Nekvalitný spánok alebo jeho nedostatok výrazne škodí mozgu. Môžu zlé spacie návyky skutočne spôsobiť poškodenie mozgu a dokonca aj urýchliť nástup Alzheimerovej choroby? Podľa nedávneho výskumu, odpoveď je ÁNO v oboch prípadoch. Citujeme z knihy profesorky Kataríny Horákovej ZÚFALÁ NESPAVOSŤ: Prečo nemôžem spať?
Neurologička Dr. Sigrid Veaseya docentka medicíny a členka Centra pre spánok a cirkadiánnu neurobiológiu na Perelman School of Medicine na základe dosiahnutých výskumných výsledkov vyhlásila: „Je to prvýkrát, čo sme boli schopní preukázať, že nedostatok spánku skutočne vedie k strate neurónov“.
Podrobnosti nájdeme v časopise Journal of Neuroscience, kde sa konštatuje, že spánok je nevyhnutný pre udržanie metabolickej homeostázy v našom mozgu. Bdenie je spojené s mitochondriálnym stresom, a bez dostatočného spánku nastupuje následkom nedostatku energie odumieranie celej sady neurónov.
DOHÁŇANIE SPÁNKOVÉHO DLHU NEFUNGUJE
Výskum tiež ukázal, že doháňanie „spánkového dlhu“ cez víkend, nezabráni tomuto poškodeniu. Navyše v uvedenej štúdii vedci podrobili nepravidelnému spánku myši, podobnému aký sa vyskytuje u ľudí pracujúcich v smenách. Nekonzistentný, prerušovaný spánok mal ďalekosiahle následky. Po niekoľkých dňoch zaznamenali mimoriadne významné a nezvratné poškodenie mozgu myší, ktoré stratili až 25 percent neurónov nachádzajúcich sa v mozgovom kmeni spojených so vzrušením, bdením a niektorými poznávacími schopnosťami.
STRATENÝ SPÁNOK JE STRATENÝ NAVŽDY
Stratený spánok je stratený navždy a pretrvávajúci nedostatok spánku má kumulatívny účinok, pokiaľ ide o narušenie zdravia. Zlý spánok môže veľmi znepríjemniť život, to vedia mnohí, ktorí s ním majú vlastné skúsenosti. Dobrou správou však je, že existuje veľa prírodných techník, ktoré nám môžu pomôcť. Ak sa ich naučíme, môžeme opäť nadobudnúť a obnoviť si zdravý spánok.
ČO Z TOHO PRE NÁS VYPLÝVA?
Tieto poznatky potvrdené výskumom by sme si mali zobrať k srdcu a urobiť všetko preto, aby náš spánok splnil svoj účel v prospech nášho zdravia.
![]() |
Publikácia ZÚFALÁ NESPAVOSŤ: Prečo nemôžem spať? je určená najmä tým, ktorí majú problémy so spánkom, zaspávaním, nespavosťou a málo spia. Nedostatok spánku je veľmi nebezpečný pre náš organizmus, má vážne zdravotné riziká. Prečo nesiahnuť po lieku na spanie, keď nemôžeme spať? Ako nám pomáha prudký rozvoj výskumu spánku v súčasnosti? Čo môže vylepšiť naše sny? Ako riešiť nespavosť, ktorá nás trápi? Čo ovplyvňuje spánok? To je len niekoľko otázok, na ktoré autori odpovedajú a poskytujú cenné rady pre váš problém s nespavosťou.
.
Autori poskytujú čitateľovi mnoho praktických rád, na dobrý nočný spánok. Spánok je jednou z najväčších záhad života. Napriek tomu, že sa denne o ňom dozvedáme viac a viac, stále nechápeme, prečo spíme. Jedno však vieme určite: dobrý spánok je pre nás životne dôležitý a je jedným zo základných pilierov zdravia. Celý rad štúdií poukazuje na súvislosť medzi životným štýlom preplneným prácou, záväzkami a ďalšími povinnosťami a nedostatkom spánku, ktorý zničujúco vplýva na zdravotný stav ľudskej populácie v priemyselne vyspelých krajinách. V dnešných dňoch je nedostatok spánku taký chronický stav, že si ho mnohí ani neuvedomujeme. Neevidujeme, že ním trpíme. Je to však vážny problém, ktorý by sme nemali obchádzať, pretože spánkový deficit môže mať vážne a ďalekosiahle účinky na celkový zdravotný stav a najmä na mozgovú činnosť a mentálnu sviežosť. Ponorme sa do tejto témy na stránkach knihy s množstvom rád, ktoré nám vedia zmeniť život.
.
Autormi knihy je populárna slovenská spisovateľka viacerých knižných bestsellerov s tematikou zdravého spôsobu života a stravovania profesorka Katarína Horáková a regresný terapeut a poradca v športovej a liečebnej výžive Jozef Budinský.
.
Nesmieme zabudnúť nikdy na fakt, že keď sme dobre rozbehnutí, telo nás i v prípade nedostatku spánku pustí aj na dlh. Splátka dlhu je však rýchlejšie opotrebovanie nášho organizmu, starnutie, míňanie neobnoviteľnej životnej energie sídliacej v ľadvinách - jednoducho skrátenie života. Preto sa naučme užívať si čaro noci a zázraky tvorme cez deň. Autori tejto knihy poukazujú na nesmiernu dôležitosť kvalitného spánku a hrozbu nespavosti a formou uvedených rád a tipov odporúčajú, aby si každý bezpodmienečne zahrnul dôležitosť dobrého spánku do svojho životného štýlu.
. KNIHU SI MÔŽETE OBJEDNAŤ TU.
|
NEDOSTATOK SPÁNKU MÔŽE:
DRAMATICKY OSLABIŤ IMUNITNÝ SYSTÉM
Výsledky ďalších výskumov ukazujú na vzťah medzi nedostatkom spánku a zmenami v imunitnom systéme. Tento vzťah vedci experimentálne pozorovali u potkanov, ktorých umelo udržiavali v bdelom stave. Tieto po troch týždňoch uhynuli na infekciu. Výskumy potvrdili, že pri nedostatočnom spánku klesá počet bielych krviniek a látok ovplyvňujúcich odolnosť organizmu. To je zrejme dôvod, prečo sa telo s infekciou vyrovnáva ťažšie.
ZVÝŠIŤ KRVNÝ TLAK
Talianski výskumníci v jednej štúdii zistili, že kto často spáva menej ako päť – šesť hodín, musí rátať so zvýšeným krvným tlakom. Je to tým, že si telo neoddýchne a tvorí sa viac stresových hormónov, ktoré opäť zvyšujú tep a krvný tlak. Problematické je to najmä u starších ľudí, pretože oni už väčšinou zvýšený krvný tlak majú. Pre nich je dostatok spánku obzvlášť dôležitý.
URÝCHLIŤ RAST NÁDORU
Zistilo sa, že nádory rastú dvakrát až trikrát rýchlejšie u laboratórnych zvierat, ktoré majú ťažké poruchy spánku. Keď sa naruší cirkadiánny rytmus, telo produkuje menej hormónu melatonínu, a preto má menšiu schopnosť bojovať s rakovinou. Prečo? Melatonín nie je len spánkový hormón, ale aj silný antioxidant. Pomáha potláčať voľné radikály, ktoré môžu viesť k vzniku rakoviny. To je dôvod, prečo nádory rastú rýchlejšie, keď trpíme na nespavosť.
MAŤ VPLYV NA VÁŽNE OCHORENIA
Podľa správy uvedenej v časopise Journal of American Medical Association (JAMA), nedostatok spánku má negatívne vplyvy aj na iné závažné ochorenia, ako sú:
• Parkinsonova choroba (PD),
• Alzheimerova choroba (AD),
• roztrúsená skleróza (RS),
• poruchy tráviaceho traktu,
• ochorenie obličiek,
• poruchy správania sa detí.
VYŠŠIA HLADINA STRESOVÉHO HORMÓNU
Okrem zhoršenia metabolizmu, môžu zlé spánkové návyky tiež poškodiť zdravie v dôsledku zvýšenej hladiny stresového hormónu kortikosterónu (jeden zo skupiny steroidných hormónov kôry nadobličiek regulujúci metabolizmus minerálnych látok a hospodárenie s cukrami). Keď sme totiž v strese, naše telo uvoľňuje hormóny, ktoré zvyšujú srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Svaly sa napnú, tráviace procesy sa zastavia, niektoré mozgové centrá sa aktivujú a nastanú zmeny v chémii mozgu. Dlhodobé neriešenie stresovej reakcie môže nakoniec viesť k celému radu zdravotných problémov, vrátane:
• bolesti hlavy,
• tráviacich ťažkostí,
• nespavosti,
• zvýšenej úzkosti,
• depresii,
• vysokého krvného tlaku.
Niektoré z najpopulárnejších kníh profesorky Kataríny Horákovej
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Na blogu Zelený ježko radí nájdete aj články:
Kedy rezať ovocné stromy a kry
Zapíjať jedlo, či nie?
Zeleninová záhrada: Opatrenia po výseve
Osudná chyba
Kde umiestniť druhy drobného ovocia?
Čo by mal jesť budúci otec?
Ako často sa milovať, aby ste zvýšili šancu počatia?