Vytvárajú sa v mozgu neuróny počas života alebo nie? O ľudskom zdraví sa neustále hovorí mnoho mýtov, horšie je, že mnohí im stále veria. Viete odlíšiť mýty od skutočnosti, pokiaľ ide o ľudský mozog?
Autorka:
Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.
Ako je to s tvorbou neurónov?
Kým dlhé roky sa predpokladalo, že neuróny v mozgu nepribúdajú počas nášho života, Novozélandskí vedci na čele s profesorom Richardom Faullom z University of Auckland tieto tvrdenia spochybnili. Pri svojich pokusoch využili modernú technológiu a v mozgu dospelých ľudí objavili procesy vedúce k vzniku nervových buniek. Výsledky štúdie zverejnil odborný časopis Science.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Slovo vedcov
„Podarilo sa nám vyvrátiť dogmu o tom, že v ľudskom mozgu sa nevytvárajú nové nervové bunky tak, ako je to u iných cicavcov,“ uviedol Faull pre časopis The Scientist. Hoci už po celé desaťročia sa predpokladalo, že v mozgu vznikajú nové bunky aj v dospelosti, až do nedávnej doby výskum jednoznačne nepotvrdil tieto podozrenia.
Niet pochýb
„V súčasnosti už niet pochýb a vedci dokázali, že hoci sa prevažná väčšina buniek v mozgu tvorí počas prenatálneho vývoja, existujú určité oblasti mozgu, ktoré naďalej vytvárajú nové nervové bunky – proces známy ako neurogenéza – v dojčenskom veku. Azda ešte viac prekvapí zistenie, že existuje aspoň jedna z dôležitých oblastí mozgu, hipokampus (spojená s pamäťou, učením sa a emóciami), ktorá pokračuje vo vytváraní nových buniek počas celého života až do staroby,“ vysvetľuje profesorka Katarína Horáková, autorka knihy Ako mať zdravý mozog v každom veku.
Ako vytesaný do kameňa
Predstava, že mozog je takmer nemenný od narodenia a že už počas sa života netvoria nové neuróny pretrvávala v ľudskej spoločnosti veľmi dlho. Mnohí odborníci sa domnievali, že za účelom vytvorenia trvalej spomienky a ukladania informácií po dlhšiu dobu, je nevyhnutné, aby mozog bol relatívne stabilný. Našťastie, dnes už je potvrdené, že mozog je prekvapivo tvárny a že dospelá neurogenéza je nielen možná, ale je to bežný jav.
Netrpíte stresom? Vyčerpaním? Únavou?
Hľadáte kvalitné výživové doplnky?
Objednať si môžete kliknutím na obrázok.
Dôležitá novinka
Prečo je tvorba nových mozgových buniek taká dôležitá novinka? Vedci sa domnievajú, že to zvyšuje možnosť liečenia degeneratívnych ochorení mozgu, vrátane Alzheimerovej choroby a Parkinsonovej choroby. To môže tiež znamenať, že jedného dňa sa bude môcť vyvinúť nová liečba pre telesné a duševné otrasy mozgu a jeho poranenia.
Ako si čo najdlhšie uchovať spomienky?
„Vždy, keď sa snažíme niečo uložiť do pamäte alebo nám zíde na um nová myšlienka, sa medzi jednotlivými neurónmi vytvárajú nové spojenia. Ak si chceme spomienky archivovať čo najdlhšie, nezabúdajme na kvalitný nočný spánok. Je to ideálny čas na uloženie všetkých pamäťových stôp vytvorených počas dňa,“ vysvetľuje profesorka Katarína Horáková, autorka knihy Ako mať zdravý mozog v každom veku.