Čo je to pak choi? Je to rastlina príbuzná mangoldu, ktorá pochádza z Číny a dá sa pestovať celoročne. Využíva sa najmä v ázijskej kuchyni. Ide o druh noblesnej čínskej kapusty s krátkymi masívnymi stonkami svetlo zelenej až bielej farby s krásne lesklými, bohatými, hladkými a aj rôzne farebnými zelenými listami, ktoré majú často bohaté vrúbkovanie.
Listy a zvlášť biele hladké stonky majú peknú textúru a sú chrumkavé. Ich chuť sa pohybuje niekde medzi kapustou, kelom a špenátom, je dokonca trochu sladkastá. Veľmi mladé kúsky pak choi, niekedy tiež nazývané “baby pak choi” sa jedia čerstvé, sú totiž najjemnejšie, čo ocenia milovníci šalátov. Labužníci však vedia, že najlepší pak choi je len krátko uvarený.
Pak choi obsaju tieto vitamíny a minerály
Okrem skvelej chuti a chrumkavosti dodá pokrmom tiež veľa cenných látok. V listoch Pak Choi sa nachádza tiež vápnik, draslík, železo, horčík, beta karotén, takmer celý B-komplex, z ktorého spomeňme vitamín B1, B2, B5, B6, B9. Tieto vitamíny patria na zoznam esenciálnych látok, telo si ich nedokáže vytvoriť a je teda potrebné ich dopĺňať stravou.
Podľa výskumov 100 g sviežich zelených listov Pak Choi obsahuje približne 45 mg vitamínu C, čo zodpovedá 75% odporúčanej dennej dávky. V rovnakom množstve potom nachádzame približne 13 kalórií, ako je teda vidno, táto listová zelenina by sa mala stať neoddeliteľnou súčasťou redukčného, ale aj diabetického jedálnička.
Z ďalších biologicky aktívnych látok spomeňme napríklad luteín a zeaxantín, ktoré sa pozitívne podpíšu na stave nášho zraku, ďalej to bude vitamín K, zaisťujúcizodpovedajúcu zrážanlivosť krvi, mineralizáciu kostí, bunkový rast či metabolizmus proteínov cievnej steny.
Táto zelenina má protisklerotické a protinádorové účinky, čistí organizmus a pomáha tráveniu. Ako bolo spomenuté,táto zelenina navyše obsahuje len veľmi málo kalórií a napomáha chudnutiu. Používa sa v najrôznejších kuchynských úpravách.
Pak choi a jeho účinky pre zdravie
Pokiaľ ide o vplyv na ľudský organizmus, prisudzujú sa mu ochranné účinky pred vznikom rakoviny, najmä rakoviny pľúc, prostaty a hrubého čreva. Pak choi vo veľkom množstve obsahuje kyselinu listovú, ktorá okrem iného ochraňuje plod počas prvého trimestra tehotenstva pred mutáciou v DNA a pred vrodenými vadami neurálnej trubice. Mamičky, ktoré od počiatku tehotenstva konzumujú dostatok kyseliny listovej, chránia svoje nenarodené dieťa pred rázštepom chrbtice.
Pak choi tiež obsahuje vitamín C, vitamín E a betakarotén. Tieto živiny majú silné antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú bunkám odolávať proti poškodeniu voľnými radikálmi. Na rozdiel od väčšiny ostatných druhov ovocia a zeleniny obsahuje pak choi aj minerálny selen. Tento prvok pomáha pri detoxikácii tela, zabraňuje zápalom a znižuje výskyt nádorov. Vláknina prispieva k zdraviu čriev a udržuje rovnováhu črevnej mikroflóry.
Priateľské baktérie v črevách túto zeleninu milujú, a práve ony ovplyvňujú imunitu, metabolizmus a trávenie. Železo, fosfor, vápnik, horčík, zinok a vitamín K prispievají k pevnosti kostí. A to stále nie je všetko.
Pak choi znižuje krvný tlak a prospieva i celej kardiovaskulárnej sústave. Cholin svedčí spánku, kondícii svalov, učeniu a pamäti. Pomáha tiež absorbovať tuk a znižovať chronický zápal v tukovom tkánive, čím silno podporuje úspešné chudnutie.
Výživovú hodnotu čínského kausty pak choi je možné podporiť mliečnym kvasením, pripraviť z nej kimchi. Uplatní sa aj v teplej kuchyni, predovšetkým v receptoch ázijskej kuchyne. Listy však rýchlo vädnú, podobne ako špenát. Pred použitím ich preto na niekoľko minút ponorte do vriacej vody a potom jschlaďte v ľadovej vode. Do jedla pridajte tieto mimoriadne zdravé listí až nakoniec. Pak choi je tiež možné využíť pri zapekaní, grilovaní, dusení, smažení, ale i do polievok. Jeho chuť výborne doladí cesnak a zázvor, prípadne pálivé kari.
Ako si môýete dopestovať pak choi?
Pre túto kapustu vyberte slnečné stanovište, ale dobre porastie aj v polotieni. Pôda by mala byť ľahká a priepustná, s pH od 5,5 do 6,5. Neodporúča sa jej pestovanie na mieste, kde ste predtým pestovali akýkoľvek druh kapustovej zeleniny. Najlepšie sa jej bude dariť po uhorkách.
Semienka môžete vysievať priamo do voľnej pôdy, najlepšie koncom mája, začiatkom júna. Vysievať sa dajú až do konca júla, prípadne ešte začiatkom augusta. Vysievajte do hĺbky maximálne 1 cm, do riadkov vzdialených 25 až 30 cm. Semená vyklíčia za 10 až 14 dní, pričom teplota by sa mala pohybovať od 15 do 22 °C. Rastliny potom pretrhajte na vzdialenosť 20 cm. Listy sa dajú zberať asi po 50 dňoch. Kapustu, samo-zrejme, podľa potreby zavlažujte a z porastu odstraňujte burinu.
Použité zdroje:
https://akoapreco.com/ako-pouzivat-zeleninu-bok-choy/
https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/pak-choi-cekanka-fenykl-aneb-vyzkousejte-mene-zname-salaty-40273238
https://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkova-zahrada/zelenina/chuti-vam-pak-choi-listovu-zeleninu-cudnym-nazvom-lahko-dopestujete.html
Plodová zelenina
Termín výsevu na predpestovanie priesad je od polovice marca do konca marca. Doba predpestovanie priesad je 55 až 60 dní na výsadbu od polovice mája. Pre klíčenie plodovej zeleniny je optimálna teplota 25 až 30 °C. Po vzídení, keď sa objavia prvé klíčky znížime teplotu na 15 až 18 °C cez deň a 12 až 14 °C cez noc na dobu 7až 10 dni. Po tomto čase sa upraví teplotný režim tak, aby počas slnečného dňa bola teplota 19 až 22 °C, pri slnečnom a 17 až 19 °C pri zamračenom dni, a v noci 12 až 14 °C. Zásadne sa vyhýbame poklesu teplôt pod 10 °C. Priesady sú náročné na svetlo. Pri jeho nedostatku vyrastajú slabé, vytiahnuté a málo odolne rastlinky. Zavlažujeme zásadne zrána vodou teplou ako je vzduch. Zavlažovať treba, keď povrch pôdy začne zasýchať. Pozor na premokrenie, keď hrozí padanie klíčnych rastlín.
Rajčiaky
Optimálna teplota pri klíčení je 25 až 28 °C a striedavá v rozmedzí 12 až 33 °C. Po vzídení je v prvom období optimálna takáto teplota cez deň i v noci. Keď sú rastliny staršie, je vhodné postupne znížiť nočné teploty na 15 až 20 °C.
Predpestovanie priesad:
Priesady dopestovávame s koreňovým balom. Semená sejeme do zakoreňovačov 3 x 3 centimetre a potom presadíme do zakoreňovačov 7 x 7 centimetrov v prípade rýchlenia, alebo priamo do zakoreňovačov vysejeme do zakoreňovačov 5 x 5 centimetrov v prípade poľného pestovania. Dostatok fosforu zabezpečíme prihnojovaním. Správne vypestované sadenice majú byť zdravé, nízkeho vzrastu, s násadou prvého súkvetia.
Mohlo by vás zaujímať.....
Artičoky posilnia pečeň a zabezpečia večnú mladosť
Artičok patrí k najlepším liekom na pečeň a žlčník. Zvyšuje tvorbu žlče a tiež jej vylučovanie, podporuje detoxikačnú činnosť pečene a vylučovanie škodlivín močom. Znižuje hladinu krvného cukru a je vhodným doplnkovým liečivom pri diabete. Zabraňuje ukladaniu cholesterolu v cievach. Viac...
Reďkovka je elixír zdravia zo záhrady
Reďkovka je miniatúrna koreňová buľva, plná najkvalitnejších liečivých i preventívnych účinných látok. Šesť reďkoviek denne stačí na zlikvidovanie baktérií na slizniciach ústnej dutiny a nosohltana. Liečivé oleje, ktoré sa uvoľňujú pri chrumkaní reďkovky, súčasne dezinfikuj sliznicu nosa a prínosových dutín a pomáha predchádzať infekciám. Okrem toho rozpúšťa hlieny a uľahčuje odkašliavanie. Bojuje proti vírusovým infekciám a môže predchádzať chorobám, ako je chrípka, bronchitída a astma. Viac..
Kivi je vitamínová bomba, ktorá lieči
Zvonka nevyzerá mimoriadne príťažlivo, ale vnútri sa skrýva ozajstný skvost. Kivi je mimoriadne bohaté na vitamín C - jeden gram ovocia obsahuje takmer jeden miligram vitamínu. Jedno kivi denne teda môže pokryť dennú spotrebu vitamínu C. Vitamín C je nevyhnutný pre prirodzenú obranyschopnosť organizmu a zároveň pôsobí preventívne proti infekciám. V studenom a vlhkom období od septembra do apríla by teda malo byť kivi naším najlepším spojencom v biji s prechladnutím, kašľom, nádchou, zachrípnutosťou a chrípkovými infekciami. Viac...