Ide o viac než len o kofeín. Väčšina z nás z vlastnej skúsenosti určite pozná účinky kofeínu na mozog, ale výskum z predchádzajúcich rokov ukázal, že existujú ďalšie dve zložky čaju s významnými účinkami.
1. Zelený čaj môže pomôcť v boji proti Alzheimerovej chorobe
Vedci zistili, že jedna z prirodzených zložiek zeleného čaju epigalokatechín-3-gallát (EGCG), naznačuje spôsob liečby Alzheimerovej choroby. Nedávne publikované výsledky pokusov výskumného tímu Matthewa Rushwortha dokázali, že EGCG zabraňuje hromadeniu plaketov v mozgu, ktoré sú príčinou odumierania mozgových buniek. Nakoniec možno práve táto látka pomôže načrtnúť cestu, ako vyliečiť túto ochromujúcu chorobu ľudstva.
2. Staré mozgy majú radi čaj
Kým sme odkázaní čakať na pokrok vo výskume Alzheimerovej choroby, medzitým čaj už preukázal, že má viac okamžitých účinkov. V rokoch 1997 až 1999 vykonali v Nórsku štúdiu, ktorej sa zúčastnilo 2031 ľudí vo veku medzi 70 až 74 rokov. Cieľom tejto štúdie bolo preskúmať vzťah medzi výkonnosťou týchto starších ľudí overovaných v rôznych kognitívnych testoch a príjmom určitých druhov potravín bohatých na flavonoidy (čaj, čokoláda a víno) v priebehu predchádzajúcich rokov ich života. Z výsledkov vyplynulo, že tí, ktorí pili čaj obsahujúci mikroživinu, ako je polyfenol EGCG, mali lepšiu kognitívnu výkonnosť. Podobný vzťah sa pozoroval aj pri konzumácii malého množstva červeného vína a čokolády.
Niektoré z najpopulárnejších kníh profesorky Kataríny Horákovej
3. Lepšie poznávanie
Netreba zdôrazňovať, že čaj vyvoláva pocit sviežosti. Za to vďačíme však nie len účinku prítomného kofeínu… Čaj tiež obsahuje teanín, psychoaktívnu aminokyselinu, ktorá sa takmer jedinečne vyskytuje len v čaji. Je schopný prejsť cez krvnú-bariéru mozgu. Veľký záujem o štúdium tejto aminokyseliny súvisí s jeho poteciálnou schopnosťou znižovať fyzický a psychický stres, zlepšiť poznanie, podporiť dobrú náladu a kognitívny výkon synergickým spôsobom s kofeínom.
4. Upokojujúci účinok
Teanín nie je zodpovedný len za zlepšenie poznávania, ale podporuje aj tvorbu alfa – vĺn v mozgu. Navodzuje sa relaxovaný, ale sústredený stav, most medzi vedomím a podvedomím, cítime sa oddýchnutí, uvoľnení, ľahko sa učíme a zapamätáme si učivo (Juneja et al. 1999).
5. Posilňuje pamäť
Účinok teanínu a EGCG sa sledoval aj v súvislosti so zlepšením pamäti. Kórejský výskumný tím pod vedením Sang-Ki Parka zistil, že extrakt zo zeleného čaju a teanín môžu zlepšiť pamäť u ľudí, ktorí trpia miernou kognitívnou poruchou. Pravdepodobne toto zlepšenie, ako vyplýva z pokusov na myšiach, nastáva tým, že sa zvyšuje tvorba nových mozgových buniek.
6. Zlepšuje duševné zdravie
Predpokladalo sa, že všetky uvedené výhody pravidelného pitia zeleného čaju spolu mohli by byť faktorom zlepšenia celkového duševného zdravia. Tento predpoklad sa potvrdil v jednej veľkej populačnej štúdii, ktorej sa zúčastnilo 42 093 Japoncov. Zistilo sa, že pitie zeleného čaju súviselo so znížením psychologickej úzkosti. Rovnako pozitívny vplyv pitia čaju sa pozoroval v ďalšej štúdii, ktorej sa sledovalo 1 058 starších Japoncov. Teanín sa dokonca testoval pri liečbe schizofrénie s určitým úspechom pri znižovaní úzkosti a ďalších príznakov tejto choroby.
Viac zaujímaých informácií nielen o zelenom čaji sa dočítate v knihe profesorky Kataríny Horákovej AKO MAŤ ZDRAVÝ MOZOG V KAŽDOM VEKU.
EDÍCIA KNIHY DO VRECKA