Viete, koľko vitamínu potrebujete vy? Každý vie, že pre svoju existenciu a dobré fungovanie organizmu potrebuje dostatok vitamínov. Viete však, aké množstvo vitamínov potrebujete, ako sa odlišuje potreba určitých vitamínov pri rôznych druhoch životného štýlu a ako sa vlastne vitamíny delia?
Rozdelenie vitamínov
Začnime tým najjednoduchším. Tradične vitamíny rozdeľujeme podľa ich rozpustnosti na dve skupiny.
a/ vitamíny rozpustné v tukoch – lipofilné (A, D, E, K),
b/ vitamíny rozpustné vo vode – hydrofilné (vitamíny B-komplexu a vitamín C).
I keď prijeme dostatok vitamínov, nemusí to vôbec znamenať, že ich naše telo aj dostatok bude mať. To či ich dokáže absorbovať a pracovať s nimi záleží od viacerých momentov. Napríklad, vitamíny rozpustné v tuku – teda A, D, E, K vyžadujú prítomnosť dostatočného množstva minerálnych látok a tiež tukov. Tieto zložky sú dôležité pri vstrebávaní do tráviaceho systému a tiež k ich uskladneniu v pečeni. Keďže sa prípadný prebytok vodorozpustných vitamínov vyplavuje močom, je potrebné ich častejšie doplnenie.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Objednať si môžete kliknutím na obrázok.
Individuálne potreby vitamínov
Aké množstvo jednotlivých vitamínov vlastne potrebujeme? „Na takúto zdanlivo jednoduchú otázku nenájdeme jednoznačnú odpoveď, pretože v súčasnosti už vieme, že každý z nás má trochu odlišné potreby, vyplývajúce z odlišného metabolizmu,či rozdielnej schopnosti reagovať na fyzickú alebo psychickú záťaž. Nemalú úlohu zohrávajú aj genetické danosti. Ako príklad by som uviedla výsledky výskumov, ktoré naznačujú, že 5 až 15 percent ľudí, môže mať poruchu metabolizmu bielkovín. Ich štiepením vznikajú aminokyseliny medzi ktoré patrí aj homocysteín. Pri správnom metabolizme homocysteín nemá dlhú životnosť a metabolizuje sa ďalej na užitočný metionín. Výsledkom porúch je, že homocysteín sa metabolicky nemení na metionín, ale prúdi v nezmenenej forme krvným riečiskom. Zvýšené množstvo homocysteínu v krvi škodlivo pôsobí na steny ciev, čo je nebezpečné najmä pre osoby s kardiovaskulárnym ochorením. Keďže najmä kyselina listová, za prítomnosti vitamínu B6 a B12, hrá dôležitú úlohu, ako katalyzátor – urýchľovač – týchto reakcií, je isté, že ľudia s poruchou metabolizmu aminokyselín budú mať vyššie nároky na množstvo prijatej kyseliny listovej ako zdraví jedinci,“ píše vo svojej knihe VITAMÍNOVÁ BIBLIA jej autorka Doc. Ing. Ružena Uherová, PhD.
Hľadáte kvalitné výživové doplnky?
Vyskúšajte produkty Finclub!
Fintabs C obsahuje zmes vitamínov a minerálov pre všetkých.
Obsahuje zložky, ktoré sú užitočné pre ženy i mužov,
pre strednú generáciu i pre športovcov.
Fajčiari a alkoholici potrebujú viac
„Fajčiari, ale aj ľudia, ktorí pravidelne pijú alkohol, či užívajú drogy potrebujú tiež väčšie množstvo výživovo dôležitých zložiek, teda i vitamínov. Závislí ľudia sú zvyčajne podvyživení, pretože príjem alkoholu či drog potláča u nich pocit hladu. Jedným z dôvodov je u nich aj nechutenstvo a následné poruchy trávenia. Nie je tiež tajomstvom, že množstvo výživovo dôležitých látok – teda aj vitamínov, potrebných na zabezpečenie normálnych fyziologických funkcií ľudského organizmu, nezávisí len od veku a pohlavia človeka, ale súvisí aj s jeho celkovým zdravotným stavom, fyzickou a psychickou námahou, stravovacími návykmi a životným prostredím.,“ vysvetľuje ďalej odborníčka.