Na základe súčasných výskumov sa predpokladá, že kakao pôsobí preventívne proti najrozšírenejším ochoreniam v súčasnosti - srdcovým chorobám. Ľuďom, ktorí tento nápoj pravidelne pijú, hrozí až o päťdesiat percent nižšie riziko úmrtia na srdcovocievne choroby či rakovinu v porovnaní s tými, ktorí si ho nedoprajú vôbec. Okrem kalorickej a stimulačnej hodnoty tohto nápoja, keďže obsahuje theobromin a kofeín, skrýva v sebe kakao aj látky, ktoré znižujú krvný tlak.
Rastlina Kakaovník pravý – Theobroma cacao je vždyzelený strom, pochádzajúci z amazonského dažďového pralesa v Amerike. V tropickom podnebí sa mu veľmi darí, nakoľko má rád teplo a vlhko. Strom dorastá do výšky 5 až 8 metrov, listy sú veľké, lesklé, celistvé, zvláštnosťou stromu je jeho kvitnutie priamo na jeho kmeni. Kvety sú bielkavé, až svetloružové, plody sú oválne bobule, svetložltej až hnedastej farby, dlhé do 30 cm a s váhou do pol kila. Vo vnútri plodu je dužina, v ktorej sú uložené semená, tzv. kakaové bôby. Dlhé sú asi 2 cm, hladké hnedastej alebo fialkovastej farby. Tie sa pražia a drvia na kakaový prášok so vznikom kakaového masla.
Práve vďaka vysokému obsahu tuku v semenách a charakteristickým aromatickým látkam sa kakaovník pravý pestuje ako pochúťka, z ktorej sa vyrába kakao a následne aj čokoláda, pričom existujú iba tri kultivary kakaových bôbov, ktoré sa používajú na výrobu kakaa a čokolády. Čerstvé bôby sú takmer bez vône, charakteristickú kakaovú vôňu a chuť získavajú až úpravou t.j. fermentáciou, sušením a pražením.
Obsah vitamínov a minerálov v kakaových bôboch
Kakao, resp. spracovaný a zlisovaný kakaový bôb (základná surovina), je právom považovaná za malý “zázrak”, niekedy označovaný ako aj superpotravina so zaujímavou nutričnou hodnotou a komplexom. Benefitov je viac. Za ten hlavný a veľmi zaujímavý asi považujem obsah minerálnych látok, antioxidantov a polyfenolov pozitívne pôsobiacich na kardiovaskulárny systém, správnu reguláciu cholesterolu v krvi ako aj ochranný prvok buniek proti oxidačnému stresu. Za ďalší významný faktor, o ktorom by som sa určite zmienil je podiel alkaloidov teobrominu a v malom množstve aj kofeínu. Obsahuje ďalej aj významný neurotransmiter serotonín, ktorý je zložením veľmi podobný tryptofanu a melatonínu. Tie významne pôsobia na centrálny nervový systém ako aj svalovú činnosť, a tým príjemne stimulujú organizmus k vyššiemu výkonu a spolu so spomínanými serotonínovými zložkami aj príjemne “ukľudňujúcemu” efektu. Faktom je, že ľudia to poznajú, aj v kontexte s tým, že čokoláda, teda aj kakaový bôb, navodzuje pocit sladkej “blaženosti” a dobrej nálady.
Kakao proti srdcovým chorobám
Na základe súčasných výskumov sa predpokladá, že kakao pôsobí preventívne proti najrozšírenejším ochoreniam v súčasnosti - srdcovým chorobám. Ľuďom, ktorí tento nápoj pravidelne pijú, hrozí až o päťdesiat percent nižšie riziko úmrtia na srdcovocievne choroby či rakovinu v porovnaní s tými, ktorí si ho nedoprajú vôbec. Okrem kalorickej a stimulačnej hodnoty tohto nápoja, keďže obsahuje theobromin a kofeín, skrýva v sebe kakao aj látky, ktoré znižujú krvný tlak.
Profesor Norman Hollenberg z Harvardskej lekárskej školy je po rokoch strávených skúmaním účinkov kakaa na ľudí v Paname presvedčený, že určitá látka nachádzajúca sa v kakau môže mať pre zdravie verejnosti ešte väčší význam ako napríklad penicilín. Hollenberga zaujalo, že najčastejšie smrteľné ochorenia obyvateľov vyspelých krajín sa tu objavujú u menej ako desiatich percent ľudí. Patrí medzi ne mŕtvica, zlyhanie srdca, rakovina a cukrovka. Samozrejme, hneď si všimol, že miestni obyvatelia sú náruživí milovníci kakaových nápojov. Za týždeň dokážu vypiť až 40 šálok kakaa.
O vplyve látok obsiahnutých v kakau na naše srdce prebehlo dokonca aj samostatné sympózium na kongrese Európskej kardiologickej spoločnosti. Holandskí vedci, ktorí skúmali priaznivý vplyv kakaa na ľudský organizmus, vidia súvislosť medzi konzumáciou kakaa a nižšou predčasnou úmrtnosťou, čo je podľa nich dané látkami v kakaovej sušine. Ide o antioxidanty a látky nazvané flavonoly a ich množstvo je závislé na tom, akým spôsobom sú spracované kakaové bôby. Tieto látky zlepšujú kvalitu buniek krvných ciev a znižujú riziko vyplývajúce zo zvýšenej hladiny cholesterolu a ďalších látok, ktoré môžu viesť k infarktom, rakovine a k pľúcnym chorobám. Flavonoly patria do skupiny zdravých flavonoidov, ktoré sú tiež obsiahnuté napríklad v mnohých druhoch zeleniny a v zelenom čaji. Tieto látky sa vyskytujú okrem iného v červenom víne a pomáhajú chrániť naše cievy proti poškodeniu. Holandskí vedci svoju štúdiu opierajú o pozorovanie 470-tich starších mužov vo veku medzi 65 až 84 rokov v priebehu pätnástich rokov. Tretina z nich sa kakau vyhýbala, zatiaľ čo v ďalšej tretine najväčších konzumentov bol priemerný denný príjem čistého kakaa na osobu necelých päť gramov. Medzi rokmi 1985 a 2000 ich 314 zo sledovaných zomrelo. Tí, ktorí kakau vôbec neholdovali, umierali na tieto choroby o polovicu častejšie.
Kakao zlepšuje imunitu
Kakao, rovnako ako čokoláda, má blahodarný účinok na náš imunitný systém. Napriek tomu, že sa to zdá neuveriteľné, meranie hladiny imunoglobulínu A v slinách ukazuje, že konzumovanie kakaových výrobkov povzbudzuje tvorbu tejto protilátky, a má tak naozaj pozitívny vplyv na našu odolnosť voči chorobám.
Kakao zlepšuje zdravie zubov
Čokoláda je dobrá nielen na nervy, ale aj na zuby. Látky obsiahnuté v kakaovom prášku obaľujú naše zuby a chránia ich pred zubným kazom. Preto by kakao a čokoláda by mohli byť v budúcnosti používané ako prevencia proti zubnému kazu. Americké štúdie totiž ukazujú, že kakao obsahuje látky, ktoré vyrovnávajú cukrom vyvolanú kyslosť v ústach. Týmto spôsobom sa zmierňuje proces demineralizácie, ktorá je zodpovedná za tvorbu zubných kazov. Stomatológovia však zatiaľ nenabádajú k väčšej konzumácii čokolády. Zatiaľ sa uvažuje len o pridaní extraktu z kakaových bôbov do zubnej pasty.
Kakao ako liek na civlzačné choroby?
"Ak sa naše pozorovania v budúcnosti potvrdia, môžeme bez preháňania povedať, že stojíme pred jedným z najdôležitejších zistení v histórii medicíny," vyhlásil profesor v štúdii, ktorú zverejnil žurnál Chemistry & Industry. Podľa Hollenbergových zistení je kakao veľmi bohaté na látku epicatechín.
"Súhlasím, že penicilín a anestézia sú ohromne dôležité. Ale epicatechín by nás mohol zbaviť štyroch z piatich najčastejších ochorení v západnom svete," povedal Hollenber. Dokonca tvrdí, že epicatechín je taký dôležitý, že by sa mal považovať za vitamín. Okrem kakaa sa nachádza aj v čaji, víne, horkej čokoláde a v niektorom ovocí a zelenine.
"Spojivo medzi diétou bohatou na epicatechín a nízkym rizikom smrteľných ochorení je také silné, že by si zaslúžilo ďalší výskum. Môže to byť aj tak, že epidémia týchto ochorení je dôsledkom nízkeho prísunu epicatechínu," myslí si odborník na výživu Daniel Fabricant. Treba však dodať, že epicatechín má horkú chuť, preto sa z väčšiny bežných výrobkov obsahujúcich kakao odstraňuje.
Nechýba niektorá z týchto kníh vo vašej knižnici?
Ako často môžeme kakao konzumovať a v akom množstve?
Je to veľmi individuálne a veľmi záleží od viacerých faktorov, ako je stav organizmu, situácie, v ktorej sa telo nachádza, či už je to práca alebo pohybová aktivita, veľmi náročné pracovné zaťaženie a iné. Ak sa bavíme o surových bôboch alebo kakaovej hmote, čo je to isté, tak dávkovanie môže byť pokojne podľa potreby. Kedže kakao je vedľajší produkt pri získavaní za studena lisovaného masla z kakaových bobov, má prirodzene aj nižšie zostatkové množstvo látok, ktoré sme uviedli vyššie. Preto kakaový prášok môžeme používať vo väčších podľa uváženia.
S čím kombinovať kakao, aby bolo príjemné aj pre naše chuťové poháriky?
Áno, kakaový bôb má, aj podľa regiónu, kde sa pestuje, výraznú horko-kyslú chuť. Pri kakau je chuť mierne znížená. Najdôležitejším prvkom je kvalitné prírodné sladidlo, napr. trstinová šťava nazývaná aj ako Panela, Rapadura, ktoré pochádzajú z Južnej Ameriky a je považovaná za domov kakaa. Z vlastných skúsenosti môžem doporučiť kombinácie s kvalitne dozretými banánmi do rôznych nápojov, ďalej sa dobre snúbi aj s kokosovými prísadami (strúhanka, kokos, kokosové maslo). Veľmi dobre sa kombinuje aj do rôznych kaší, takže výborne sa hodí k bezlepkovým cereáliam. Niekomu môže chutiť, a pridáva sa ako náplň, do praliniek s ovocnými náplňami, ako je malina a pod.
Pozor na cukor!
Kakaové nápoje patria už dlho ku kalorickým bombám. Väčšina zmesí na prípravu kakaových nápojov dnes obsahuje 40 - 80 percent cukru, čo je ešte prijateľné. Alarmujúci je však obsah 5,5 g cukru na 1 hrnček zarobeného nápoja! Pri niektorých kakaových produktoch začne kakao chutiť až vtedy, keď sa do mlieka zamieša väčšie množstvo kakaa a pridá viac cukru. Dnešní odborníci na výživu neodporúčajú kakao, kvôli vysokému energetickému obsahu, ako nápoj na uhasenie smädu, ale ako menší chod medzi dvoma jedlami. Optimálne je aj podávanie kakaa deťom pri raňajkách.
Čisté kakao sa dáva dnes do práškových nápojov len veľmi šetrne. Kedysi bol obsah čistého kakaa kritériom na posúdenie kvality, dnes sa jeho vysoký podiel hodnotí negatívne: čisté kakao obsahuje potenciálne rakovinotvorný akrylamid.
Použité zdroje:
https://www.nazdravie.sk/kakao-a-kakaovnik/
http://www.tvojesrdce.sk/article/126--kakao
https://fitshaker.sk/preco-je-kakao-skutocny-prirodny-zazrak-sutaz-vo-vnutri/