Jarný rez je najvhodnejší, pretože umožňuje presne stanoviť a dodržať normu zaťaženia kra rodivými púčikmi. Jarný rez rozoznávame skorý a neskorý. Čo sa ktorým rezom sleduje? Ako prebieha jarná výsadba viniča?
Ideálny čas rezu viniča je koniec zimy. Obdobie, keď je hrozno ešte vo vegetatívnom spánku, no už pominula hrozba silných mrazov (pod -10 °C). Termín rezu viniča preto väčšinou vychádza na február až marec, podľa lokality a teplotných podmienok daného roka.
Do článku sme čiastočne čerpali z podkladov
Centra rozvoja záhradníctva.
Predjarný rez
Skorým jarným rezom sa znižuje slzenie krov a podporuje (urýchľuje) sa pučanie. Uskutočňuje sa koncom februára a v marci, možno teda hovoriť skôr o predjarnom reze. Oneskorením rezu dochádza k výraznému slzeniu viniča na rezných ranách, stratám živín, ale najmä k vymáčaniu (uduseniu) vrchných púčikov.
Neskorý jarný rez
Neskorý jarný rez sa robí v oblastiach, kde sa pravidelne vyskytujú neskoré jarné mrazy. Vinič rezaný v neskoršom období neskôr pučí, predovšetkým nižšie postavené púčiky, a tým sú chránené pred poškodením mrazmi.
Tvarovanie dreva viniča po reze
Regulácia rastu a rodivosti sa popri správnom spôsobe rezu a zaťaženia kra dosahuje aj správnym tvarovaním rodivého dreva, najmä ťažňov. Tvarovaním, teda ohýbaním ťažňov eliminujeme vplyv polarity, silu rastu letorastov jednotlivých inzercií, ako aj pomer vegetatívnych a generatívnych orgánov. Ťažne môžu byť tvarované do horizontálnej, vertikálnej, oblúkovitej a šikmej polohy.
Rozmnožovanie viniča
Vinič môžeme rozmnožovať viacerými spôsobmi. Sú to:
1. Generatívne – pohlavné rozmnožovanie semenami
Tento spôsob rozmnožovania sa v produkčnom vinohradníctve nepoužíva, pretože rastliny viniča nededia všetky znaky a vlastnosti svojich rodičov. Používa sa pri šľachtení viniča.
2. Vegetatívne – nepohlavné rozmnožovanie
Je to rozmnožovanie vegetatívnymi časťami rastlín, čo zabezpečuje prenos vlastností materskej rastliny na nové potomstvo. Vegetatívne rozmnožovanie delíme podľa spôsobu získania nových rastlín na:
a) Vegetatívne priame rozmnožovanie – rastlinné telo novovzniknutej rastliny sa skladá z jednej časti. Mladé rastliny sa nazývajú koreňáče.
b) Vegetatívne nepriame rozmnožovanie – mladé rastliny získame naštepením vrúbľa z viniča hroznorodého na odrezok podpníkového viniča. Rastlinné telo sa skladá z dvoch alebo viac častí. Mladé rastliny sa nazývajú viničové sadenice (štepy).
Výsadba viniča
Pre vinič je najvhodnejšie slnkom prehriate miesto, ktoré je chránené pred vetrom. Optimálnym časom na výsadbu je druhá polovica mesiaca apríl a prvá polovica mája, možná je však aj jesenná výsadba. Pôdu pred výsadbou starostlivo pripravíme, dôkladne a hlboko prekypríme. Pri ťažkých pôdach zapracujeme do pôdy kompost, prípadne rašelinu, aby sme zlepšili štruktúru pôdy. Taktiež je vhodné pred vysádzaním zapracovať do pôdy aj hnojivá s obsahom minerálnych látok. Veľkosť jamy by mala byť približne 30 x 30 centimetrov.
Mykorhízne huby
Odborníkmi odporúčané sú pri výsadbe aj viniča mykorhízne huby Symbivit. Prečo sa oplatí vysádzať rastliny s týmito mykorhíznymi hubami? Stačí ich totiž uplatniť len jedenkrát pri pri výsadbe rastlín (ale dajú sa aj aplikovať už vysadeným rastlinám), dokážu zvýšiť úrodnosť, vinič a iné ovocné rastliny majú vyššiu cukornatosť, obsahujú viac antioxydantov. A stávajú sa napríklad kvety a okrasné rastliny a dreviny krajšie, pestrejšie a úrodnejšie. Pozrite si video s odporúčaním profesora Ivana Hričovského Prečo uplatňovať mykorhízne huby?
Základné pravidlo, aby boli mykorhízne huby účinné, je, že sa musia dostať ku koreňom rastliny, stromku či sadenice. Na čo treba dbať pri výsadbe viniča? Čo urobíme s koreňmi viniča? Ako aplikujeme mykorhízne huby? Koľko ho potrebujeme? Čo urobia mykorhízne huby s koreňovým systémom sadenice viniča? Ako prebieha samostatné zasýpanie vysadeného koreňa? Odpovede nájdete vo videu s profesorom Ivanom Hričovským (aplikovanie mykorhíznych húb viniču je rovnaké ako k jabloni). A na záver je ešte jedna podmienka: o tej nám viac povedia profesor Ivan Hričovský a zástupkyňa spoločnosti Symbiom Alena Klíčová v tomto videu - Výsadba jablone Rubinola.
Najpredávanejšie mykorhízne huby
(kliknite na titulok a nájdete kompletnú ponuku)
Najvhodnejšie obdobie na vysádzanie
Ak vysádzame vinič pri stene, umiestnime ho minimálne 20 centimetrov od steny. Vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami pri špalierovej výsadbe alebo vertikálnom kordóne by mala byť 1 až 1,5 metra a pri horizontálnom kordóne 2 až 3 metre. Ak sadíme viac radov, šírka v medziradí by mala byť minimálne 1,5 metra. Pred vysadením zostrihneme prostokorenný vinič na 1 až 2 zdravé pútiky, pri jesennej výsadbe robíme rez až na jar, pokiaľ sme sadenicu nekúpili už zostrihnutú a ošetrenú voskom. Korene skrátime približne na šírku dlane.
Vinič namočíme do vody zhruba na 12 hodín chránený pred priamym slnkom. Do jamy ho vložíme šikmo tak, aby štepená časť bola po zasadení približne 3 až 4 centimetre nad zemou. V jame sadenicu do polovice zasypeme ľahkým výživným substrátom, pridáme mykorhízne huby a utlačíme a zalejeme vodou, aby sa zem dostala medzi korene. Potom jamu doplníme substrátom a znova dobre utlačíme. Ak nie je miesto štepenia zaliate voskom, musíme vinič prekryť zemou, aby sme zamedzili popáleniu očiek ostrým jarným slnkom.
Vinič z kontajnera
Nakopčenie je odporúčané aj pri jesennej výsadbe, ochránime tak spodné púčiky pred namrznutím. Ak vysádzame vinič kúpený v kontajneri (v črepníku), nakyprenú pôdu okolo vysadenej rastliny utláčame tak, aby sme nepoškodili prípadné novorastúce korienky. Ďalej postupujeme obdobne ako pri vysádzaní prostokorenného viniča, s dôrazom na pridanie mykorhíznych húb a zálievky. Ku každej sadenici súčasne umiestnime oporný kolík s minimálnou nadzemnou výškou rovnakou ako je plánovaná výška kmienka.
V suchom a teplom počasí sadenicu pravidelne zalievame (približne raz za týždeň) dostatočným množstvom vody. V prvom roku po vypučaní letorastov (najskôr v druhej polovici mája) odhrnieme hlavu sadenice, vyberieme najsilnejší letorast a začneme ho v pravidelných odstupoch uväzovať k opore, aby sme docielili pekne rovno rastúci kmienok. Ostatné letorasty dôkladne odstránime. Z pazúch listov budúceho kmienka odštipujeme bočné letorasty, aby hlavný letorast nevyčerpávali. Približne koncom septembra zalomíme vrchol.
Popri tom robíme pravidelnú chemickú ochranu (pokiaľ to odroda vyžaduje) kypríme a odburiňujeme pôdu; hnojenie nie je nevyhnutné. Ak máme odrodu chúlostivejšiu na vymŕzanie, je vhodné ju pred zimou opäť nakopčiť a zakryť tým aspoň 2 až 3 očká.
.
PREČO SÚ MYKORHÍZNE HUBY VHODNÉ PRE VINIČ?
.
.
Čo v medziradí viníc?
Zaujímavá otázka prišla do redakcie časopisu Sady a vinice: Mám malú neregistrovanú vinicu, s počtom cca 700 koreňov. Zaujímalo by ma, ako mám riešiť ozelenenie medziradia vinice. Tam, kde som nechal v medziradí trávu, bola síce pôda vlhkejšia, ale aj utlačenejšia, menej vzdušná a kyprá.
Na túto otázku odpovedal špecialista na ochranu rastlín Ing. Zoltán Tamašek z firmy BioTomal, ktorý je spoluautorom knihy Rok v ovocnej záhrade + biologická ochrana a hlavný autor publikácie Zelenina bez chémie. Celý článok si m ôžete prečítať tu: Čo v medziradí viníc?
.
Plánujete založiť kvetinový trávnik a potrebujete osivo?
Kliknite na produkt a objednajte si ich v našom e-shope.
.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
EDÍCIE PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM A KNIHY DO VRECKA
Publikácia je po knižných bestselleroch Rok v ovocnej záhrade + biologická ochrana, Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana,
Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok, Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín,
Rok vinohradníka a vinára, Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
PREČÍTAJTE SI NA BLOGU ZELENÝ JEŽKO RADÍ
- Reďkovka pomáha pri rakovinových ochoreniach
- Aj pamäť starne. Ako ju udržať čo najdlhšie v kondícii?
- Ošetrovanie mladého vinohradu
- Jemné šalátové záviny
- Jankin príbeh – ako prežila rakovinu kože
- Spánok je liek
- Erotická poviedka: Hriešne popoludnie