Rebarbora sa často mylne označuje ako jeden z druhov ovocia, pričom v skutočnosti ide o zeleninu. Stáva sa to najmä kvôli tomu, že sa využíva hlavne pri pečení a je súčasťou sladkých dezertov či koláčov. Rebarbora je považovaná za jednu z najvýživnejších potravín, no musíte byť obozretní nielen pri jej spracovaní, ale aj pokiaľ ide o jej skonzumované množstvo. To je dôležité hlavne pri deťoch, keď by ste mali ustriehnuť frekvenciu jej konzumácie.
Túto rastlinu poznali ľudia už dávno a používali ju nielen ako potravinu, ale rovnako aj ako liek. Pomáha v rôznych oblastiach, napríklad je skvelou bojovníčkou proti únave. Netreba sa jej báť, dokonca si ju môžete aj sami vypestovať. Dotvorí vám dizajn záhrady a pomôže v kuchyni. Pozrime sa preto na jej liečivé účinky a na to, čo všetko v nej môžeme nájsť, ako ju správne pripraviť, aby nám vysoká koncentrácia niektorých látok neublížila a zamilujme si ju.
Obsah vitamínov a minerálov v rebarbore
Rebarbora v 100 g obsahuje 21 kalórií, 0,2 g tukov, 4,5 g sacharidov (z toho 1,1 g cukry), 1,8 g vlákniny, 0,9 g bielkovín. Rebarbora má mimoriadne vysokým obsahom kyseliny jablčnej, citrónovej a šťaveľovej. Ďalej obsahuje vitamín A, B3-niacín, B5-kyselinu pantoténovú, B9-kyselinu listovú, vitamín C a vitamín K, z minerálnych látok obsahuje vápnik, draslík, horčík, mangán, sodík, železo. Rebarbora detoxikuje črevá, pomáha pri depresívnych stavoch, zlepšuje krvný obeh, bojuje proti rakovine, chráni oči i srdce, udržuje zdravú pokožku, zdravý mozog i kosti, atď.
POZOR!
Rebarbora patrí k tým druhom zeleniny, ktoré majú veľmi vysoký obsah kyseliny šťaveľovej - nachádza sa však prevažne v listoch. Kyselina šťaveľová viaže v črevách vápnik, a ak nemáme dostatok žalúdočnej kyseliny, vápnik sa nemôže vstrebať do organizmu. Rebarbora teda nie je vhodná na každodennú konzumáciu! Odporúča sa jedna-dve porcie týždenne, vtedy sa naplno rozvinú jej liečivé účinky. Rebarboru by nemali vo zvýšenej miere konzumovať osoby s podráždenou sliznicou žalúdka, ani so sklonom k hnačkám či močovým kameňom. Opatrne tiež na podávanie deťom, tehotným a dojčiacim ženám.
Rebarbora detoxikuje črevá
Rebarbora je úhlavným nepriateľom žalúdočných a črevných baktérií, ktoré v styku s kyslými látkami týchto zdužnatených listových stoniek nemajú šancu. Vďaka množstvu vlákniny rebarbora odvádza toxíny a nadbytučné tuky do vylučovacích orgánov. Hrubé črevo ledva čaká, aby sa tejto nepríjemnej záťaže zbavilo. Keď sa tak stane, nevyvinie sa zápcha.
Rebarbora zlepšuje krvný obeh
Stopové množstvá medi a železa nachádzajúce sa v rebarbore sú dostatočné na stimuláciu produkcie nových červených krviniek, čím sa zvyšuje celkový počet červených krviniek v tele, ako aj okysličovanie do základných oblastí tela, čím sa zlepšuje ich funkcia a zvyšuje sa celkový metabolizmus tela.
Rebarbora pre zdravý mozog
Vitamín K, ktorý rebarbora obsahuje, môže výrazne zlepšiť zdravie mozgu. Vitamín je zodpovedný za oxidáciu mozgových buniek. Odborníci na výživu odporúčajú zachovať psychické zdravie, aby sa zabránilo chorobám súvisiacim s vekom, ako je Alzheimerova choroba. Ten má potenciál ovplyvniť kvalitu života. Preto je potrebné začleniť výživné potraviny do svojej stravy, aby sa zabránilo nástupu oslabujúcich chorôb.
Rebarborou proti depresii
Pri neurotických prejavoch a depresívnych stavoch si môžeme pomôcť aj konzumáciou rebarbory - vďaka vysokému obsahu vápnika. Je to prirodzenejší a lacnejší spôsob ako užívať umelé prostriedky z lekárne. Skoro na jar, keď ešte nedozrieva nijaké ovocie, zberáme rebarboru, ktorá nám nahradí jablká.
Rebarborou proti rakovine
Antrachinóny v rebarbore majú protirakovinové vlastnosti a mohli by mať terapeutický potenciál. Je dobrým zdrojom betakaroténu a ďalších polyfenolových zlúčenín, ako je luteín a zeaxantín, ktoré pôsobia podobným spôsobom ako vitamín A, chránia pokožku a oči pred účinkami voľných radikálov, ktoré spôsobujú vznik rakoviny.
.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
EDÍCIE PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM A KNIHY DO VRECKA
Publikácia je po knižných bestselleroch Rok v ovocnej záhrade + biologická ochrana, Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana,
Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok, Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín,
Rok vinohradníka a vinára, Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Rebarbora zlepšuje zdravie kostí
Spolu so svojou úlohou pri ochrane mozgu pred neurálnou degeneráciou podporuje vitamín K aj osteotropnú aktivitu, čo znamená, že stimuluje rast a opravu kostí. V kombinácii s bohatým množstvom vápnika a iných minerálov nachádzajúcich sa v rebarbore je zelenina ako celok významným hráčom v ochrane kostí.
Rebarbora pre zdravé oči
Rebarbora obsahuje vitamín C a luteín, ktoré sú veľmi prospešné pre dobré videnie. Dôstojné množstvo antioxidantov v strave môže pomôcť predísť šedému zákalu a makulárnej degenerácii.
Rebarbora chráni srdce
Rebarbora má extrémne nízky obsah tuku a cholesterolu a nepredstavuje žiadnu hrozbu pre kardiovaskulárne zdravie. Môže zvýšiť hladiny dobrého cholesterolu v dôsledku prítomnosti vlákniny, o ktorej je známe, že zoškrabáva nadbytočný cholesterol zo stien ciev a tepien. Okrem toho je v nej množstvo pôsobivých antioxidantov. To zaisťuje, že voľné radikály nespôsobujú srdcové ochorenia.
Rebarbora lieči príznaky perimenopausy
Táto úžasná rastlina pomáha potláčať príznaky perimenopausy (obdobie zhruba 4-5 rokov pred menopauzou), znížením výskytu návalov horúčavy, depresie, úzkosti, zúrivosti, nespavosti, atď, v dôsledku prítomnosti fytoestrogénov.
Rebarbora na zdravú pokožku
Rebarbora je bohatá na vitamín A, antioxidant, pomáha bojovať proti voľným radikálom, a tým oneskoruje príznaky starnutia vrátane vrások a jemných línií. Pôsobí tiež ako fungicídne a antibakteriálne činidlo a zabraňuje kožným infekciám a akné.
.
POMOCNÍCI PRI OCHRANE RASTLÍN V ZÁHRADE
Trápia vás hubové choroby zemiakov, hrachu a iných plodín?
Biologický prípravky na ochranu rastlín proti pôdnym hubám a hubovým chorobám
Na zvýšenie odolnosti rastlín proti hubovým chorobám, podporu rozvoja koreňového systému
a zvýšenie odolnosti koreňov voči pôdnym patogénnym hubám.
Pôdny mikrobiologický prípravok na zabránenie liahnutiu lariev škodlivého hmyzu
- aj proti vrtivke orechovej a čerešňovej.
Kliknite na každý produkt a dozviete sa ako veľmi vám môže pomôcť pri ochrane rastlín v záhrade.
..
Ako pestovať rebarboru?
Výber miesta
Je to trváca zelenina, ktorá bude na jednom mieste rásť minimálne desať rokov. Preto si dobre premyslite, ktorý kúsok zo svojej záhrady jej vymedzíte a rátajte s plochou asi 1,5 x 1,5 m. Ako väčšina druhov zeleniny, aj rebarbora vyžaduje slnečné miesto, prípadne polotieň. Keďže nevymŕza, môžete ju bez obáv pestovať v ktorejkoľvek časti Slovenska. Rozdiel je len ten, že v teplejších oblastiach sa úrody dočkáte skôr. Pozor však na hladinu podzemnej vody, rebarbora je na ňu veľmi citlivá.
Príprava pred výsadbou
Skôr ako začnete s vysádzaním, venujte prípravám dostatok pozornosti. Pôdu prekyprite do hĺbky minimálne 60 cm a postarajte sa aj o živiny. Najvhodnejšie je zapracovať do pôdy vyzretý maštaľný hnoj alebo kompost. Minerálne hnojivá sa pri výsadbe a ani v prvom roku pestovania neodporúčajú. Rebarbora potrebuje neutrálnu alebo mierne kyslú pôdnu reakciu, preto je dobré kyslú pôdu vyvápniť. Ideálne je, ak sa hriadka pripraví na jeseň a vysádza sa až na jar.
Polievanie
Rebarbora je náročná na vlahu. Najmä prvý rok po výsadbe ju pravidelne zavlažujte. Na pôdu okolo rastliny použite nástielku. Nielenže tak znížite potrebu zavlažovania, ale aj potlačíte rast burín a ochránite pôdu pred znehodnotením. V nasledujúcich rokoch postačí zálievka v čase dlhšie trvajúceho sucha a letných horúčav.
Výživa a hnojenie
Druhý rok po výsadbe môžete do zálievky pridať minerálne hnojivo. Na výživu je náročná najmä v čase intenzívneho rastu, kedy ju môžete poliať hnojivovou zálievkou aj dvakrát do mesiaca. Naposledy ju pohnojte v polovici augusta.
Prezimovanie
Prvý rok po výsadbe je rebarbora ešte náchylná na vymŕzanie, preto ju na jeseň prikryte slamou, čečinou, suchým lístím alebo prihrňte ku koreňom kompost. Na jar nezabudnite ochranu včas odstrániť. V nasledujúcich rokoch už zimná ochrana nebude potrebná.
Zber
Pochutnávať si na rebarbore môžete až v druhom roku a to len na niekoľkých stopkách. Dozreté stopky rebarbory poznáte podľa úplne vyrastených a rozložených listov. Ak dorástli do takéhoto štádia, nemilosrdne ich vylomte tesne pri koreni. Keby ste ich odrezali nožom, zvyšky tesne pri koreni môžu začať hniť. V nasledujúcich rokoch zberajte listové stopky podľa potreby. Počas jedného zberu nevylámte nikdy viac ako jednu tretinu z nich, pretože rastliny naraz stratia priveľa energie. Tradične sa rebarbora zberá do Jána (24. 6.), aby v lete a na jeseň mohla uložiť dostatok zásobných látok na rast v budúcom roku. Ďalším dôvodom je, že počas rastu vzrastá obsah ťažko stráviteľnej kyseliny šťaveľovej.
.
Použité zdroje:
https://najmama.aktuality.sk/clanok/253813/rebarbora-jedna-z-najzdravsich-zelenin-aj-pre-deti-len-pozor-na-jej-spracovanie/
https://biocare.sk/zdrava_vyziva/clanok/rebarbora-ucinky
https://zdravopedia.sk/zelenina/rebarbora-10-ucinkov-na-zdravie
https://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkova-zahrada/ovocie-zelenina/10-krokov-k-urode-vypestujte-si-stavnatu-chutnu-rebarboru.html