Maliny patria k najobľúbenejšiemu drobnému ovociu v našich podmienkach. Nemali by chýbať ani vo vašej záhradke. Potešíte nielen deti, ale aj ostatných návštevníkov záhradky. Malinám sa darí na celom Slovensku, i keď najviac na strednom a najmä severnom. Na čo sa sústredíme pri výsadbe malín?
Dôležité je, aby boli na slnečnom mieste - južnom svahu, nikdy ich nevysádzame pod stromami. Odporúčam, aby ste v prvom rade mysleli na to, že je lepšie zasadiť odrody, ktoré rodia viackrát v roku. K remontantným odrodám patria Medea, Heritage, Ada a Ljubin.
KEDY VYSÁDZAŤ MALINY?
Výsadba malín, ale aj černíc je možná na jeseň i na jar. Jesenné sadenie je výhodnejšie, na jar nesmieme zabudnúť rastlinky opakovane zalievať. Čo však je nesmierne dôležité: pôdu, do ktorej budeme rastlinky sadiť, musíme úplne vyčistiť od pýru. Korene pýru sa už zakrátko zapletú do koreňov malín a rastlinkám odoberajú veľké množstvo živín. Maliny patria medzi samoopeľovače, takže nepotrebujeme opeľovače. Remontantné odrody môžeme po úrode jednoducho skosiť až pri zemi.
SLNEČNÉ STANOVIŠTE
Maliny sú pôdno-klimaticky veľmi prispôsobivé, vyžadujú však slnečné stanovište. Vhodná priemerná ročná teplota je už nad 6 °C, so zrážkami okolo 700 milimetrov ročne a nadmorskou výškou 500 až 600 metrov (i vyššou). Najvhodnejšia pôdna reakcia je v rozpätí 5,6 až 6,5 pH. Najvhodnejšie pôdy sú stredne ťažké, výživné, hlinité až piesočnato-hlinité. Nevhodné sú ťažké a zamokrené.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Na blogu Zelený ježko radí nájdete aj články:
Kedy rezať ovocné stromy a kry
Zapíjať jedlo, či nie?
Zeleninová záhrada: Opatrenia po výseve
Deväť druhov najlepšej jarnej zeleniny a korenín sezóny
Kde umiestniť druhy drobného ovocia?
Čo by mal jesť budúci otec?
Ako často sa milovať, aby ste zvýšili šancu počatia?
DVOJROČNÝ ŽIVOTNÝ CYKLUS
Maliny sa vyznačujú dvojročným životným cyklom. V prvom roku vyrastajú z adventívnych pukov koreňového krčka silné letorasty, ktoré v ďalšom roku rozkonárujú a prinášajú úrodu. Remontantné odrody rodia už začiatkom jesene prvého roku po výsadbe na letorastoch, druhú úrodu dajú koncom júna až v júli nasledujúceho roka na ročných výhonoch v spodnej časti. Rez spočíva v každoročnom odstraňovaní odrodených a zahusťujúcich výhonov, hneď po zbere plodov. Na jar skrátime namrznuté konce výhonkov.
VÝBER ODRÔD
V Listine registrovaných odrôd máme dostatok odrôd malín. Popri raz rodiacich odrodách, ako sú Rubín (Bulharský), Granát, Canby, Bojana a iné, sú aj remontantné odrody, rodiace na jednoročných letorastoch (výhonoch), napríklad Ada, Medea, Ljubin a iné.
PRÍPRAVA POZEMKU A SPÔSOB VÝSADBY
Veľmi dôležité je odburinenie miesta výsadby malín, najmä od trvácich burín. Dôležité je vyhnojenie a stredne hlboké spracovanie pôdy. Výsadbu robíme podľa možnosti hneď po 15. októbri, jarná sa vzhľadom na veľmi skoré pučanie odporúča menej. Maliny pestujeme pri jednoduchej alebo dvojitej drôtenke alebo vo voľnej pásovej výsadbe.
AGROTECHNIKA PO VÝSADBE
Počas vegetácie 3- až 4-krát kypríme a odburiňujeme porast malín. Podľa potreby zavlažujeme. Najviac vody potrebujú počas kvitnutia a narastania plodov. Nezabúdame na včasné odstraňovanie zahusťujúcich letorastov. Rez robíme po zbere úrody, odstraňujeme odrodené drevo a prebytočné výhony.
OCHRANA MALÍN
Z chorôb je nebezpečné odumieranie malín (Didymella aplanata), vírusová mozaika a hniloba plodov. Preventívna ochrana je v zdravej bezviróznej sadbe a vo včasných postrekoch. Zo škodcov je nebezpečný Byľomor ostružinový (ničíme ho odrezaním a spálením výhonkov s hálkami pri jarnom reze), O chorobách ovocných rastlín vrátane chorôb malín a černíc si môžete prečítať v pripravovanej knihe Ochrana ovocných rastlín proti chorobám (kniha vyjde v máji 2019. Voška malinová a Kvetárka malinová. O všetkých týchto a ďalších škodcoch ovocných rastlín si môžete prečítať v knihe Ochrana ovocných rastlín proti živočíšnym škodcom.
ZVÄČŠENIE KOREŇOVEJ SÚSTAVY
A nezabudnite na to, aby ste ku koreňom pri výsadbe pridali mykorhízne huby! Rastliny budú mať výrazne silnejšiu koreňovú sústavy, chutnejšie a väčšie plody a budú schopné čerpať vody a živiny. Pridávajte Symbivit! Kde ho dostanete? Objednávajte v eShope Zelený ježko.
.
.