O viacerých potravinách, najmä o ovocí a zelenine sa dnes často hovorí ako o antioxidantoch. Obsahuje ich aj vitamín E. Viete, ako sa prejavuje jeho nedostatok? Čo znamená jeho prísun pre naše telo a zdravie?
Ako nás chránia antioxidanty?
„Antioxidačná účinnosť sa prejavuje aj v ochrane ľudského organizmu pred škodlivými látkami zo znečisteného životného prostredia. Napríklad ťažkými kovmi – olovo, ortuť, kadmium, ktoré môžu v tele urýchľovať vznik voľných radikálov. Chráni pred priamym vplyvom ozónu – pred negatívnym účinkom slnečného (UV) žiarenia na pokožku a teda pred vznikom možného nádorového ochorenia kože,“ vysvetľuje Doc. Ing. Ružena Uherová, PhD., autorka knihy VITAMÍNOVÁ BIBLIA.
Koľko vitamínu E potrebujete?
„Denná dávka vitamínu E – vyjadrená 100-percentnou účinnosťou alfa--tokoferolu, ktorá by zabezpečila človeka pred vznikom deficitu, nie je presne známa. Za dostatočnú dávku sa považuje približne 5 mg na deň. Keďže toto množstvo súvisí predovšetkým so stravovacími návykmi, a to v prvom rade s príjmom vyšších nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú súčasťou rastlinných olejov, treba počítať s tým, že na každý gram týchto kyselín treba prijať 0,6 mg vitamínu E. Toto množstvo môže zabrániť tvorbe peroxidov v našom organizme. Na Slovensku, aj v najbližších okolitých krajinách, sa vzhľadom na stravovacie návyky predpokladá denný príjem pre dospelú populáciu 14 až 19 mg nenasýtených mastných kyselín. U tehotných a dojčiacich žien je táto hodnota vyššia – 17 mg resp. 20 mg,“ vysvetľuje odborníčka.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Kedy máte nedostatok vitamínu E?
Jedným z najznámejších antioxidantov je vitamín E. Kedy môže dôjsť k situácii, že máte nedostatok tohto vitamínu? „Nedostatok vitamínu E z potravín býva ojedinelý. Vyskytuje sa v prípade poruchy vstrebávania tukov. Na príčine týchto porúch môže byť cystická fibróza – dedičné poškodenie funkcie pľúc a pankreasu – a Crohnova choroba – nešpecifický črevný zápal postihujúci časť tenkého čreva – ileum,“ tvrdí R. Uherová vo svojej knihe.
Ako sa prejavuje nedostatok vitamnu E?
Klasickým prejavom deficitu vitamínu E je anémia, ktorá vzniká predčasným odumieraním červených krviniek ľudí v staršom veku, prípadne u predčasne narodených detí. Ďalšími príznakmi sú: krehkosť žíl, neurologické problémy – napríklad ťažkosti
pri chôdzi, poruchy vstrebávania tukov.
Hľadáte výživový doplnok na doplnenie vitamínu E?
Vyskúšajte fínskukvalitu - Fin NeoEcaps50!
Fin NeoEcaps obsahuje vitamín E získaný z klíčkového oleja,
Je zdrojom všetkých ôsmich zložiek v skupine E vitamínov.
Vitamín E prispieva k ochrane buniek pred oxidatívnym stresom –
tj. pred útokom voľných radikálov.
Ktoré potraviny nám poskytujú dostatok vitamínu E?
Vitamín E je dôležitým antioxidantom, ktorý pomáha bojovať nášmu telu proti škodlivinám z vonkajšieho prostredia. Čo by sme mali konzumovať, aby sme ho mali dostatok?
Súčasť tukovej zložky
Vitamín E sa vyskytuje v pozoruhodnom množstve predovšetkým v tukovej zložke potravín rastlinného pôvodu, teda v rastlinných olejoch. „Najvyšší obsah bol zaznamenaný v oleji z obilných klíčkov. Tak napríklad olej z pšeničných klíčkov obsahuje 160 až 300 mg vitamínu E v 100 gramoch oleja, pričom zastúpenie najúčinnejšej zložky alfa-tokoferolu je asi 60 percent,“ vysvetľuje Doc. Ing. Ružena Uherová, PhD.
Vyskúšajte olej z klíčkov
„Rastlinné oleje majú nižší obsah tohto vitamínu ako olej z pšeničných klíčkov a ich hodnota úzko súvisí so spôsobom spracovania. Všeobecne platí, že oleje lisované za studena (panenské) sú na vitamín E oveľa bohatšie ako rafinované. Tak napríklad surový slnečnicový olej obsahuje v 100 gramoch hmotnosti až 120 mg vitamínu E, pričom rafinovaný olej len 30 až 90 mg,“ vysvetľuje odborníčka.