Priaznivý účinok póru na ľudské zdravie poznali už ľudia v staroveku. K jeho najväčším ctiteľom patril slávny cisár Nero. Dokonca kvôli nemu získal prezývku pórožrút. Považoval sa totiž za skvelého rečníka a speváka a veril, že mu pór posilňuje hlasivky.
Táto liečivá zelenina pochádza z Prednej Ázie. Pór sa už v staroveku stal nielen obľúbenou súčasťou jedál, ale považovali ho i za výborný protijed pri otrave alkoholom.
.
Budete vysádzať v záhradke?
.
Ivan Hričovský: Prečo uplatňovať mykorhízne huby?
Tri hlavné druhy mykorhíznych húb: S prichádzajúcou jeseňou alebo jarou je čas výsadby rastlín v záhrade alebo aj v bytoch, na balkóny či do zimných záhrad. Pozrite si priložené video, isto oceníte tieto informácie už pri najbližšom zbere ovocia, zeleniny, hrozna či plodov menej známych druhov ovocia.
Predstavme si SYMBIVIT, ECTOVIT a RHODOVIT.
Ivan Hričovský a Alena Klíčová predstavujú tri hlavné druhy mykorhíznych húb - Symbivit, Ectovit a Rhodovit.
Prečo sa oplatí vysádzať rastliny s mykorhíznymi hubami?
Stačí tieto prostriedky uplatniť len jedenkrát pri rastlinách?
Dokážu zvýšiť úrodnosť, majú vyššiu cukornatosť, obsahujú viac antioxydantov?
Stávajú sa rastliny krajšie, pestrejšie?
Pozrite si video.
Účinné látky
Pór poskytne organizmu sacharidy, bielkoviny, vlákninu, vitamíny A, B, C, E, K, ďalej tiež veľké množstvo draslíka a vápnika, no tiež minerály ako fosfor, železo, mangán či selén. Okrem toho obsahuje aj karotény, vlákninu, alicíny (sírne silice) a kyselinu listovú, potrebnú pre obnovu a funkciu buniek v tele.
Pór čistí a detoxikuje
Letná, zimná či divoká odroda póru je predovšetkým vynikajúci „čistič“ – čistí krv a črevá od baktérií a kvasiniek, podporuje činnosť tráviacich štiav a činnosť obličiek. Odporúča sa proti nadúvaniu, pri zápche, črevných kolikách a celkovej detoxikácii organizmu. Osvedčil sa aj pri „vnútornom čistení“ problematickej pleti.
.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Pór posilňuje imunitu a stabilizuje krvný cukor
Pór obsahuje selén a je bohatý na karotény a vitamíny C a E (v zelenej časti má dvojnásobné množstvo vitamínov!), takže významným spôsobom posilňuje imunitný systém a tým, najmä v zimnom období, aj odolnosť proti nádche a infekciám. V porovnaní s inými druhmi zeleniny je naozaj bohatým zdrojom mangánu a dobrým zdrojom folátov, železa a vitamínu B6, vďaka čomu je účinným prostriedkom pri stabilizácii krvného cukru, pretože znižuje absorbciu cukrov z tráviaceho ústrojenstva a zabezpečuje, aby boli správne metabolizované. Ako významný zdroj kyseliny listovej podporuje pór tvorbu krviniek, svalov a hojenie rán a ako zdroj fosforu je dôležitý pre činnosť mozgu.
Pór v kuchyni
Najvhodnejšie je pór použiť surový, aby sa v ňom uchovali všetky prospešné látky. Môžete si ho dať k raňajkám k pečivu namiesto cibule, spraviť si z neho nátierku alebo ho použiť ako prísadu do zeleninových šalátov, do polievok, omáčok či ako prílohu k mäsu a zemiakom. Chutný je takisto v dusených a zapekaných jedlách, zavinutý v šunke alebo v slaninke. Napríklad vo Francúzsku sa pór používa aj ako korenina.
.
.
Skombinujte ho s cesnakom a máte liek na prevenciu
Pór tvorí so svojim druhovým príbuzným – cesnakom silné duo, obe tieto zeleniny sú bohaté na draslík, znižujú krvný tlak a hladinu zlého cholesterolu, zároveň však zvyšujú hladinu dobrého cholesterolu, čím brzdia aterosklerotický proces a ďalšie srdcovo-cievne ochorenia. Pravidelná konzumácia póru s cesnakom tiež znižuje riziko rakoviny hrubého čreva a prostaty. Nezanedbateľný je preventívny účinok póru pri chorobách žíl, pretože bráni vytváraniu krvných zrazenín. Keďže pór patrí k diuretikám, odporúča sa aj ľuďom trpiacim na dnu a reumatizmus.
Pozor!
Pór obsahuje väčšie množstvo solí kyseliny šťavelovej, preto nie je vhodný pre ľudí, ktorí majú choré obličky a žlčník. Soli kyseliny šťavelovej tiež zhoršujú vstrebávanie vápnika.
.
Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana, Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok,
Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín, Rok vinohradníka a vinára,
Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií
Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.
.
.
PRÍPRAVKY PROTI VOŠKÁM
Kliknite na obrázok a objednávajte!
.
V článku boli použité nasledovné zdroje:
https://www.zdravie.sk/clanok/55815/por-ako-vyborny-pomocnik-pri-chudnuti-ci-znizovani-tlaku-a-cholesterolu
https://zdravie.pravda.sk/zdrava-vyziva/clanok/13501-nedocenovana-zelenina-por/