Aby sme aj v zime mali v bytoch krásne a svieže rastliny, je dôležité ich správne zalievanie. Každý druh rastliny má iné nároky na zavlažovanie.
A to môžeme mať veľkú zbierku rastlín, ktoré sa nachádzajú v rovnakej miestnosti, či už ide o balkón, loggiu, terasu alebo skleník.
Svetelné nároky
V zime je menej slnečného svetla, preto sa snažíme rastliny umiestniť do svetlejšej časti miestnosti. Pozor na rosenie počas slnečnejších dní. Kvapôčky vody vytvoria takzvaný šošovkový efekt a slnečné lúče môžu vypáliť škvrny na listoch.
Tepelné nároky
Ak zazimujeme rastliny v chladnejšom prostredí okolo 10 °C, obmedzíme zálievku na minimum. Rastliny zalievame, iba keď je suchá zem. Rastliny v teplej, vykúrenej miestnosti s teplotou 20 °C zalievame častejšie a len keď to potrebujú väčšími dávkami.
.
HNOJIVO KONVIČKA
Hnojivá na izbové a balkónové rastliny, letničky a orchidey
Hnojivo na izbové rastliny listové 500 ml |
Hnojivo na orchidey a bromélie 250 ml |
Hnojivo na izbové rastliny kvitnúce 500 ml |
Hnojivo na letničky 1 Liter |
Hnojivo na balkónové rastliny 1 liter |
Hnojivo na balkónové rastliny 500 ml |
Objednať hnojivo si môžete po kliknutí na obrázok
Kyprenie
Povrch pôdy v črepníkoch nekypríme. Spôsobuje to zbytočný únik vlahy a pôda rýchlejšie vysychá.
Spôsob polievania
Väčšinu rastlín môžeme polievať zvrchu na zeminu. Na rastlinách s chĺpkatými listami (saintpaulie, gloxínie, papučky a pod.) sa môžu zachytiť kvapôčky vody, ktoré spôsobujú hnitie a iné choroby. Tu uprednostňujeme polievanie zospodu do podkladových misiek.
Ako hnojiť izbové rastliny? |
Izbové rastliny hnojíme len počas obdobia rastu. Počas obdobia vegetačného pokoja zostane hnojenie bez účinku, pretože rastlina hnojivo neprijme. Častejším hnojením pri každom polievaní zníženou dávkou hnojiva zabezpečíme stály, aj keď malý prísun živín, čo je dôležité najmä pri rastlinách v relatívne malých črepníkoch. Okrem toho takto zabránime nadmernému škodlivému hromadeniu živín. Rastliny rastúce v hlinitom substráte sa zaobídu bez hnojenia asi 3 mesiace, rastliny v rašelinových substrátoch približne 6 týždňov. Pre izbové rastliny sú vhodné predovšetkým hnojivá, ktoré obsahujú vyrovnané podiely životne dôležitých živín - dusíka, fosforu, draslíka a mikroelementov. Hnojivá obohatené dusíkom podporujú zdravý vývin listov a sú zvlášť vhodné pre listnaté rastliny. Hnojivá obsahujúce viac draslíka podporujú vývin kvetov a plodov. Fosforečné hnojivá zabezpečujú tvorbu mohutnej, zdravej koreňovej sústavy a podporujú tvorbu pukov, spomaľujú však vývin listov. Hnojivá možno kúpiť v mnohých formách - ako tekutý prípravok, rozpustný prášok, v granulách, tabletkách alebo tyčinkách. Koncentrované tekuté hnojivá možno bez problémov uschovávať a pred použitím ich len treba zriediť vodou. S práškom a granulátmi rozpustnými vo vode sa narába rovnako jednoducho, treba ich len dôkladne zamiešať v udanom množstve vody, kým sa úplne nerozpustia. Hnojivé tyčinky sa označujú ako zásobné hnojivá, pretože vystačia 3 až 6 mesiacov a pri polievaní pomaly uvoľňujú minerálne látky. Okrem hnojív, ktoré sa dávajú do pôdy, existujú aj listové hnojivá, ktoré sa rozpúšťajú vo vode a striekajú na listy rastlín. Listové hnojivá majú okamžitý účinok pri všetkých rastlinách, u ktorých sa prejavil nedostatok živín. Ing. Katarína Kettmannová |
Pozor na prelievanie
Pri preliatí je zemina blatistá a rastlina neduživá. Zbytočnú vodu treba odliať, rastlina sa môže spamätať.
Rosenie a zvlhčovanie
Všetkým rastlinám v bytoch s ústredným kúrením prospieva vlhký vzduch. Rastliny nám isto budú vďačné za rosenie mechanickým rozprašovačom a za odparovače na radiátoroch. Listy pestovaných rastlín občas umyjeme vlažnou vodou, prípadne osprchujeme, aby sa ich prieduchy uvoľnili od prachu.
.
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY V DECEMBRI |
Kaleráb je nenápadná zelenina s vynikajúcimi účinkami na zdravie |
.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
EDÍCIE PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM A KNIHY DO VRECKA
Publikácia je po knižných bestselleroch Rok v ovocnej záhrade + biologická ochrana, Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana,
Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok, Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín,
Rok vinohradníka a vinára, Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.