Krásne kríky krušpánu vyschýnajú a pestovatelia sú zúfalí. Čo to spôsobuje? Je to Vijačka krušpánová, pomerne nenápadný motýľ, ktorého húsenice dokážu počas jednej sezóny prakticky úplne zdecimovať i niekoľko rokov rastené a udržiavané krušpány. Ako sa môžeme brániť?
Na prvý pohľad sa môže zdať, že kríčky krušpánu vysychajú – listy rastliny blednú, žltnú, hnednú. Pri silnom napadnutí sa objavuje biela hustá pavučina s trusom húseníc. Tie listy postupne vyžerú tak, že po nich zostane len hrubšia žilnatina. Dospelé motýle vijačky krušpánovej sú aktívne v noci. Škodca prezimuje v štádiu mladých húsenice v bielych kokónoch medzi listami, ktoré hneď na jar začínajú žer.
NIČIVÝ NENÁPADNÝ IMIGRANT
Mnohých z nás čakalo na jar tohto roku nepríjemné prekvapenie. Zistili sme, že náš živý plot z buxusu (krušpánu) doslova umrel. Pritom nám utešene vedľa domu či chalupy rástol možno aj niekoľko desaťročí bez toho, aby sme ho museli postrekovať chemikáliami a nejako zvlášť sa o neho starať. Dôvodom náhlej zmeny našich buxusov je práve tento nenápadný „imigrant“, ktorý sa ešte prakticky pred pár rokmi takmer nevyskytoval - Cydalima perspectalis.
Húsenice tohto motýľa sa vo svojej domovine živia okrem rôznych druhov krušpánu aj viacerými druhmi cezmín a bršlenov. Pôvodnú domovinu má v Ázii. K nám bol tento škodca zrejme zavlečený s rastlinami z dovozu, ktoré sa v ostatných rokoch tešia na Slovensku veľkej obľube. Prvýkrát bol jeho výskyt zaznamenaný v roku 2006 v Nemecku, u nás prvýkrát v roku 2011 na juhu Slovenska a pri moravských hraniciach. Dnes je teritórium „pôsobenia“ tejto húsenice a motýľa oveľa väčšie. Nám nezostáva nič iné, ako sa proti nemu brániť.
PRÍZNAKY OHROZENIA KRUŠPÁNU
Problémom je, že buxus je tak hustý, že si spočiatku vôbec nemusíte všimnúť, že sa niečo deje. Húsenice žijú vo vnútri kríku. A keď si ich všimnete, už môže byť neskoro, vnútro porastu môže byť mŕtve. V súčasnej dobe je jarná vlna napadnutia preč, treba však počítať, že z húseníc sa vyliahne motýľ, ktorý nakladie vajíčka a z nich sa niekedy okolo júna vyliahnu nové húsenice, ktoré urobia ďalšie škody. A v niektorých sezónach môže byť generácií i viac, niekedy sa to isté opakuje aj v priebehu septembra až októbra.
DRUHÁ GENERÁCIA
Počas sezóny sa potom môže objaviť ešte druhá generácia škodiaca v júli a v auguste a tretia až do začiatku zimy. Výskyt vijačky krušpánovej je u nás už taký rozšírený, že ručný zber a likvidácia húseníc nestačí. Odborníci ako najšetrnejší prípravok odporúčajú Dimilin 48 SC. Usmrcuje húsenice ako požerový jed.
Tento prípravok funguje tak, že narušuje tvorbu chitínu, takže húsenice počas zvliekania hynú. Prípravok nie je systémový, čiže nepreniká do rastlinných pletív, nepôsobí na vošky, roztoče a čo je dôležité, ani na predátorov hmyzu, ako sú napríklad bystruškovité chrobáky. Dôležité je postreky aplikovať okamžite, keď sa objavia škodce. Priveľmi napadnutý krušpán je už totiž natoľko oslabený, že jeho uhynutiu sa nedá zabrániť. Chemickému postreku sa tak nevyhneme. Zasiahnuť môžeme aj prípravkami Dursban 480 EC, Karate Zeon 5 CS alebo Decis EW 50. Pretože listy krušpánu sú chránené voskovou vrstvičkou, musíme do postrekovej kvapaliny pridať zmáčadlo.
.
POUŽITE ÚČINNÉ POSTREKY NA RASTLINY,
NA KTORÝCH NÁJDETE HÚSENICE
.
Vajíčka vijačky krušpánovej majú v priemere asi 1 milimeter a nachádzajú sa na spodnej strane listov. Larvy sú približne 1 až 2 milimetre dlhé. No už do štyroch týždňov od narodenia merajú okolo 3 až 4 centimetre. Neskôr sa húsenica zakuklí medzi dva ponechané listy, ktoré obalí pavučinou. Dospelé motýle sú obyčajne bielej alebo svetlohnedej farby. Liahnu sa dve až tri generácie a to od apríla až do septembra. V teplejších oblastiach Európy dosiahne víjačka krušpánová aj štyri generácie ročne. Ak napadnú krušpán, zožierajú ho od stredu, preto je potrebne včas spozorovať požer a urýchlene biologický zasiahnuť.
VIJAČKA NEMÁ V EURÓPE PRIRODZENÉHO NEPRIATEĽA
Na trhu je aj biologický účinný postrek na biologickej báze Bacillus thuringiensis kurstaki. Tieto malé baktérie vylučujú z tela toxíny a tie sú po požraní húsenicou v črevách húsenice aktivované a následne dochádza k poškodeniu črevnej steny húsenice, ktorá behom niekoľkých desiatok minút zastavuje požer a za 2 až 3 dni zahynie. Toto pôsobenie je obmedzené len na húsenice motýľov, takže baktérie nie sú škodlivé pre ostatný hmyz a ani pre človeka. V podstate už po dvoch postrekoch v 10 dňových intervaloch sa dá týmto spôsobom krušpán zachrániť pred vijačkou krušpánovou.
Samozrejme, môžeme použiť aj chemický postrek, ale jeho účinnosť nie je dostatočná, keďže pôsobí len na dospelé jedince a larvy. No nerieši vajíčka a kukly. Hlavne pri nedostatočnom zmáčaní celého krušpánu. Preto sa vyvinie ďalšia generácia ešte v tom istom roku a obyčajne vijačka krušpánová prezimuje v poraste. Čím jej nič nebráni už v skorej jari opäť založiť novú generáciu. Žiaľ, poškodenie krušpánu po viacnásobnom chemickom ošetrení je zjavné. Rastlina je bledá a stráca svoj lesk.
Mladé larvy požierajú iba hornú časť listov. No napriek tomu listy po požere vijačkou krušpánovou vädnú a usíchajú. Staršie larvy požerú, čo ostane a obyčajne nechajú už len stredovú časť listov. Po tomto požere krušpán uhynie. Vzhľadom na to, že v Európe vijačka krušpánová nemá prirodzených predátorov, spôsobuje značné škody v okrasných záhradách. V Ázii je jej predátorom napríklad ázijský sršeň – Vespa velutina, postrach európskych včelárov. Keďže ten už klope na dvere južného Francúzska od roku 2004 a každoročne sa mu podarí zväčšiť svoju pôsobnosť v priemere o 100 kilometrov každým smerom.
Vijačka krušpánová je pomerne nenápadný motýľ, ktorého húsenice dokážu počas jednej sezóny prakticky úplne zdecimovať i niekoľko rokov rastené a udržiavané krušpány. Úvodnú časť tohto príspevku sme pridali na stránku profesora Ivana Hričovského ešte v auguste roku 2017. Reagovalo naň mnoho sledovateľov stránky a poskytlo svoje skúsenosti, ako odporúčanie pre ďalších záhradkárov. Dali sme ich tu dohromady - ak vás táto téma zaujíma, isto tu môžete nájsť niečo, čo vám pomôže v boji proti tomuto cudzokrajnému škodcovi.
.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
.
Čítali ste už?
Záhradné choroby a škodcovia
.
Prečítajte si niektoré z komentárov, ktoré ste napísali ako reakcie na články o Vijačke krušpánovej:
(Texty sú v pôvodnom znení bez jazykovej korektúry, ako prišli na stránku)
Milena Antalova
Nam to zničilo pred štyrmi rokmi komplet cely buxus, ktorému sa darilo 15 rokov! Tak neváhajte a ošetruje, je to pliaga, ktorá sa sem dostala dovozom rastlín zo zahraničia. Zatial je to len v západnej časti Slovenska ale šíri sa to ďalej!
Luboslava Karafova
Už dorazila aj na východ... prvýkrát som ju objavila začiatkom leta na 10-ročnom buxuse, ktorý som si vypestovala z odrezkov a teraz je tu znovu... poniektorí už spálili, no mne je ho ľúto, tak bojujeme s pomocou chémie.
Monika Bujňaková
Mame to aj na vychode. U mna prvy rok a u brata tiez...
Ľubica Gregorová
Už to máme aj v Bojniciach.
Zdenko Barát
Máme to okr. kosice okolie 15 ročný krík je zožraty... >:). Húseniciam u nás na Slovensku veľmi chutí
Filip Lihán
Vyskytuje sa aj v BB. Zabral 4x postrek mospilanom
Jana Sabová Rebrinská
A ked to zozralo uz sa to nezachrani? Musim to vykynozit? Ako myslim vyrubat, na jar nevyrastie znova? Proste uz sa to neda zachranit?
Jaroslav Komara
pomohol aj postrek s Karate... keby že nepomohol, tak mám aj silnejšie niečo (Nurelle D)... ale to je jedno, bo tie kríky nekvitnú a ani sa nekonzumujú...
Maria Klepakova
Ona potvora je u nás na Východe už druhý rok.
Miška Décsi
Už minuly rok bola aj vo Zvolene.
Mtš Klcn
U nas zabral spominany Dursban. Postriekal som silno napadnute kruspany tak, az z nich kvapkalo. Zda sa ze pomohlo, odvtedy ziadnu aktivitu husenic na krikoch nepozorujem. Pozor, ten Dursban priserne smrdi a nestriekat ked fuka vietor.
Maria Klepakova
Odkedy som ju objavila asi pred dvoma rokmi postrekovala som už asi 6 raz.Buxus žije , je pekný ale čo z toho keď na ulici je mnoho napadnutého buxusu a ľudia neošetruju. Som rada že ste uverejnili článok
Viera Sabolová
Naši ostrihali a spálili minulý rok, tohto roku sa začal opukovať. Ale je maličký, pomaly rastie, je to ako začať odznova. No ale má korene, bol dobre zakorenený, veľký.....
Luboslava Karafova
Prvá etapa bola zažehnaná s KARATE, teraz som si všimla, že sú tu zas (potvorky).