Začiatok vegetácie, keď začína prúdiť miazga, je optimálne obdobie pre rez kôstkovín vrátane marhúľ. Tento ovocný druh patrí v našich podmienkach k najvnímavejším na nepriazeň počasia, čo v zlých ročníkoch zhoršuje kondíciu stromov a spolu s nesprávne realizovaným rezom a agrotechnikou skracuje životnosť stromov.
Marhuľa je citlivá na neskoré jarné mrazy, preto môže posunutie rezu do neskoršieho termíru zvýšiť úrodovú istotu. Platí to predovšetkým, ak sú stromy vysadené v údolnych polohách, na stanovištiach málo otvorených pre výmenu vzduchových hmôt, ale problémy sa vyskytujú aj na miestach s teplejšou mikroklímou, kde stromy spravidla skôr pučia a kvitnú.
Autor:
Doc. Ing. Oleg Paulen, PhD.,
Katedra ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva, FZKI SPU v Nitre
Zníženie rizika
Výsadby marhúľ na miernych svahoch, ktoré sú vysadené v smere sklonu svahu, umožňujú stekanie ťažšieho chladného vzduchu z plochy sadu, čo môže znížiť niziko poškodenia pučiacich stromov a neskôr aj kvetov, alebo násady plodov. V intenzívnych zahustených výsadbách je to dôležité kvôli tomu, že po vypučaní začinajú stromy tvoriť kompaktnejšiu zelenú stenu obmedzujúcu voľné prúdenie vzduchu. Zahustenie výsadby však znamená vyššie riziko vzájomného zatienenia stromov, na čo sú marhule chúlostivé. Aj preto je formovanie vzdušných korún a neskôr pravidelný presvetľovací rez veľmi dôležity. Dlžka jednoročných prírastkov a množstvo sekundárnych výhonkov sú dobrým indikátorom úrovne výživy a kondície stromov.
Rez na konárový krúžok
V mladých, ale aj starších korunách môžu zahustenie koruny spôsobovať vzpriamené výhonky, vyrastajúce na hornej strane osi konárov. Takéto silné výhonky, ktoré objavíme pri jarnom reze, spravidla odstraňujeme rezom na konárový krúžok. Vhodnejšie je však odstraňovať ich ešte skôr, počas vegetácie, keď sa tvoria, keď sa dajú ľahko vylamovať a nevznikajú veľké rany.
Rez na prevod
Konáriky, ktoré vznikli z výhonkov vyrastajúcich na hornej strane konárov a nemajú tendenciu veľmi hrubnúť a môžu mať vytvorené krátke konáriky, nemusíme odstraňovať rezom na konárový krúžok. Ak konárik smeruje do voľného priestoru v korune, je lepšie skrátiť jeho os hlbšie rezom na prevod na výhonok s kvetnými pukmi.
Rez nad výhonkom
Vzdušnosť koruny pomáha budovať a udržiavať rez na prevod, zameraný na zmenu smeru rastu konárov. Pri ňom zabránime predlžovaniu osi konárika, ktorého predlžujúci výhonok rastie súbežne s osou iného konára v jej blízkosti a jeho rast nasmerujeme do priestoru, kde je dostatok svetla. Rez na prevod sa môže uplatniť aj pri skracovaní osi silných výhonkov so sekundárnym rozkonárením, keď os výhonku skrátime rezom nad výhonkom, vytvoreným v predchádzajúcom roku počas druhej rastovej vlny smerujúcim von z koruny, čo pomáha otvárať priestor koruny a spomaľuje aj jej výškový rast. Ponechaný sekundárny výhonok má okrem toho bohatšiu násadu kvetných púčikov, takže takýmto rezom sa neznižuje potenciálna rodivosť.
Lepší prístup svetla do koruny
V prípade polokostrových konárov v spodnej časti koruny rezom na prevod na výhonok vyrastajúci zo spodnej strany konára môžeme dosiahnuť vodorovnú alebo mierne šikmú polohu osi konára a lepší prístup svetla do koruny.
Dvojstupňový sektorový rez
V prípade silne rastúcich mladších stromov je potrebné aj jednoduché skracovanie silných predlžujúcich výhonkov. Pri marhuli možno s úspechom využiť metódu dvojstupňového sektorového rezu, pri ktorej je posledný ponechaný púčik na hornej strane osi výhonku. Ak sa silné výhonky neskracujú, obvykle sa na nich vytvorí množstvo krátkych výhonkov rodivého obrastu, ktoré však nedokážu zabezpečiť dostatočné hrubnutie konára a pri veľkom zaťažení plodmi hrozí lámanie takto formovaných konárov.
___________________________________
.
CHCETE VEDIEŤ VIAC O ÚČINKOCH SULFORAFANU?
Neprehliadnite!
Ešte ste nepočuli o účinkoch sulforafanu?
Vedci už odhalil také neuveriteľné množstvo jej ochranných a liečivých účinkov,
že sa to skôr môže zdať ako reklama než skutočnosť.
Tu sa dozviete nielen o účinkoch tejto diétnej chemoprotektívnej látky,
ale aj doslova neuveriteľný osud jej vzniku a o tŕnistej ceste od objavu až k pretaveniu liekovej formy.
.
Pri objavení sulforafanu boli prví slovenskí výskumníci!
Viac sa dozviete po kliknutí na jednotlivé obrázky
Neuveriteľný príbeh - sulforafan a ja ♣ Čo je sulforafan? ♣ Sulforafan - dokonalý štít proti rakovine
Táto úžasná diétna chemoprotektívna látka už čoskoro k dispozícii aj u nás!
_________________________________________
.
Ohrozenie stability koruny
Používanie dvojstupňového sektorového rezu pri budovaní koruny podporuje tvorbu vodorovných alebo mierne šikmých výhonkov vyrastajúcich na spodnej strane osi konárov. Konárik, ktorého predlžujúci výhonok bol skrátený na horný púčik, sa pri druhom stupni rezu zreže rezom na prevod nad výhonkom vyrastajúcim zo spodnej strany konára. Marhule, podobne ako niektoré ďalšie kôstkoviny, majú sklon k tvorbe konkurenčných rozkonárení s malým uhlom odklonu, ktoré prispievajú k zahusťovaniu koruny a neskôr ohrozujú stabilitu koruny. Ošetrenie takýchto rozkonárení odstránením konkurencie výhonkov je preto mimoriadne dôležité. Podobne ako v iných prípadoch, je lepšie vzniku takéhoto rozkonárenia predchádzať včasným vylámaním nežiaducich letorastov už keď sa formujú.
Brzda rozvoja konárov
V prípadne silno rastúcich stromov sa v hornej časti koruny často tvorí mohutné druhé poschodie, ktoré brzdí rozvoj konárov spodného poschodia. V takom prípade je nutné horné poschodie obmedziť odstránením časti silných bočných výhonkov spolu s časťou stredníka (rez na prevod nad vhodným bočným výhonkom), čím sa umožní lepšie osvetlenie nižšie postavených konárov. Výhonky ponechaných konárov horného poschodia potom skrátime rezom v rovnakej výške (rez na rovnováhu).
Kostrový konár druhého poschodia
Strom má po reze nižšiu výšku, rezom na prevod sa dosiahlo otvorenie koruny a aj po olistení bude svetlo prenikať ku všetkým konárikom. V hornej časti koruny bolo vytvorené druhé poschodie s primeraným počtom konárov (3 resp. 4), ktoré nám umožňujú rozhodnúť sa, či stredník budeme ďalej budovať alebo najvyšší výhonok premeníme na kostrový konár druhého poschodia.
Článok sme prevzali z časopisu Sady a vinice
Nechajte si poslať vzorové číslo, prípadne si časopis môžete rovno predplatiť formou objednávkového formulára na:
http://www.sadyavinice.sk/data/predplatne.php.
Cena ročného predplatného je 12,- Eur.
Pre zaslanie vzorového čísla kontaktujte Ing. Novákovú na: novakova@nasepole.sk.