ČO MÁ VODA SPOLOČNÉ S KRÁSOU?
Voda je základom nielen nášho zdravia, ale aj krásy. Mnohí dospelí majú stále problém zvyknúť si piť vodu pravidelne, aj keď necítia ešte smäd. Mnohé je dané spôsobom výchovy – ruku na srdce, kedysi nás doma ani v školách neučili, že máme piť priebežne počas dňa, väčšinou sme sa napili až vtedy, keď sme boli veľmi smädní.
To samozrejme nie je dobré. Doba sa zmenila, ľudstvo spoznalo množstvo nových informácií a k výchove našich detí, aj pokiaľ ide o pitný režim pristupujeme ináč ako kedysi naši rodičia.
Autorka:
Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.
AKO SPRÁVNE PIŤ?
Smädu je lepšie predchádzať správnym pitným režimom. „Aj keď je smäd veľký, nemali by sme vypiť na jeden dúšok džbán vody. Veľké množstvo vody naraz nie je dobre stráviteľné, vyprázdnenie žalúdka sa zabrzdí a tekutina sa nedostane tam, kam by mala. Preto prísun tekutín do organizmu rozložme na celý deň. Prvý pohár (2,5 dl) vypime hneď po zobudení (najlepšia je vlažná až teplá vodovodná voda), posledný hodinu až dve pred spaním. Ďalšie tri až štyri poháre doobeda, pričom posledný pohár 30 minút pred obedom, aspoň dva až tri v priebehu popoludnia. Podľa možnosti nepime počas jedla, najmä studené nápoje. Prečo? Následkom zriedenia tráviacich štiav sa spomalí trávenie,“ vysvetľuje K. Horáková vo svojej knihe ODDELENÁ STRAVA: Krása prichádza zvnútra.
Nechýbajú tieto knihy vo vašej knižnici?
Objednať si ich môžete po kliknutí na obálku.
ČO URČITE NIE?
Medzi nápoje, ktoré škodia našej kráse patria alkoholické nápoje, silné čaje, káva. Tie nemôžeme započítať do svojho pitného režimu, pretože naopak, dehydratujú. Následkom konzumácie týchto nápojov obličky vylučujú nadmerné množstvo tekutín, telo začne trpieť nedostatkom vody a vysychá, čo sa predovšetkým prejaví na našej pokožke. Preto stratu vždy kompenzujme dvojnásobným objemom pramenitej vody. Pri dlhšie trvajúcich aktivitách, ktoré spôsobujú potenie, treba piť aj minerálky, aby sme neprišli o cenné minerály, potrebné pre zdravé fungovanie nášho tela, a tiež, samozrejme pre krásu.
DOPLNKOVÉ NÁPOJE
Mnohí sa určite zháčia, či musia celý deň piť iba vodu. Nie, ale voda by mala byť absolútnym základom pitného režimu. Ako doplnkové nápoje môžeme použiť prírodné ovocné a zeleninové šťavy, ktoré dodávajú organizmu rozpustnú vlákninu a niektoré vitamíny. Pozor však, podľa slov odborníčky na zdravie a krásu profesorky Horákovej je vhodné šťavy riediť nízkomineralizovanou pramenitou alebo minerálnou vodou.
AJ V POTRAVINÁCH JE VODA, ALE TÁ NESTAČÍ.
Tekutiny do svojho tela dopĺňame nielen nápojmi, ale aj potravinami, ktoré v priebehu dňa konzumujeme. Najviac tekutín obsahuje čerstvé ovocie a zelenina. Vysoký obsah vody má mlieko a mnohé mliečne výrobky, menej vody obsahuje mäso, strukoviny a obilniny. Čím viac vody potravina obsahuje, tým má nižšiu energetickú hustotu a preto aj nižší obsah energie. Nie je dobré vynechávať polievky, ktoré sú dôležité pre náš organizmus aj kvôli tekutine.