Mäkký, miesený a solený ovčí syr. Všetci ju poznáme a občas aj zaradíme do jedálnička, no stále príliš málo. Bryndza má neuveriteľné liečivé účinky a podľa niektorých je to najlepší patent prírody. Vyrába sa aj v Poľsku, Rumunsku, Bulharsku, či na Ukrajine. No najlepšia je tá naša, slovenská, však?
Vedeli ste, že po domácky sa začala vyrábať už od 15.storočia po príchode Valachov? V 18.sotorčí vznikali viaceré bryndziarske manufaktúry a dnes je asi najznámejšia bryndziareň vo Zvolenskej Slatine.
Liečivá bryndza
Počuli ste, že pravidelná konzumácia bryndze znižuje hladinu zlého cholesterolu a znižuje aj hladinu cukru v krvi? V bryndzi sa nachádzajú priateľské baktérie mliečneho kvasenia, ktoré na nás blahodarne pôsobia v mnohých smeroch.
Pomáha nám tak aj pri prevencii rakoviny hrubého čreva a upravuje tráviaci mechanizmus. Bryndza je skvelá pri alergiách, rednutí kostí, cukrovke a zvyšuje imunitu. Nachádza sa v nej množstvo kvalitných bielkovín, minerálov a vitamínov B-komplexu, ako aj konjugovanej kyseliny linolovej.
Ako sa pravá bryndza vyrába?
Kvalitná bryndza sa vyrába tradičnou receptúrou zrenia syra, fermentáciou, (unikátny patent prírody), pri ktorej sa množia dobré baktérie a kvasinky, z ktorých väčšina má práve spomínané probiotické účinky. A práve vďaka fermentácii sa problematický kazeín (v dnešnej dobe je množstvo ľudí alergických práve na túto mliečnu bielkovinu) stáva oveľa ľahšie stráviteľný.
Tiež sa znižuje podiel mliečneho cukru (laktózy), čo je dôležitá informácia pre ľudí, ktorých trápi intolerancia na laktózu. Pri fermentácii, vďaka mliečnym baktériám, prebieha i natravovanie tukov, prebiehajú tam zložité biochemické reakcie a výsledkom je to, že sú oveľa ľahšie stráviteľné, čo je ďalším významným zdravotným benefitom. V tradičnej bryndzi, vyrobenej zo surového nepasterizovaného mlieka, je oveľa viac mliečnych baktérií ako v jogurtoch, či v acidofilnom mlieku. Kým v týchto sa z pravidla nachádzajú dva základné kmene mliečnych baktérií, v spomínanej bryndzi je to druhovo až desaťnásobok.
Aké sú benefity konzumácie bryndze pre naše telo?
Bryndza pomáha pri vstrebávaní vápnika
Bryndza má pH nižšie ako v pôvodnom mlieku a vápnik sa v nej nachádza v ionizovanom stave, čo zvyšuje jeho využitie organizmom. Výskumy tiež potvrdili, že konzumácia fermentovaných produktov, z hľadiska prísunu vápnika, je vyššia z dôvodu, že práve tieto baktérie pomáhajú zvyšovať vstrebávanie vápnika a ostatných minerálov i vitamínov a to i v hrubom čreve. Okrem iného, zvýšený prísun vápnika a vitamínu D ochraňuje pred vznikom rakoviny hrubého čreva.
Bryndza zlepšuje imunitný systém
Vysoký obsah mliečnych baktérií v bryndzi má veľký význam i z hľadiska vytvárania imunitného systému a tiež ako prevencia alergických ochorení. Odborníci tvrdia, že práve alergické, ale aj iné ochorenia, sú dôsledkom nedostatočného osídľovania čriev makroorganizmami a mikroorganizmami v priebehu vývinu organizmu (80 % imunity sídli práve v črevách). V minulosti bola naša strava oveľa bohatšia na prospešné mikroorganizmy ako je to v dnešnej dobe. Práve bryndza môže tento civilizačný problém nahrádzať, a tak plniť významnú zdravotnú funkciu aj pri náprave imunity.
Nechýba niektorá z týchto kníh vo vašej knižnici?
Chcete si objednať? Kliknite na jednotlivé obrázky.
Bryndza je probiotická bomba
Bryndza ako fermentovaný mliečny výrobok, inak právom povedané i probiotická bomba, je výdatným zdrojom kvalitných bielkovín, tukov, minerálov a vitamínov skupiny B, vitamínov D a A. Samozrejme, nesmieme zabudnúť spomenúť bohaté spektrum užitočných mikroorganizmov (1 g ich obsahuje cca miliardu.). Bryndza posilňuje imunitu, obsahuje bioaktívne peptidy, niektoré z nich znižujú krvný tlak, iné ochraňujú pred osteoporózou (rednutie kostí) a zubným kazom, a má tiež protizápalové účinky.
Prečo je májová bryndza najzdravšia a najchutnejšia?
V máji majú ovečky najlepšiu pašu, pretože je v nej to najlepšie, čo ponúka jarná tráva na sviežom vzduchu plnom slniečka. Rastliny v sebe koncentrujú to najlepšie zo seba. Koncentrácia živín sa v tomto období stupňuje a zelená paša je tou najlepšou potravou. A ešte niečo – v mlieku zvierat chovaných na zelenej paši je množstvo prírodných látok rastlinného pôvodu nazývaných fytochemikálie – fenoly, flavonoidy, terpenoidy, steroly, esenciálne mastné kyseliny a iné bioaktívne látky, dôležité z hľadiska zdravia. Je medzi nimi aj stigmasterol, ktorý sa cez pašu dostáva do mlieka. Práve táto látka pomáha pri ochrane a rekonštrukcii chrupavky a bráni vývinu osteoartritídy.
TIP na záver:
S hľadaním pravej bryndze sa možno trošku potrápite, pretože zákon na Slovensku neprikazuje výrobcom uvádzať percentuálny podiel ovčieho mlieka v bryndzi. Podľa legislatívy skrátka všetko, čo má podiel ovčieho mlieka aspoň päťdesiat percent, už môže byť pravou slovenskou ovčou bryndzou, chránenou známkou v rámci EU. Dobrou správou však je, že stále sú tú farmy/salaše, ktoré majú svoju značku chránenú a majú naozaj pravú bryndzu, zo 100 % ovčieho mliečka.
Použité zdroje:
https://lepsiden.sk/bryndza-lieci-chuti-recepty/
https://fitshaker.sk/tato-slovenska-narodna-specialita-ma-zazracne-ucinky/