Uhorka patrí medzi zeleninu, ktorá sa často objavuje na našom tanieri ako príloha alebo je tiež obľúbenou súčasťou zeleninových šalátov. Zelené uhorky obsahujú veľa vody, takmer žiadne kalórie a množstvo biologicky aktívnych látok na krásu. Výborne uhasí smäd, používame ich zvonku i znútra - znútra nám dávajú zdravie, zvonka zasa krásu. Poznáme mnoho kultivarov uhoriek a patria medzi najrozšírenejšie tekvicovité plodiny u nás.
Pôvodom pochádza uhorka z Indie. Prvé písomné zmienky o uhorkách totiž pochádzajú práve odtiaľ a sú z 3. tisícročia pred naším letopočtom. Asi v 5. storočí pred naším letopočtom začali pestovať uhorky Gréci a neskôr aj Rimania. V súčasnosti sa pestuje po celom svete a je dostupné veľké množstvo odrôd.
Uhorka je výborný pomocník pri chudnutí, zlepšuje využitie bielkovín v organizme, prečisťuje črevá, má mierne laxatívne a detoxikačné účinnky, posilňuje imunitný systém a sliznice čriev, je výborný antioxidant, skrášľuje pokožku i vlasy, zmierňuje problémy s očami a pomáha pri úpale, atď.
Uhorka má antioxidančné vlastnosti
Uhorky obsahujú antioxidanty, vrátane flavonoidov a tanínov, ktoré zabraňujú akumulácii škodlivých voľných radikálov a môžu znížiť riziko chronických ochorení. Oxidačný stres spôsobený voľnými radikálmi je spojený s rakovinou a srdcovým, pľúcnym a autoimunitným ochorením. Ovocie a zelenina, vrátane uhoriek, sú obzvlášť bohaté na prospešné antioxidanty, ktoré môžu znížiť riziko týchto stavov.
Uhorka pre zdravé srdce
Uhorky obsahujú draslík, ktorý je spojený s nižšou hladinou krvného tlaku. Správna rovnováha draslíka vo vnútri aj mimo buniek je rozhodujúca pre to, aby vaše telo správne fungovalo. Ako elektrolyt je draslík pozitívny nabitý ión, ktorý musí udržiavať určitú koncentráciu (asi 30-krát vyššiu vo vnútri vašich buniek), aby mohol vykonávať svoje funkcie, čo zahŕňa interakciu so sodíkom, aby pomohla kontrolovať prenos nervových impulzov, a funkcie srdca.
Osvieži váš dych
Jedenie uhorky dokáže pomôcť pri uvoľňovaní prebytočného tepla v žalúdku, ktoré predstavuje primárnu príčinu zapáchajúceho dychu. Tiež môžete vyskúšať i jednoduchú metódu, pri ktorej si priložíte jeden plátok uhorky na zatvorené ústa a necháte pôsobiť. Štúdia ukázali, že tento spôsob môže pri pravidelnom aplikovaní poraziť nepríjemný zápach z úst.
Uhorky bojujú proti stresu
Uhorky obsahujú celý rad vitamínov B – napr. vitamín B1, vitamín B5 (kyselina pantoténová) dôležitý pre metabolické spracovanie prijatých živín, a vitamín B7 (biotín). Vitamíny typu B sú známe tým, že pomáhajú zmierňovať pocity úzkosti a niektoré z nich bojujú aj proti škodlivým účinkom stresu.
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Uhorka na pokožku
Ak si na tvár a oči poukladáte uhorku nakrájanú na kolieska, vďaka osmóze (vyrovnávaniu tekutín) prúdia výživné látky z uhoriek do pleti, zvlhčujú ju a zásobujú liečivými látkami. Uhorka chráni pokožku pred vysychaním, akné, podráždením pokožky a ďalšími problémami. Hyperpigmentácia tvorí tmavé kruhy okolo očí a uhorky sú tou najlepšou voľbou pre ich odstránenie. Antioxidant prítomný v uhorke eliminuje podráždenie pokožky.
Uhorkou proti rakovine
Uhorky obsahujú fisetín, kyselinu kávovú, cucurbitaciny, luteín, ktoré majú schopnosť redukovať rakovinové symptómy v počiatočných štádiách. Fytochemikálie v rastline majú silné protirakovinové vlastnosti vrátane antioxidantov, ktoré eliminujú bunky voľných radikálov a posilňujú vašu imunitu. Jedenie celých alebo odšťavených uhoriek môže znížiť výskyt rakoviny prsníka, vaječníkov, prostaty, maternice a pľúc.
Uhorka zabraňuje zápche
Uhorky s vysokým obsahom vody podporujú hydratáciu. Hydratácia vám môže zlepšiť konzistenciu stolice, zabráni zápche. Navyše uhorky obsahujú vlákninu, ktorá pomáha podporovať pravidelnosť pohybu čriev. Najmä pektín, typ rozpustnej vlákniny nachádzajúcej sa v uhorkách, môže prispieť k zvýšeniu frekvencie pohybu čriev. Uhorka obsahuje erepsín, enzým štiepiaci bielkoviny, ktorý zabíja baktérie a cudzopasníkov a prečisťuje črevá. Uhorka má tiež mierne laxatívne a detoxikačné účinky a pomáha aj pri zápaloch žalúdka.
Použité zdroje:
https://www.zdravie.sk/clanok/54140/uhorky-osviezia-dych-podporia-travenie-a-pomozu-vasmu-mozgu
https://zdravopedia.sk/zelenina/uhorka-10-ucinkov-na-zdravie