Prvá pomoc pri bolesti hrdla je hrnček čaju s medom a citónom. Pravdepodobne aj vám v chladnom období roka stojí v špajze nejaká tá fľaška včelieho zázraku. Med sa hodne používa ako náhrada dnes nepopulárneho bieleho cukru. Je ale med naozaj taký zdravý?
Čo to vlastne je?
Premýšľali ste niekedy nad tým, čo to med vlastne je? Iste viete, že ho vyrábajú usilovné včielky. Ale ako a prečo? Včely pri svojich cestách pozbierajú z kvetov nektár a iné sladké šťavy, ktoré obohatia vlastnými enzýmami a živočíšnymi bielkovinami z hltanových žliaz. Nektár nakoniec pozmenia vo svojej tráviacej sústave a uskladnia v plástoch, kde potom táto hmota dozrieva na med.
.
Knihy z edície
AKO NA TO?
.
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
.
Aké medy existujtujú?
Najznámejší je asi med kvetový, ktorý vzniká hlavne na jar, kedy rozkvitnú polia a stromy. Je ľahko stráviteľný vďaka obsahu jednoduchých cukrov – glukózy a fruktózy. Obsahuje peľové zrnká rôznych rastlín, ktoré obohacujú med o významné prírodné látky s povzbudzujúcimi účinkami. Je plný rastlinných hormónov, éterických olejov a aróm.
Ďalej môžeme mať med medovicový - jedľový, smrekový, ktorý je tmavší o rastlinné farbivá z miazgy drevín. V porovnaní s kvetovým medom obsahuje viac fruktózy, dextrínov, flavonoidov, ale hlavne väčšie množstvo minerálnych látok a stopových prvkov, prospievajúcich ľudskému organizmu. Má lahodnú plnú a silnú vôňu a chuť.
Môžete sa stretnúť aj s medom pastovaným, čo je špecifickým postupom vymiešaný kvetový med. Tým získa trvácnu krémovitú konzistenciu. Je vhodný na natieranie na chlieb.
.
Je med naozaj taký zdravý?
Pokiaľ chcete medom nahradiť biely cukor, vedzte že z dietologického hľadiska si nepomôžete. Med je veľmi sladký a podľa toho aj kalorický. V každom prípade ale zdravší ako biely cukor! Obsahuje totiž vitamíny skupiny A, C a B, minerálne látky – vápnik, fosfor, draslík, horčík, železo a dôležité amínokyseliny.
Med má tiež antibakteriálne účinky. Výborne pomáha pri chorobách dýchacích ciest, pri ktorých sa podáva buď samostatne, alebo v kombinácii s bylinkovými čajmi, ale aj s cibuľou alebo cesnakom, citrónom či teplým mliekom. Pritom med nemá žiadne vedľajšie účinky, čo z neho robí víťaza. Med tiež obsahuje acetylcholín, ktorý rozširuje drobné cievy a tým znižuje krvný tlak. Pomáha nielen pri chrípke, angíne či zápaloch priedušiek, ale aj pri liečbe závažnejších a vleklých pľúcnych chorôb a je výborný na poruchy trávenia.
.
Účinky na zdravie
Mnohí ľudia veria, že med môže vyliečiť rôzne choroby, no lekári tvrdia, že med sám od seba nemá žiadne liečivé účinky. Netreba však smútiť, med predsa len pomáha pri rôznych iných zdravotných ťažkostiach a priaznivo pôsobí na naše telo a zdravie.
Toto sú najznámejšie priaznivé účinky medu:
- Posilňuje imunitný systém
- Zmierňuje migrénu
- Pomáha pri chrípke
- Znižuje vysoký krvný tlak
- Používa sa aj pri čistení pleti proti akné
- Zjemňuje pery
- Podporuje trávenie
- Pomáha pri redukcii váhy – nahradením bieleho cukru do kávy, čaju atď.
.
SPOJENIE DVOCH VÝNIMOČNÝCH PRODUKTOV
.
z dielne firmy CarnoMed prináša nášmu organizmu
prevenciu proti onkologickým ochoreniam, chráni bunky,
pomáha funkčnosti celej centrálnej nervovej sústave.
Pre objednávanie kliknite na obrázok.
.
.