskych oblastiach. V miestach s drsným podnebím ich pestujte pri južných múroch ako vejárovitý špalier. Kvitnú skoro, takže ich veľmi ohrozujú aj neskoré jarné mrazíky. Pôda by mala byť priepustná a bohatá na humus a živiny.
Podpníky
Ako podpníky sa často používajú broskyne z radu B-VA, t. j. B-VA-1, 2 a 3 a Lesiberian. Na Slovensku sa pre broskyne ako podpník používa mandľa MN-VS-1 a broskyňomandľa BM-VA-1 a BM-VA-2 (Kando).
Pyramidálna koruna
Broskyňa môže rásť aj ako strom so široko pyramidálnou korunou. Po výsadbe skráťte predĺženie kmeňa len natoľko, aby o 10 centimetrov prevyšovalo tri až štyri ponechané budúce kostrové konáre. Výhony rastúce príliš strmo vyviažte trochu dole. Čím sa brzdí rast do dĺžky. Ďalší udržiavací rez je rovnaký ako pri dutej korune.
Dutá koruna
Pri broskyni obyčajnej pravej a pri nektárinke sa najčastejšie uprednostňuje dutá (kotlovitá) koruna. Tento typ koruny umnožňuje, aby sa dovnútra koruny dostávalo najväčšie možné množstvo svetla a slnečného žiarenia. Broskyne a nektárinky totiž potrebujú veľa tepla, ak sa im má dobre dariť. V škôlke si obstarajte jednoročné alebo dvojročné štepence s dobrým obrastom vedľajších konárov.
Po výsadbe odstráňte vedľajšie výhony až do žiaducej výšky kmeňa, ktorá by mala mať asi 80 cm. Z výhonov ležiacich nad touto hranicou si vyberte štyri až päť najmohutnejších na vypestovanie kostrových konárov. Výhony by mali byť dobre rozložené okolo kmeňa uprostred a nemali by byť výškovo ani príliš ďaleko od seba, ani príliš blízko, aby netvorili praslen. Stredný výhon zrežte až pri najvyššom výhone, s ním počítajte ako s kostrovými konármi. Všetky budúce kostrové konáre skráťte na polovicu až maximálne tretinu pôvodnej dlžky na vonkajší púčik. Výhony v predlžení kostrových konárov skracujte v nasledujúcich rokoch vždy približne o polovicu. Pravidelne treba odstraňovať odrodené výhony a silné výhony na horných stranách konárov, obsahujúce len listové púčiky a nijaké kvetné púčiky. Predídete tým vyholovaniu.
Vedľajšie výhony, ktoré rastú do dreva, skracujte na dva púčiky. Týmto spôsobom sa drevo každoročne obnoví a vytvorí sa tak predpoklad pravidelnej úrody. Ak strom po piatich rokoch dosiahne žiaducu veľkosť, skracujte každý rok výhony, ktoré sa vytvorili na konci kostrových konárov. Kostrové konáre by sa mali končiť v rovnakej výške. Po oberačke v lete možno skrátiť odrodené rodivé drevo na silný mladý letorast blízko príslušného konára a odrezať slabé a prebytočné letorasty. Tento zákrok sa vyplatí predovšetkým pri skorých odrodách, ktoré skoro dozrievajú. Pri neskorých odrodách robte už uvedené opatrenia až na jar, tesne pred rozkvetom.
.
.
Kordón
Broskyne nie sú vhodné na tvarovanie prísnych kordónov. Môžu sa však dobre pestovať ako vejárovitý špalier. Najviac im vyhovuje južná stena, kde sa opiera slnko. Základom je jednoročný štepenec. Pri kúpe si dávajte pozor na dobrý obrast vedľajších výhonov. Broskyňa môže rásť aj po nižšej stene, potom sl voľte tvar bez stredného výhona. Pri vysokých stenách zo stromčeka vybudujte vejárovitý špalier so stredným výhonom.
Keď špalier dorastie do dvoch tretín svojej predpokladanej výšky, odstráňte stredný výhon. Výška kmeňa pre vejárovitý špalier by mala byť 40 až 50 centimetrov. Pri skracovaní výhonov dávajte pozor na postavenie púčikov, ktoré by mali byť vnodne umiestnené. Pri vyväzovaní výhonov sa vyhnite veľmi strmo postaveným kostrovým konárom. Pri budovaní kordónu je nevyhnutný silný rez predlžovacích výhonov (o jednu až dve tretiny). Podporí sa tým tvorba rodivého dreva.
Výhony, ktoré vyrastajú na hornej strane konárov, lebo sú veľmi slabé, priebežne odstraňujte, čím podporíte tvorbu pravých rodivých výhonov. Drevo je citlivé na poškodenie slnečným úpalom. Na jeho ochranu nezabúdajte ani pri reze, kde je nevyhnutné zabezpečiť ľahké zatienenie silnejších konárov.
.
TIETO KNIHY BY ISTO NEMALI CHÝBAŤ VO VAŠEJ KNIŽNICI!
Knihy si môžete aj so zľavou objednať po kliknutí na obrázok
.
Čítali ste už?
Začína sa zber marhúľ a broskýň
Choroby a škodcovia marhuľ a broskýň
Kedy rezať ovocné stromy a kry
.