Zberajte, hnojte, vysievajte. Horúci júl so sebou prináša do záhrady to najkrajšie. Konečne sa môžeme tešiť z úrody, ale zároveň je to aj čas, keď záhrada ukáže celú svoju krásu. Teda ak ste sa o to vopred postarali.
A, samozrejme, k letu neodmysliteľne patrí aj záhradná grilovačka, leňošenie či kúpanie sa v záhradnom bazéne. Na čo však tento mesiac určite nesmieme zabúdať? Ak má byť vaša záhrada naozaj pekná, treba jej dopriať, čo si žiada – najmä dostatočnú zálievku a živiny.
OVOCNÁ ZÁHRADA
• pokračujeme v zbere a spracovaní dozrievajúceho ovocia;
• vyčistíme záhony jahôd, ktoré zostávajú pre ďalšie obdobie, odburiníme ich, prekypríme, zavlažíme a prihnojíme;
• pripravíme záhon na založenie nového jahodoviska;
• označíme kolíkmi vhodné materské rastliny na odber mladých sadeníc jahôd;
• odstránime odrodené výhonky po zbere ríbezlí, malín, egrešov;
• pod konáre stromov s bohatou násadou plodov dáme podpery;
• vyväzujeme konáriky pri tvarovaných typoch korún k opore;
• odstraňujeme opadané plody a polámané konáriky spod stromov, aby sa nestali zdrojom šírenia chorôb a škodcov;
• pokračujeme v ochrane proti chorobám a škodcom;
• od polovice mesiaca môžeme očkovať podpníky vhodnými odrodami;
• vo vinohrade vyštipujeme zálistky, vyväzujeme letorasty;
• začíname pripravovať priestory na uskladnenie úrody – vybielime pivnicu, vyčistíme police a debničky na ovocie;
• v období sucha výdatne zavlažujeme, mladé rastliny častejšie a menšími dávkami, staršie rastliny menej často, ale väčšími dávkami vody;
• prihnojujeme priemyselnými hnojivami – možno spojiť so závlahou;
.
ODPOVEDÁ PROFESOR IVAN HRIČOVSKÝ
.
REZY V ZÁHRADE
Knihy si môžete aj so zľavou objednať po kliknutí na obrázok
.
ČERNANIE PLODOV ORECHOV
Jedným z najčastejších ochorení orechov, ktoré trápi ich pestovateľov je černanie plodov orechov. Spôsobuje ho huba Gnomonia lepstostylla a samotné ochorenie sa nazýva Antraktóza orechov.
.
PREDČASNÝ OPAD PLODOV
Odborná literatúra ďalej uvádza: Antraktóza orechov sa prejavuje najskôr žltými, neskôr hnedými až čiernymi škvrnami na povrchu listov, ktoré sa časom začnú rozširovať aj na povrchu plodov, vytvárať na nich hnedé až čierne škvrny a zapríčiňovať predčasný opad často ešte nedozretých plodov orechov. Huba preniká zelenou časťou oplodia a škrupinou orecha a znehodnocuje jadro orecha. Jadro orecha je po napadnutí priesvitné, tmavo hnedé, začína hniť a je nepoužiteľné. Listy sa skrúcajú, schnú a opadávajú. Výsledkom býva znehodnotenie väčšej časti úrody a celkové vyčerpanie stromu orecha. Strom s opadnutým lístím sa potom ťažšie pripravuje na zimu a je neskôr býva náchylnejší na poškodenie mrazom.
DOBRÉ PRÚDENIE VZDUCHU
Základnou prevenciu je výber vhodného stanovišťa pri výsadbe dreviny. Vyberáme stanovište s dobrým prúdením vzduchu a výživnou pôdou. Po vysadení dreviny udržiavame vzdušnosť v korune presvetľovaním koruny stromu rezom. Rez vykonávame v čase, keď je strom v miazge. Neodporúča sa zimný rez.
SPÁĽTE OPADNUTÉ LÍSTIE
Ďalšou, veľmi dôležitou prevenciou je odstránenie opadnutého lístia pod drevinou hrabaním v jeseni. Listy sa po zhrabaní odporúča spolu s napadnutými plodmi spáliť. Týmto opatrením zabránime ďalšiemu rozmnožovaniu huby a pokiaľ sa likvidácia lístia nestihne vykonať pred zimou, je možné ju vykonať aj skoro na jar.
VÁPNENIE DREVINY ORECHA
Taktiež sa ako prevencia odporúča aj vápnenie dreviny orecha, ak stromy už rastú na kyslých alebo neutrálnych pôdach. Už napadnuté sčernané plody orecha je možné zachrániť pre ďalšie použitie čo najskorším oklepaním plodov orecha zo stromu, odstránením napadnutého oplodia z orechov a vysušením plodov.
.
OPÝTALI STE SA PROFESORA IVANA HRIČOVSKÉHO
..
ZELENINOVÁ ZÁHRADA
• na voľné záhony vysievame hrach, reďkovku a cukrovú kukuricu;
• ukončíme výsadbu neskorých hlúbovín – kelu hlávkového, karfiolu; póru a ďalších;
• na uvoľnené záhony po zbere skorých zelenín vysievame cukrovú kukuricu pre neskorší zber, skoré odrody šalátu hlávkového na predpestovanie sadeníc, čiernu reďkev, vodnicu, čínsku kapustu, špenát na neskorý jesenný zber;
• zberáme cesnak, cibuľu zo sadzačky, necháme ich preschnúť na záhone alebo na vzdušnom miest a potom uskladníme;
• zberáme prebierkou plodovú zeleninu – uhorky, papriku, rajčiny, tekvicu, cuketu, skoré zemiaky;
• sústavne okopávame záhony, rozrušujeme pôdny prísušok;
• intenzívne vetráme v skleníku, parenisku;
• vyštipujeme a vyväzujeme kolíkové rajčiny;
• ukončíme jednotenie mrkvy, petržlenu, uplatňujeme prebierku;
• v čase sucha zavlažujeme, najmä mladé rastliny;
• sústavne kontrolujeme výskyt škodcov, chorôb v skleníkoch, fóliovníkoch;
.
NEMALI BY CHÝBAŤ VO VAŠEJ KNIŽNICI!
Kliknite na obrázok a môžete si knihu objednať
Slimáky a slizniaky okupujú záhrady
Slizniakom a slimákom sa darí vo vlhkých podmienkach, preto sa s nimi častejšie stretávame v rokoch bohatých na zrážky. Ukrývajú sa na vlhkých a trvale zatienených miestach, ktoré im slúžia aj na prezimovanie. Z týchto úkrytov potom na jar putujú za potravou. Najradšej konzumujú listy kapustovej zeleniny a šalátu, korene mrkvy, hľuzy zemiakov, plody jahôd a často sa zavŕtajú aj do opadaného ovocia.
Niektoré druhy im chutia viac, iné menej. U nás v záhrade sú pre nich špecialitou napríklad ľalie, rebríčky, iskerníky, tulipány, funkie, zvončeky a v skleníku, samozrejme, šalát a iná zelenina.
.
Ako to máte po nedávnych dažďoch?
Rozmnožili sa u vás slizniaky a slimáky? Ničia vám úrodu? A čakáte, že to bude ešte horšie? Máte v záhrade veľký problém so slimákmi a slizniakmi? Vyskúšajte prípravok Ferramol Compact. Bezpečne účinkuje na slimáky, slizniaky a ulitníky, ktoré sa po zjedení granúl stiahnu do svojich podzemných úkrytov, kde uhynú (odpadá teda zbieranie mŕtvych slizniakov). Na rozdiel od iných prípravkov nedochádza pri slizniakoch k nadmernej tvorbe slizu, povrch záhonov zostáva preto čistý.
Bezpečný pre domácich miláčikov
Nie je nebezpečný pri náhodnom požití pre domáce zvieratá (psy, mačky), ani pre iné zvieratá (ježkov, včely, vtáky, dážďovky a pod.). Slimáci sa po požití granúl stiahnu s pocitom nasýtenia do svojich podzemných úkrytov, kde uhynú. Granule vo vlhku zväčšujú svoj objem a sú pre slimáky atraktívnejšie, za sucha sa opäť zmenšia. Účinnosť granúl zostáva rovnaká za každého počasia.
Ako na slizniaky?
Je niekoľko spôsobov, ako účinne postupovať proti slizniakom. Vhodné je zasadiť rastliny, ktoré ich svojou vôňou vyslovene odpudzujú. Patrí medzi ne cibuľa, pažítka, cesnak, tymian, koriander, rozmarín, fenikel a ďalšie. Veľa záhradkárov však odstraňuje slizniakov granulami železitého fosfátu. Táto látka sa v pôde prirodzene vyskytuje. Ak však rozsypete granule krátko po polievaní, sú pre slimákov vďačnou návnadou. Tá spôsobí zastavenie ich metabolizmu, v dôsledku čoho umrú do 3 až 6 dní. Aj keď umieranie trvá dlhší čas, rastúcu úrodu prestávajú ničiť oveľa skôr.
Kynoženie slizniakov
Od pána Tomáša Mrvu som dostal link na veľmi zaujímavé video. Isto bude predmetom záujmu mnohých záhradkárov, ktorí sa trápia s útokmi stoviek slizniakov a slimákov a ničia im celé úrody. Odporúčam si toto video od farmára Boba Kellanda pozrieť a inšpirovať sa týmto vynikajúcim a predovšetkým humánnym postupom. Navyše má 100-percentnú účinnosť. Doteraz sme počúvali o rôznych zaručených postupoch na kynoženie slizniakov. Či už kávovú usadeninu, škrupinky z vajec, soľ a podobne. Tu stačí natiahnuť galvanizovaný drôt a použiť pri tom 9V batériu, ktorá vydrží celú sezónu. Predtým pán Kelland používal hliníkový drôt, ten je však omnoho krehkejší a po roku sa lámal. Nech sa teda páči! Toto video zmení váš záhradkársky život. Kliknite na video vľavo. Samozrejme, je to určené pre záhrady s vyvýšenými záhonmi.
Pivom proti slizniakom
Video vpravo predstavuje tiež spôsob, ako sa zbavovať slizniakov.
.
.
Slizniaky odpudzujú niektoré aromatické rastliny, ako napríklad materina dúška, levanduľa, či šalvia, takže sa odporúčajú vysadiť do blízkosti záhonov. Nemali by sme však zabúdať na to, že práve vlhko je pre nich rajom a tak sa snažíme vždy odstrániť vytrhanú burinu, či iný materiál, ktorý zostáva dlhodobo vlhký. Takisto aj kompost umiestňujeme čo najďalej od výsadby. Mnohí sa spoliehajú na ručný zber, no ani ten nie je stopercentý.
.
JEDINÝ registrovaný na 100% prírodný prípravok na Slovensku proti slimákom
Slizniaky odpudzujú niektoré aromatické rastliny, ako napríklad materina dúška, levanduľa, či šalvia, takže sa odporúčajú vysadiť do blízkosti záhonov. Nemali by sme však zabúdať na to, že práve vlhko je pre nich rajom, a tak sa snažíme vždy odstrániť vytrhanú burinu, či iný materiál, ktorý zostáva dlhodobo vlhký. Takisto aj kompost umiestňujeme čo najďalej od výsadby. Mnohí záhradkári sa spoliehajú na ručný zber, no ani ten nie je stopercentý.
Bezpečne účinkuje na slimáky, slizniaky a ulitníky, ktorí sa po zjedení granúl stiahnu do svojich podzemných úkrytov, kde uhynú (odpadá teda zbieranie mŕtvych slimákov). Na rozdiel od iných prípravkov nedochádza pri slimákoch k nadmernej tvorbe slizu, povrch záhonov zostáva preto čistý. Nie je nebezpečný pri náhodnom požití pre domáce zvieratá (psy, mačky), ani pre iné zvieratá (ježkov, včely, vtáky, dážďovky a pod.).
Spôsob aplikácie - maximálny počet aplikácii za vegetačné obdobie 4x. Prípravok rovnomerne rozsypte medzi pestované rastliny pri prvom výskyte slizniakov alebo pri zistení obžratých rastlín. Prípravok sa aplikuje ručným rozhodením na povrch pôdy medzi pestované rastliny a okolo záhonov, avšak dávajte pozor, aby granule nezostali zhromaždené na kôpkach. Najvhodnejším časom na aplikáciu je podvečer, keď slizniaky opúšťajú úkryty. Suchý povrch po aplikácii krátko zavlažte.
Slimáci sa po požití granúl stiahnu s pocitom nasýtenia do svojich podzemných úkrytov, kde uhynú. Granule vo vlhku zväčšujú svoj objem a sú pre slimáky atraktívnejšie, za sucha sa opäť zmenšia. Účinnosť granúl zostáva rovnaká za každého počasia.
.
IVAN HRIČOVSKÝ RADÍ O JAHODÁCH
Kliknite na obrázok a premietne sa vám rada od profesora Ivana Hričovského
.
.
OKRASNÁ ZÁHRADA
• pokosíme a prevzdušníme trávnik a môžeme zakladať nový trávnik výsevom alebo položením kobercového trávnika;
• odstrihávame odkvitnuté kvety a súkvetia, na podporu tvorby nových;
• zrežeme remontujúce (opakujúce kvitnutie) trvalky, aby na jeseň znovu rozkvitli;
• vysievame dvojročné kvetiny;
• vyväzujeme vysoké a rozložité kvetiny ku vhodnej opore;
• vyštipujeme veľkokveté kvetiny, aby sme podporili tvorbu jedného veľkého kvetu klinčeky, chryzantémy, ruže;
• odstraňujeme vyhynuté kvetiny a na ich miesta dosadíme nové;
• sústavne dôkladne vyplievame záhony, skalku, trávnik;
• pokračujeme vo vyberaní cibuľovín
.
.
IZBOVÉ RASTLINY
• figovníky a väčšie druhy filodendrónov potrebujú v júli podporiť dobrý rast dostatkom vody a živín;
• pravidelným otáčaním črepníkov so zelenými rastlinami sa vám podarí zabrániť, aby sa tieto rastliny vyvíjali len na jednu stranu;
• ak idete na dlhšiu dovolenku, zabezpečte rastlinám dostatok vody, aby neuschli;
• k najkrajším v lete kvitnúcim izbovým rastlinám patria gloxínie (Sinningia)
.
HĽADÁTE ÚČINNÉ A BIOLOGICKÉ OCHRANNÉ PRÍPRAVKY
PROTI CHOROBÁM A ŠKODCOM?
-