Viete o tom, že na ochorenia srdca a ciev zomiera najviac ľudí, a pritom ich vieme ovplyvniť? Kôrnatenie ciev je nebezpečné a veľmi frekventované ochorenie, ktoré má dlhý priebeh a zvyčajne veľmi nebezpečné finále. Ako vzniká, aké sú jeho príznaky a ako minimalizovať riziko?
ZAČAŤ MÔŽE UŽ V DETSKOM VEKU
Deti majú steny tepien mliečne biele, hladké ako sklo. Ale zlou životosprávou sa tieto steny môžu veľmi rýchlo a nebezpečne premeniť. Vysoký obsah tukov, nedostatok vitamínu C, fajčenie – to sú dôvody, prečo prvými známkami aterosklerózy môžu trpieť už aj deti, respektíve mladiství. Podľa informácií v knihe profesorky Kataríny Horákovej Ako mať zdravé srdce v každom veku desať až pätnásť̌ percent pätnásťročných detí má už jeden až dva milimetre hrubé nánosy následkom kôrnatenia tepien. Kardiológovia z mnohých kútov sveta upozorňujú, že kôrnatenie ciev – ateroskleróza sa začína rýchlo rozvíjať už okolo tridsiatky u mužov, u žien to býva zvyčajne najmä až počas menopauzy.
AKO VLASTNE VZNIKÁ?
Na ateroskleróze sa zúčastňuje celý komplex po sebe nasledujúcich udalostí, ktoré vznikajú ako odpoveď na poškodenie cievnej výstielky – endotelu. Na úplnom začiatku tvorby plátov rozvíja sa chronický zápalový proces artérií. „Vtedy na scénu nastupujú biele krvinky: neutrofily vstúpia do priestoru, následne monocyty a lymfocyty, ktoré sa postupne premieňajú na makrofágy. Tieto makrofágy pohltia modifikované lipoproteíny (oxidované LDL) a premenia sa na lipidom naplnené
penové bunky. Preplnené penové bunky postupne praskajú. Pohltené lipidy sa uvoľňujú do mimobunkového priestoru a stávajú sa základom lipidového jadra, ktorý sa zväčšuje a nakoniec vytvorí povlak po celom povrchu artérie.
Toto neskôr sprevádza hromadenie vápnika (príčina kôrnatenia artérií – artériosklerózy), pričom zápalové zmeny a zjazvenie tkaniva ďalej zmenšujú veľkosť̌ kanála, ktorým si musí krv raziť cestu. Chemické mediátory v mieste zápalu spôsobia aterosklerotickú léziu (poranenie) na vnútornej vydutej strane steny cievy. Následne nastúpia proteolytické enzýmy, ktoré natrávia toto miesto, plát praskne a vytvorí sa krvná zrazenina – trombus,“ vysvetľuje K. Horáková.
PRVÉ VAROVNÉ SIGNÁLY VŠEOBECNÉHO KÔRNATENIA CIEV:
* náhla nevoľnosť,
* hučanie a pískanie v ušiach,
* stále studené končeky prstov.
ČO ROBIŤ, ABY SME ZNÍŽILI RIZIKO SRDCOVOCIEVNYCH OCHORENÍ?
* Upraviť stravu – podstatné je znížiť príjem nasýtených tukov a nahradiť ich „dobrými“ nenasýtenými. Znížiť spotrebu cukru a soli. Doplniť do jedálnička na dennom poriadku aspoň 3 až 5 porcií zeleniny a ovocia. Pozor smoothie a koncentrované džúsy nie sú zdravou náhradou čerstvej zeleniny a ovocia!
* Každý deň sa aktívne venujme cvičeniu alebo intenzívnemu pohybu – napríklad rýchlej chôdze – aspoň 30 minút.
* Ak fajčíme, urobme všetko pre to, aby sme prestali, ide o náš život.
* Obmedzme príjem alkoholu na minimum – jeden drink raz maximálne dvakrát za týždeň. Ešte lepšie spravíte, ak sa mu vyhnete úplne.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Na blogu Zelený ježko radí nájdete aj články:
Na čo sa zamerať, keď plánujete schudnúť?
Nedostatok spánku škodí mozgu
Hudba má pozitívny vplyv na mamičku i dieťa
Zapíjať jedlo, či nie?
Kedy rezať ovocné stromy a kry