Spánok je jedna veľká záhada. Niekomu stačí pár hodín a funguje úplne bez problémov. Niekto by aj po deviatich hodinách spánku najradšej opäť zaľahol. Vedci sa o spánku dozvedajú každý deň nové veci a pritom stále zisťujú, ako málo o ňom vedia.
Isté je však jedno – dobrý spánok je pre nás životne dôležitý a je to jeden zo základných pilierov zdravia. Ak teda ťažko zaspávate alebo málo spíte, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré môžete vyskúšať.
Autorka:
Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.
Optimálne podmienky
Preto si v prvom rade vytvorme optimálne podmienky pre spánok: Spime v úplnej tme, alebo si ju vytvorme ako je to len možné. Aj kúsok svetla v miestnosti môže narušiť naše vnútorné hodiny a epifýzu produkovať melatonín a serotonín. Počas spánku a za tmy telo produkuje prirodzene spánkový hormón melatonín, nazývaný tiež hormón mladosti. Pozor! V miestnosti, kde spíme a niekto len na chvíľu zasvieti svetlo, preruší sa tvorba melatonínu, a to až na dve hodiny! Dokonca aj najmenšia žiara z rádiobudíka môže rušivo pôsobiť na spánok. Nezabudnime zatvoriť dvere do spálne a zbaviť sa nočných svetiel.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky
Bez svetla
V noci vôbec nezapínajme žiadne osvetlenie, a to aj keď musíme ísť na záchod. Zakryme rádiobudík a používajme zatemňovacie žalúzie alebo závesy na okná. Ak ani tak nedosiahneme úplnú tmu, odporúčam z vlastnej skúsenosti zakryť oči očnou maskou. Celý život existuje a reaguje na striedanie svetla a tmy takzvaný cirkadiánny rytmus. Moderné denné elektrické osvetlenie výrazne zradilo naše vnútorné hodiny narušením jeho prirodzeného rytmu. Vysvetlenie je nasledujúce: ak v nočných hodinách čo len malé množstvo svetelných lúčov prejde cez zrakový ne v do hypotalamu, ktorý riadi naše biologické hodiny, toto svetlo predčasne signalizuje mozgu, že je čas sa prebudiť a začína pripravovať telo na aktivitu.
Udržujte v spálni teplotu 22 stupňov a menej
Mnoho ľudí má vo svojich domovoch a najmä v spálni príliš teplo. Štúdie ukazujú, že optimálna teplota pre spánok je medzi 15 až 20 stupňami Celzia. Ak je teplota v spálni chladnejšia alebo teplejšia, môže to viesť k nepokojnému spánku. Počas neho totiž vnútorná teplota tela klesne na najnižšiu úroveň, všeobecne asi štyri hodiny po zaspatí. Vedci sa domnievajú, že chladnejšia spálňa môže byť veľmi nápomocná pre dobrý spánok, pretože napodobňuje prirodzený pokles teploty tela. Navyše chladnejší vzduch obsahuje viac kyslíka.
PRE TÝCH, KTORÝCH TO ZAUJÍMA
Profesorka Katarína Horáková spolu s Jozefom Budínskym v týchto dňoch uviedli na knižný trh knihu s názvom
ZÚFALÁ NESPAVOSŤ:Prečo nemôžem spať!
Kniha vyjde v najbližších týždňoch a bude súčasťou edície KNIHY DO VRECKA a série Zdravie: Ako na to?
Knihu si môžete objednať po kliknutí na ich obálky
Skontrolujte spálňu z hľadiska elektromagnetického poľa
To môže narušiť epifýzu a produkciu melatonínu a serotonínu. Môže mať rovnako i ďalšie negatívne účinky. Elektromagnetické pole wifi a gms telefónu priamo narúša synchronizované elektromagnetické pole mozgu v spánku.
Odstráňte z dohľadu hodiny
Prispievajú a môžu zapríčiniť prerušovaný, nepokojný spánok, najmä ak ich sledujeme po celú noc. Vnímanie tikajúcich hodín znamená, že ešte nespíme. Ich frekvencia nekorešponduje s frekvenciou mozgových vĺn hladiny alfa a teta, ktoré sú výrazne rýchlejšie. Vyhýbajme sa použitiu hlasného budíka. Je to veľmi stresujúce, keď nás zrazu vytrhne zo spánku. Ak pravidelne dostatočne spíme, je to dokonca zbytočný alarm. Vzdajme sa budíka a nahraďme ho napríklad hudobným alebo slnečným budíkom s digitálnym displejom, pričom intenzita hudby či vstavaného svetla sa postupne zvyšuje, a tak simuluje napríklad východ slnka. Rezervujme si posteľ len na spanie. Ak zvykneme sledovať televíziu alebo vykonávať určitú prácu v posteli, môže to mať za následok, že sa ťažšie uvoľníme a zaspíme, preto nevykonávajme tieto činnosti v posteli.
Hľadáte kvalitný výživový doplnok na dobrý spánok?
Fin Relaxor Forte je bylinný prípravok s upokojujúcimi účinkami,
ktorý obsahuje účinný extrakt z mučenky. Múčenka (Passiflora incarnata)
pomáha uľaviť nervovému napätiu, podporuje duševnú harmóniu
pri strese, pomáha udržať hlboký spánok, prispieva k optimálnej relaxácii.
Zabezpečte si kvalitné a pohodlné matrace
Hlavnou úlohou matraca je spríjemňovať spánok a udržovať chrbticu v správnej polohe. Dôležité je, aby sa matrac prispôsobil nám a nie my jemu.
Zvážte oddelené spálne
Nedávne štúdie naznačujú, že pre veľa ľudí môže zdieľanie lôžka s partnerom (alebo zvieratami) významne narušiť spánok, a to najmä vtedy, keď partner má nepokojný spánok alebo chrápe.