Nie všetky bylinky sú v tehotenstve v poriadku, práve naopak, mnohé z nich môžu vyvolať problémy a neodporúčajú sa piť. Podobne škodí i väčšie množstvo kávy či zeleného alebo čierneho čaju, ostať by ste mali pri jednej či maximálne dvoch šálkach. Mnohé budúce mamičky preto často riešia problém – čo vlastne piť, okrem vody.
TIETO ČAJE SÚ BEZPEČNÉ:
ŽIHĽAVA
Kedysi sa hovorilo, že žihľava čistí krv, a preto sú všetky ženy, ktoré pijú žihľavový čaj krásne. Čosi na tom bude, ale dôležitejšie sú účinky tohto čaju pre zdravie. Obsahuje železo, horčík, vápnik a ďalšie látky, ktoré tehotným len prospejú. Samozrejme, jedna šálka denne úplne postačí.
MÄTA
Mnohé ženy vedia, že je skvelým pomocníkom v prípade nevoľností a zvracania. Mäta pomáha upokojiť žalúdok a uvoľňuje ho. Nepite však viac ako šálku denne. Vo veľkom množstve stimuluje maternicu.
ROOIBOS
Ďalším čajom, ktorý tehotné ženy môžu piť je rooibos. Obsahuje menej kofeínu, ale pritom má veľa horčíka, vápnika, antioxidantov. Podporuje trávenie. Jedna šálka denne je dostatočná, maximálne dve.
ŠÍPKY
Šípkový čaj pôsobí osviežujúco a dodá vám potrebný vitamín C. Vhodné sú i ďalšie ovocné čaje, ale najlepšie je vyberať si v lekárni čaje určené pre budúce mamičky a dojčiace ženy – tým nikdy nič nepokazíte. ZÁZVOR. Zázvorový čaj v malých množstvách je vhodný i v tehotenstve. Prečo? Pretože ako máloktorý nápoj či potravina zaberá na tehotenské nevoľnosti. Jednu šálku si môžete bez obáv dopriať, navyše tak posilníte aj svoj imunitný systém a podporíte trávenie. Dbajte však na to, aby bol zázvor, z ktorého čaj robíte čerstvý a nemal známky plesní, čo, žiaľ, nebýva v niektorých našich predajniach výnimkou.
S TÝMITO RADŠEJ OPATRNE:
OSTRUŽINA MALINOVÁ – LEN V TREŤOM TRIMESTRI
Čaj z ostružiny malinovej má mnoho výhod pre naše zdravie, veľmi prospešný je ako prevencia pred ochoreniami, či v čase prechladnutia, ale ku koncu tehotenstva pomáha aj budúcim mamičkám. Je dokázané, že znižuje riziko popôrodného krvácania, obsahuje horčík a vápnik, minerály, ktoré sú v tehotenstve veľmi žiaduce. V prvých mesiacoch tehotenstva môže vyvolať sťahy maternice, takže v tomto období ho nepite. Môžete si ho dopriať po 30. týždni tehotenstva.
PÚPAVOVÉ LISTY
Podobne ako čaj z ostružiny, i čaj z púpavových listov by mali piť iba ženy v neskorej fáze tehotenstva. Je pomocníkom pri opuchoch, pretože má jemný, ale účinný diuretický vplyv. Obsahuje tiež veľa draslíka. Opäť je namieste miera – jedna šálka denne je dostačujúca, nikdy neprekročte dávku dve šálky.
TIETO ČAJE RADŠEJ VÔBEC:
MATCHA, ZELENÝ A ČIERNY ČAJ
Kvôli vysokému obsahu kofeínu by ste mali obmedziť pitie čiernych a zelených čajov (špeciálny zelený čaj matcha piť môžete, ale maximálne 4 g denne – to sú dve šálky tohto čaju, ak ho máte správne nadávkovaný). Z bylinkových sú nevhodné tieto: ľubovník bodkovaný, angelika čínska, ženšen, rebríček, palina, chvojník nevadský, sladké drievko. Neužívajte aloe, fenikel, ďatelinu, lapacho, levanduľu, šalviu, bazu, alechemilku, pastiersku kapsičku.
POZOR NA KOFEÍN
Ak si doprajete denne viac ako 200 mg kofeínu, môže to mať negatívny vplyv na pôrodnú hmotnosť plodu. Kofeín taktiež zvyšuje krvný tlak, takže radšej opatrne.