Všetci poznáme bielkoviny ako základný stavebný prvok buniek a vieme, že sú veľmi dôležité pri raste, ale aj udržaní zdravia. Rovnako ich však potrebujeme aj pre pekný mladistvý vzhľad. Ako ich vieme získať?
Bielkoviny sú nevyhnutné pre obnovu tkanív a pre výstavbu nových tkanív. Každá bunka potrebuje proteíny na udržanie svojho života. Proteín je tiež primárna látka, ktorá sa používa na náhradu opotrebovaných alebo mŕtvych buniek. Naše svaly, vlasy, nechty, koža a oči sú tiež vyrobené z bielkovín.
Autorka:
Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.
ČO SA DEJE, KEĎ ZJEME BIELKOVINOVÚ STRAVU?
Základnými stavebnými kameňmi bielkovín sú aminokyseliny. Keď zjeme bielkovinovú potravu, v našom tráviacom procese sa rozloží na aminokyseliny, ktoré prechádzajú do krvi a prostredníctvom nej sa dostanú do celého tela. V rôznych kombináciách, všetkých existujúcich 20 aminokyselín (potrebných na tvorbu bielkovín) je schopných vytvoriť takmer neobmedzené množstvo proteínov, z ktorých každý má svoju špecifickú úlohu. Naše bunky z nich vyberú tie aminokyseliny, ktoré potrebujú pre výstavbu nových tkanív tela, protilátok, hormónov, enzýmov či krviniek. Aminokyseliny, z ktorých každá má svoje vlastné charakteristiky si môžeme predstaviť ako písmená abecedy. Viac nájdete v mojej knihe Oddelená strava: Krása prichádza zvnútra.
.
Mineraltabs |
Fintabs pro |
Xyliacertabs |
AKO SA STRAVOVAŤ?
Desať esenciálnych aminokyselín z nich, sú ako samohlásky. Rovnako ako nemôžeme vytvoriť slová bez samohlások, nemožno zostaviť bielkoviny bez týchto esenciálnych aminokyselín. Esenciálne aminokyseliny musíme získať z potravy, pretože telo ich nedokáže vyrobiť (izoleucín, leucín, lyzín, metionín, fenylalanín, treonín, tryptofán, valín, histidín, arginín). V strave nájdeme kompletné proteíny, ktoré obsahujú všetkých desať esenciálnych aminokyselín. Tie pochádzajú z mäsa, hydiny, rýb, vajec, mlieka vrátane mliečnych výrobkov a sóje. Neúplné proteíny, ktorým chýbajú niektoré esenciálne aminokyseliny pochádzajú z orechov, obilnín a strukovín (okrem sóje). Strukoviny majú nedostatok sírnych aminokyselín – metionín a cysteín. Obsahujú však značné množstvo lyzínu, ktorý zase chýba mnohým obilninám.
OBILNINY SO STRUKOVINAMI
Ideálnou kombináciou je konzumovať súčasne obilniny so strukovinami. Vzájomná kombinácia strukovín s obilninami podstatne zvýši ich výživovú hodnotu, čím sa vlastne vyrovná biologickej hodnote bielkovín zo živočíšnych zdrojov. Táto kombinácia je dôležitá najmä pre tých, ktorí veľmi obmedzujú alebo úplne vyraďujú konzumáciu mäsa zo svojho jedálneho lístka.