Väčšinou ho poznáme ako typicky vianočné korenie do medovníkov, vareného vína, punču, ovocných kompótov alebo na výrobu rôznych voňavých kompozícií, či prírodných repelentov. Viete však o tom, že klinček má veľké využitie ako liečivá rastlina?
Čo je to vlastne?
Klinček – tak ako ho poznáme, je sušený, neotvorený kvetný púčik z tropického stromu Syzygium aromaticum, ktorý pôvodne pestovali výlučne iba v Indonézii. Dnes klinček produkuje najmä Zanzibar vo východnej Afrike. Ak máte chuť, môžete sa na vlastné oči presvedčiť ako rastie a suší sa klinček a navštíviť Zanzibar.
Okrem Zanzibaru kliček produkuje aj Madagaskar, Srí Lanka a Brazília. To, čo sa používa z tohto stromu sú vlastne nerozvinuté okvetné púpätká, ktoré sa zberajú, keď sú ešte svetlo žltozelenej farby.
Z histórie klinčeka
Pomenovanie dostal podľa svojho vzhľadu, ktorý pripomína klinec na zatĺkanie. Má dlhú históriu kulinárskeho aj liečivého využitia. V Ázii sú klinčeky známe už viac ako dvetisíc rokov. Vzhľadom na ich sladkú a voňavú chuť, čínski dvorania žuli klinček už dvesto rokov pred našim letopočtom, aby si udržali svieži dych pri styku s cisárom, aby ho neurazili. Arabskí obchodníci priniesli klinček do Európy približne vo štvrtom storočí nášho letopočtu, ale uplatnil sa až v stredoveku, kedy ocenili najmä jeho štipľavú chuť, ktorá slúžila na zamaskovanie chuti zle konzervovaných potravín.
Zloženie klinčekov
Klinčeky obsahujú zlúčeninu eugenol, ktorý zas obsahuje 72–90% éterického oleja. Ďalej obsahujú sacharidy, vlákninu, vitamíny C, E a K, z minerálnych látok obsahujú mangán, vápnik a horčík. Medzi ďalšie biochemické látky, ktoré sa nachádzajú v klinčekoch, patria beta-kryofylén, vanilín, kyselina krategolová, triesloviny, metylsalicylát, flavonoidy, kyselina oleanolová, stigmasterol a kampesterol.
Klinčeky pomáhajú znížiť zápal
Eugenol v klinčekoch funguje ako silné protizápalové činidlo. Klinček bojuje proti zápalu v ústach a krku. V štúdii na Floridskej univerzite mali jedinci, ktorí denne konzumovali klinčeky, zníženú hladinu špecifického prozápalového cytokínu iba za sedem dní konzumácie. Zníženie týchto cytokínov môže významne znížiť pravdepodobnosť artritídy a bolesti kĺbov.
Klinčeky bránia vzniku rakoviny
Jedna štúdia ukázala, ako klinčeky môžu zabrániť rastu nádoru a vyvolať smrť rakovinových buniek. Protirakovinové vlastnosti klinčeka možno pripísať eugenolu, ktorý sa ukázal byť prospešný aj v prípade rakoviny pažeráka. Klinčeky sú tiež dobrým zdrojom antioxidantov. Pol lyžičky mletého klinčeka obsahuje viac antioxidantov ako pol šálky čučoriedok. Antioxidanty bojujú proti zápalom a chránia nás pred rakovinou. Klinčeky majú vynikajúcu cytotoxicitu voči bunkám rakoviny prsníka. Preto sú sľubným zdrojom rozvoja protirakovinových látok.
Aj na rany
Podľa odborníčky si môžeme klinčekovým čajom či tinktúrou vymývať hnisavé rany a bolestivé kožné infekcie. Pri bolestiach zubov alebo ďasien tinktúrou 2-krát denne vyplachujme a masírujme bolestivé miesta. Tinktúrou premazávame aj miesta postihnuté reumatickými prejavmi či prejavmi dny. Najúčinnejší je klinčekový olej, ktorý sa komerčne získava z kvetov, listov a stoniek. Pozor však: Klinčekový olej je tak účinný, že môže pôsobiť toxicky, ak ho nesprávne dávkujeme a užívame v nadmernom množstve.
Klinčeky pomáhajú pri liečbe cukrovky
Klinčeky obsahujú zlúčeninu nazývanú nigericín, o ktorej sa zistilo, že zlepšuje vylučovanie inzulínu a zdravie buniek, ktoré produkujú inzulín. To znamená, že klinčeky, ak sa užívajú ako súčasť vyváženej stravy, môžu udržať hladinu cukru v krvi pod kontrolou.
Klinčeky pomáhajú pri respiračných problémoch
Klinčeky, ale aj klinčekový olej, možno použiť na liečbu bronchitídy, astmy a iných respiračných problémov, ako je nachladnutie a kašeľ. Upokojujú dýchacie cesty a majú tiež protizápalové účinky. Olej môžete jednoducho vmasírovať do hrude, dutín a dokonca aj do nosa - tým sa otvoria dýchacie cesty a poskytne vám úľavu. Môžete pár klinčekov (alebo pár kvapiek oleja) pridať do pohára s teplou vodou a piť ako čaj. Žuvanie klinčekového púčika môže zmierniť bolesti v krku a dokonca pomôcť pri liečbe prechladnutia a kašľa.
Klinčeky pomáhajú zmierniť bolesť zubov
O eugenole v klinčekoch je známe, že poskytuje úľavu. Látka je anestetikum a má antibakteriálne vlastnosti, čo vám pomôže vyrovnať sa s bolesťou. Jedným jednoduchým spôsobom, ako sa zbaviť bolesti zubov, je vložiť si do úst pár celých klinčekov a navlhčiť ich slinami - potom ich môžete rozhrýzť. Uvoľnený olej bojuje proti bolesti. Žuvajte celé klinčeky 30 minút, potom ich vypľujte a proces zopakujte s novým klinčekom. Ak máte veľmi silné bolesti zubov, takže sa vám klinčeky nedajú hrýzť, môžete použiť ich drvenú verziu. Rozdrvte celé klinčeky a prášok položte na postihnutý zub. Klinčeky tiež pomáhajú bojovať proti zápachu z úst.
Ako si pripravíme klinčekový čaj
Potrebujeme: 500 ml vody, 10 ks klinčekov, 1 KL mletej škorice, citrón, med.
Do hrnca s vodou pridáme klinčeky, zarovnanú lyžičku škorice a 5 minút varíme pri 100 °C . Po 5 minútach čaj precedíme do pripravených šálok, podľa chuti pridáme citrón a osladíme medom. Popíjame ešte teplý.