,,Ujasnime si to,“ tvrdí profesor komplementárnej medicíny Edzard Ernst. ,,Existujú dva typy detoxu: jeden, ktorý funguje, a druhý, ktorý nie.“ Detox, ktorý funguje, je lekárska procedúra, zameraná na liečbu život ohrozujúcej situácie. Detox, ktorý nefunguje, vytvorili šarlatáni. Ide o neefektívnu liečbu na neexistujúcu poruchu. Jediná vec, ktorej vás bezpečne zbaví, sú vaše peniaze.
Mnohé choroby, znížená imunita, zápalové procesy súvisia so zdravím a „čistotou“ našich čriev. Znie to síce možno zvláštne, ale práve črevá sú veľmi dôležitým orgánom, ktorý určuje zdravie človeka, a to nehovoríme len o problémoch s trávením. Zďaleka nie len o nich.
Ako sa starať o ich "údržbu"?
Črevá nemožno vymeniť ako trebárs zanesené vodné potrubie, ale môžeme sa postarať o ich pravidelnú očistu a „údržbu“. Už po stáročia existujú metódy, ktoré dokážu ťažkosti nielen odstraňovať, ale im aj predchádzať. „Detoxikácia organizmu je nikdy nekončiaci proces, cesta za ideálom. Je možné ju robievať prakticky v každom veku. Veľmi účinné a výhodné je robiť preventívne očisty na jar a na jeseň,“ vysvetľuje Katarína Horáková, autorka knihy DETOXIKÁCIA ORGANIZMU.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Kliknite na obálku, ak si knihu chcete objednať.
Čo je detoxikácia?
Detoxikácia, skrátene detox, je procesodstránenia toxických zlúčenín z ľudského tela, predovšetkým prostredníctvom pečene.
Čo zahŕňa detoxikácia?
Naše telo je vystavované nebezpečným toxínom. Nezdravé jedlo, znečistené ovzdušie, či lieky naše telo znečisťujú, a preto je potrebné, aby sme sa toxínov zbavili. Ako ? Dozviete sa v knihe profesorky Kataríny Horákovej DETOXIKÁCIA ORGANIZMU.
Zásady detoxu
Najzákladnejšou formou detoxu je jeden deň, počas ktorého pijete len vybraný čistiaci nápoj. Ak však chcete dôkladnejšiu očistu tela, odporúča sa celý jeden týždeň, teda sedem dní vkuse, na výrazne obmedzenom stravovacom režime. Jeho základom je voda, bylinkové čaje či zeleninové šťavy, s pribúdajúcimi dňami môžete do jedálnička po troche pridávať ovocie, ovsené vločky, ryby či chudé mäso, ku koncu detoxu aj jogurty. Dôležité je, aby ste sa vyhli čomukoľvek slanému, sladkému, mastnému a tučnému.
Hľadáte kvalitné výživové doplnky na detoxikáciu?
Vyskúšajte Fin Detoxis!
Fin Detoxis obsahuje deväť bylinných výťažkov,
ktoré priaznivo ovplyvňujú trávenie, činnosť pečene, žlčníka a obličiek.
Podporujú detoxikáciu organizmu, sú vhodné v rámci očistných kúr.
Prípravok je obohatený o horčík a vitamín B5,
predstavuje zmes výťažkov z týchto bylín a rastlín:
granátové jablko, listy zeleného čaju, breza previsnutá,
artičok, túžobník brestový, fialka trojfarebná, púpava lekárska,
lopúch väčší a chaluha bublinatá.
Čo je potrebné, aby bola detoxikačná kúra úspešná?
V prvom rade je nevyhnutné nefajčiť a znížiť príjem alkoholu na minimum. Ďalej je potrebné:
- Prijímať veľké množstvo tekutín. Prečo? Tak, ako sa dôležité živiny prenášajú do buniek
vodou, aj splodiny bunkového metabolizmu odplavuje voda. Odporúča sa predovšetkým filtrovaná voda alebo voda z vodovodu. Nie sú vhodné sýtené nápoje a najmä nápoje s obsahom cukru. Vhodné môžu byť aj ovocné a zeleninové šťavy, ale riedené vodou.
- „Uprednostňujme potraviny s vysokým obsahom vlákniny. Prečo? Lebo potraviny nie sú len zdroj výživy, ale majú aj očistnú funkciu. Vďaka vláknine majú schopnosť udržiavať vodu, tým zväčšia svoj objem, a tak poskytujú objemný materiál pre prácu črevných svalov. Výhodou je, že strávená potrava prechádza črevami rýchlejšie. Výborným zdrojom prirodzenej vlákniny sú strukoviny, celozrnné obilniny, zelenina, ovocie, ľanové semená a podobne,“ vyjadruje sa autorka spomínanej knihy.
Ďalšie odporúčania profesorky Horákovej:
- Nekonzumujte kyselinotvorné potraviny vnútornosti, červené mäso, vyprážané jedlá, údeniny, rafinovaný cukor, mlieko a vajíčka.
- Pravidelne prijímajte probiotiká – baktérie mliečneho kvasenia. Pre správne fungovanie hrubého čreva
sú nevyhnutné. Produkujú bakteriocíny – látky s antibiotickými vlastnosťami. Zabraňujú tak premnoženiu patogénnych a hnilobných baktérii. Vďaka ich činnosti patogénne a hnilobné baktérie hynú. Prirodzene sa vyskytujú v kyslej kapuste, v kvasených uhorkách, v jogurtoch, v acidofilnom mlieku či v cottage syre.
- Užívajte vlákninové a probiotické výživové doplnky. Prečo? Podporujú, zefektívnia a urýchlia detoxikáciu (napríklad mladý jačmeň, Chlorella pyrenoidosa, Aloe vera, Yucca shidigera alebo rozpustnú vlákninu psyllium získanú z indického skorocelu Plantago ovata).
Ovocie na očistnú kúru
Správne druhy ovocia vhodné na očistnú kúru:
• jablko, kokos, hrozno, melón, hruška sú najvhodnejším ovocím pre osoby s rýchlym metabolizmom;
• hroznová šťava, hruška, broskyňa, banán a figy sa hodia pre tých, ktorí majú premenlivú chuť do jedla (nechuť sa strieda s veľkým apetítom)
• hruška a jablko sú vhodné pre osoby, ktoré majú pomalý metabolizmus;
• alergici by mali venovať väčšiu pozornosť výberu ovocia.