Koriander (Coriandrum sativum) je jednoročná bylina, ktorá je tiež známa ako čínsky petržlen. Využíva sa v gastronómii ako korenie ale i v liečiteľstve. Koriander si mnohí spájajú s orientálnou kuchyňou. Rastlina pochádza z oblasti Indie a Egypta, kde bola tisícročia pestovaná a využívaná aj na liečebné účely. V podobe korenia jedlám dodáva zaujímavú sladkastú, jemne štipľavú chuť.
Ide o jednoročnú mrkvovitú bylinu, ktorej byľ dosahuje výšku až jeden meter a na vrchu sa vetví. Listy majú variabilný tvar, sú široko lalokovité v spodnej časti rastliny a štíhle a osrstené vyššie na stonkách. Kvety majú bielu alebo ružovú farbu, pričom tvoria okolíky. Plod je guľatý a hnedožltý. Suché plody sú známe ako semená koriandra. Semená majú po rozdrvení citrónovú arómu spôsobenú terpenmi linaloolom a pinénom. Chuť je opísaná ako teplá, orechová, pikantná a pomarančová.
Portál Sciencedaily.com informuje, že koriander sa používal ako tradičné liečivo pri záchvatových stavoch už v minulosti. Ako spresnili odborníci skúmajúci jeho účinky, v mozgu dokáže aktivovať skupinu draslíkových kanálov s následným zmiernením epileptických kŕčov.
Okrem antikonvulzívneho pôsobenia sú byline pripisované aj protirakovinové, protizápalové, protiplesňové či analgetické účinky. Takisto podporuje trávenie a chráni srdcovo-cievny systém, pretože znižuje cholesterol. Ako uvádza Organicfacts.net, koriander tiež obsahuje zlúčeniny, ktoré regulujú hladinu krvného cukru a liečia kožné zápaly.
Zloženie koriandra
Hlavnou zložkou koriandrových semien sú éterické oleje - linalool, gáfén, terpén a pinén. Ďalej semená obsahujú flavonoidy a antioxidanty, kyseliny - kyselina linolová, olejová a palmitová, bielkoviny, vlákninu, sacharidy, vitamíny B a C, betakarotén, vápnik, selén, horčík, mangán, železo, fosfor, draslík a meď.
Koriander a jeho účinky na zdravie
Koriander udržuje zdravé srdce
Semená koriandra majú pozoruhodný účinok na zníženie hladiny cholesterolu. Štúdie ukázali, že konzumácia semien koriandra pomáha znižovať celkový cholesterol a triglyceridy v tkanivách a navyše zlepšujú hladinu dobrého cholesterolu. Semená koriandru tiež zastavujú agregáciu (zoskupenie) krvných doštičiek. Ak dôjde k zoskupeniu krvných doštičiek v artériách, môže to viesť k narušeniu toku krvi do srdca a k možnému srdcovému infarktu. Koriander hrá dôležitú úlohu v metabolizme lipidov v ľudskom systéme. Štúdie ukazujú, že vďaka antioxidačným vlastnostiam pomáha rozširovať krvné cievy a tak môže regulovať aj krvný tlak.
Koriander zmierňuje príznaky artritídy
Semená korianda zmierňujú bolesť pri artritíde bojom proti aktivite prozápalových cytokínov v membráne, ktorá lemuje vnútorný povrch kĺbu. Protizápalové cytokíny sú zlúčeniny v ľudskom systéme, ktoré podporujú zápal. Semená koriandra môžete použiť zvonka ako obklad na liečenie bolesti pri artritíde. Kineol a kyselina linolová, dve dôležité zlúčeniny v semenách, ktoré majú antireumatické a antiartritické vlastnosti.
Koriander udržuje zdravé trávenie
Koriander sa dlho používa ako stimulant trávenia. Semená stimulujú pečeň, aby produkovala a vylučovala koncentrované žlčové kyseliny. Tieto kyseliny hrajú dôležitú úlohu pri trávení a vstrebávaní. Koriander má tiež karmatívne účinky (zmierňujú plynatosť). Semená tiež zlepšujú trávenie zlepšením aktivity trypsínu, enzýmu pankreasu, ktorý štiepi proteíny v tenkom čreve. Koriander2 Semená koriandru môžu tiež pomôcť liečiť nevoľnosť a hnačku. Na dosiahnutie týchto výhod pite čaj vyrobený zo semien, pričom semená treba lúhovať v horúcej vode 15 až 20 minút, sceďte a môžete piť
Chcete si dopestovať koriander v záhrade ?
Objednajte si u nás - kliknite na obrázok
Koriander udržuje zdravý mozog
Linalool je hlavnou zlúčeninou v koriandrových semenách a štúdie ukazujú, že linalool pomáha znižovať úzkosť. Linalool má priaznivé účinky na centrálny nervový systém. Má tiež antikonvulzívne vlastnosti (znižuje riziko záchvatov alebo epileptických záchvatov). Semená môžu tiež hrať ochrannú úlohu pri prevencii neurologických chorôb, ako je Alzheimerova choroba.
Koriander pomáha bojovať s infekciami
Koriander obsahuje antimikrobiálne látky, ktoré pomáhajú v boji proti určitým infekciám a chorobám spôsobených potravinami. Dodecenal, zlúčenina v koriandri, bojuje s baktériami, ako je Salmonella, ktoré môžu spôsobiť život ohrozujúce otravy jedlom. Jedna štúdia odhalila, že semená koriandru patria medzi niekoľko indických korení, ktoré dokážu bojovať s baktériami zodpovednými za infekcie močových ciest (UTI).
VYSÁDZAJTE S MYKORHÍZNYMI HUBAMI
Chcete si objednať? Kliknite na jednotlivé obrázky.
Bylina a jej účinky
Bylinka organizmus zásobuje vlákninou, horčíkom, mangánom, vápnikom, draslíkom, železom i vitamínom C. Rastlina obsahuje známe zlúčeniny znižujúce hladinu cholesterolu v krvi a chrániace vnútorné steny tepien a žíl – kyselinu linolovú, palmitovú či stearovú. Takisto efektívne znižuje krvný tlak.
V minulosti si ľudia pomocou koriandrových listov liečili ústne infekcie. Dôvodom sú antiseptické účinky byliny. Ľudia tiež žuvali jej listy, aby mali príjemnejší dych. Podľa niektorých štúdií má extrakt z koriandra aj antihistamínové vlastnosti a zmierňuje prejavy alergií.
Koriander je stimulant trávenia aj libida
Koriander vyniká obsahom dodecenalu, zlúčeniny so silným antibiotickým pôsobením. Výskumníci zistili, že by v tele mohol likvidovať baktérie salmonely. Vo forme korenia je koriander znamenitým stimulantom trávenia a chuti do jedla, ktorý zároveň utlmuje dyspeptické prejavy v podobe kŕčov a nafukovania. Účinný je aj pri hnačke.
Osvedčil sa aj pri problematickej menštruácii, pretože napomáha k správnej funkcii endokrinných žliaz a pozitívne vplýva na hormonálny systém. Ľudoví liečitelia ho tiež odporúčali konzumovať ľuďom s chorou pečeňou, pretože má očistný účinok. Odpradávna je známy aj ako prírodné afrodiziakum, ktoré zvyšuje libido.
Použité zdroje:
https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000654/1811191/Koriander-je-viac-nez-korenie--Jeho-obrovsky-liecivy-potencial-vam-vyrazi-dych-
https://zdravopedia.sk/koreniny/koriander-5-ucinkov-na-zdravie
Chcete si dopestovať paradajky v záhrade?
Vyskúšajte kvalitné semienka z produkčného domu Franchi
Objednajte si u nás - kliknite na obal zvolených semien.
Paradajky spevňujú vnútornú štruktúru buniek
Paradajky obsahujú veľké množstvo vitamínu A a vitamínu C. Je to hlavne preto, lebo tieto vitamíny a beta-karotén pôsobia ako antioxidanty na neutralizáciu škodlivých voľných radikálov v krvi. Voľné radikály v krvnom obehu sú nebezpečné, pretože môžu viesť k poškodeniu buniek. Paradajky spevňujú vnútornú štruktúru buniek, podporujú bunkový metabolizmus a omladzujú bunky.
Paradajky pre dobrú náladu
Paradajky obsahujú kyselinu listovú, ktorá nám dodáva životný optimizmus a vitamín B3, ktorý podporuje dobrú náladu a zdravý spánok. Paradajky nám tiež stimulujú mozog a nervy, odstraňujú chronickú únavu.
Paprika
Je teplomilná rastlina, požiadavky má podobné ako rajčiak. Na klíčenie je optimum teploty 26 až 30 °C. Pri pestovaní priesad je vhodná denná teplota 27 °C a nočná 16 °C.
Predpestovanie priesad:
Osivo vysievame do zakoreňovačov 5 x 5 centimetrov pre poľné pestovanie v horších podmienkách, 3 x 3 centimetre pre poľné pestovanie v dobrých podmienkách alebo 7 x 7 centimetrov na rýchlenie. Dávame prednosť vysádzaniu po jednej rastline, pri rýchlení v nevykurovaných rýchliarňach môžeme vysádzať po dve rastliny. Priesadám zabezpečíme dostatok svetla a vlahy.
Objednajte si u nás - kliknite na obal zvolených semien.
Uhorky šalátové
Na úspešné rýchlenie treba, aby priesady zodpovedali vysokým požiadavkám akosti. Sú náročné na teplotu a vysokú vzdušnú vlhkosť. Na klíčenie je optimum teplôt 30 až 35 °C, pre priesady 24 až 26 °C. Pri nižšej intenzite svetla nižšia aj teplota, nie však pod 18 °C. Nočná teplota a teplota zeminy 18 až 19 °C.
Predpestovanie priesad:
Semená vysievame do hĺbky jeden centimeter tak, že každé samostatne položíme naplocho. Výsevy udržujeme v teplom a vlhkom prostredí. O tri až päť dní po vzídení, keď sa klíčne listy začnú oddeľovať, presádzame rastlinky do črepníkov alebo zakoreňovačov. Semeno môžeme vysievať priamo do črepníkov alebo zakoreňovačov naplnených do polovice zeminou. Postupne ako rastliny rastú, zeminu prisypávame.
Ak máte záujem o objednanie si semien s uhorkami, volajte na číslo 0904 345 345.
.
Hlúboviny
Karfiol
Nie je taký náročný na teplo ako ostatné hlúboviny. Optimálne teploty sú okolo 15 až 18 °C, ale bez poškodenia znáša aj teploty pod 10 °C. Skôr mu škodia vyššie teploty, ktoré spôsobujú vytiahnutie rastliny a nadmernú tvorbu listov, čím sa predlžuje vegetačné obdobie, odďaľuje sa tvorba ružíc. Na klíčenie semien je optimálna teplota 20 až 25 °C. Pri pestovaní priesad nie je dobré, ak sú teploty pred výsadbou nad 16 °C, pretože po presadení do studenej pôdy dochádza k negatívnemu vplyvu na koreňový systém. Karfiol má takisto veľké nároky na vlhkosť pôdy aj vzduchu. Zavlažovať musíme pravidelne, aby koreňový kŕčik nezaschol – nezdrevnatel, čo by malo za následok predčasnú tvorbu ružíc. Presný termín sejby závisí od času, keď chceme karfiol vysádzať. Priesady predpestujeme v balíčkoch 5 x 5 centimetrov.
Ak máte záujem o objednanie si semien bez prelinku, volajte na číslo 0904 345 345.
Kaleráb
Platia podobné zásady ako pri karfiole s tým, že teplota má byť cez deň 20 až 22 °C a cez noc 13 až 15 °C. Semeno vyklíči o tri až štyri dni. Zavlažovať je najvhodnejšie, keď svieti slnko. Nadmerné zálievky a husté výsevy majú za následok padanie klíčiacich rastlín.
Predpestovanie priesad:
Dopestujeme sadenice s koreňovým balom v 6-centimetrových črepníkoch alebo v balíčkoch s rozmermi 5 x 5 centimetrov. Počas dopestovania musíme venovať pozornosť prevencii proti chorobám, najmä proti plesni kapustovej.
Hlávkový šalát
Pri predpestovaní sadiva je vhodné na vzídenie dodržať teplotu 20 až 25 °C, potom je optimum dennej teploty 18 až 20 °C a nočnej 12 až 14 °C.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
EDÍCIE PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM A KNIHY DO VRECKA
Publikácia je po knižných bestselleroch Rok v ovocnej záhrade + biologická ochrana, Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana,
Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok, Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín,
Rok vinohradníka a vinára, Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
.
MOHLO BY VÁS ZAUJAŤ