Malé, červené, sladkokyslé a šťavnaté klenoty ukryté v guľatom červenom obale. Tak to je v skratke granátové jablko. Čo je na ňom také výnimočné? Ako ho môžeme využiť v náš prospech?
Granátové jablko existuje už od čias staroveku. Pôvod má v Ázii, presnejšie v oblasti idúcej od dnešného Iránu až po úpätie Himalájí v Indii. Odtiaľ sa pestovaním rozšírilo až do Európy, najmä do krajín nachádzajúcich sa pri Stredozemnom mori. Pre svoj exotický vzhľad, vysokú výživovú hodnotu a lahodnú chuť je spájané so zdravím, láskou a zmyselnosťou.
Obsah vitamínov a minerálov v granátovom jablku
Semienka granátového jablka obsahujú veľa vody a sodíka, okrem toho draslík, horčík, vápnik, vitamín C a niektoré vitamíny skupiny B. Sú mimoriadne bohaté na polyfenoly, silné antioxidanty. Tie bránia usadzovaniu škodlivých voľných radikálov v tele. Zároveň vyrovanávajú kyslé prostredie v žalúdku pre lepšie trávenie, pomáhajú udržiavať cievy v zdravej kondícii a celkovo regulujú krvný tlak. Pred rokmi sa uskutočnila štúdia, pri ktorej výťažok zo semiačok granátových jabĺk úspešne testovali na myšiach ako prostriedok na liečbu rakoviny prostaty. Semená môžu fungovať tiež ako preháňadlo, kým šupka a vnútorné prepážky naopak, hnačku zastavujú. Vysoký obsah draslíka je výhodný pri artériovej hypertenzii. Taníny svojím sťahujúcim a protizápalovým účinkom pôsobia hojivo na podráždený tráviaci systém. Okrem protirakovinového a antiaterosklerotického pôsobenia sú prospešné aj pri kŕčových žilách alebo hemoroidoch.
Granátové jablko posilňuje imunitu
Granátové jablko je prírodné antipyretikum, ktoré znižuje telesnú teplotu, má protizápalový účinok, mierne tlmí periférne alebo centrálne vnímanie bolesti a uľahčuje priebeh akútnych vírusových ochorení. To je dôležitá skutočnosť, ktorá ukazuje na to, že by sme mali granátové jablká zaradiť do svojho každodenného jedálnička hlavne v zime, keď potrebujeme posilniť imunitný systém a predísť nachladnutiu.
Granátové jablko podporuje trávenie
Vzhľadom na vysoký obsah tanínu sú granátové jablká doporučované pre dobré trávenie. Aj keď je maximálne množstvo týchto látok sústredené v kôre, nachádza sa aj v šťave a semenách. Semená môžu fungovať tiež ako preháňadlo, kým šupka a vnútorné prepážky naopak, hnačku zastavujú. Okrem toho, že sú dostatočne nízkokalorické (60 kcal na 100 gramov), zlepšuje metabolizmus, vylučuje toxíny a zlepšuje trávenie. Tieto tri schopnosti granátového jablka sú zároveň základom zdravej výživy.
Granátové jablko pomáha pri poruchách zraku a šeroslepote
V dnešnom svete pôsobí na naše oči čím ďalej tým viac nepriaznivých faktorov. To najlepšie, čo môžeme urobiť, ja minimalizovať dobu, ktorú trávime pred počítačom a televíziou. Nemali by sme však zabúdať aj na vitamínovou podporu. Vynikajúcou voľbou je práve granátové jablko. To obsahuje vitamín A a antokyan, ktorý dokáže aktivovať metabolické procesy v tkanivách oka, čo napomáha zlepšiť videnie. Odborníci odporúčajú konzumáciu granátových jabĺk alebo pitie šťavy z nich starším ľuďom, ktorí vďaka tomuto úžasnému ovociu môžu zabrániť rozvoju šeroslepote a šedého zákalu.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy
Granátové jablko zachytáva voľné radikály
Granátové šťavy obsahujú vyššie hladiny antioxidantov ako väčšina iných ovocných štiav. Majú tiež trikrát viac antioxidantov ako červené víno a zelený čaj. Antioxidanty v šťave z granátového jablka môžu pomôcť odstrániť voľné radikály, chránia bunky pred poškodením a ničia zápal.
Granátové jablko na hormonálnu rovnováhu
Granátové jablko môžeme bezpečne nazvať rodinným ovocím, pretože žiadne iné ovocie nemá tak pozitívny vplyv na mužský i ženský organizmus, ako práve granátové jablko. Tento úžasný plod pomáha obnoviť hormonálnu rovnováhu u oboch pohlaví a tiež zlepšuje ich sexuálny život. Ženám navyše môže granátové jablko pomôcť pri bolestivej menštruácii a menopauze. Pokiaľ budú muži pravidelne piť šťavu z granátových jabĺk, môžu už vopred zabudnúť na všetky problémy s potenciou.
Granátové jablko na pleť
Granátové jablká obzvlášť odporúčame ľuďom s problematickou pleťou. Obsah kyseliny citrónovej, kyseliny jablčnej, kyseliny šťaveľovej a ďalších organických kyselín vás môže zbaviť pieh, stareckých škvŕn i akné. Vaša koža môže byť hladšia a jasnejšie. Skúste napríklad zmiešať zrnká granátového jablka s lyžičkou kyslej smotany a s lyžičkou čerstvo vylisované šťavy z granátového jablka. Túto masku aplikujte na tvár na 10 minút. Buďte však opatrní a najskôr skontrolujte masku na menej viditeľnom mieste kože, aby ste si boli istí, že netrpíte nejakou alergiou.
Granátové jablko na srdce a cievy
Granátové jablká dokážu znížiť krvný tlak tým, že z vášho tela odstránia prebytočný cholesterol a očistia vaše cievy. Okrem toho, je tiež vynikajúcou prevenciou proti ateroskleróze.
Granátové jablko je ideálne pre vegetariánov
Je známe, že aminokyseliny sú stavebným kameňom všetkých buniek v našom tele, a väčšinu z nich získavame z mäsa, hlavne z toho kuracieho a vajec. Avšak, vedci zistili, že granátové jablko obsahuje 15 rôznych aminokyselín, z ktorých niektoré sú v rastlinných potravinách veľmi zriedkavé. To je dôvod, prečo môžu byť granátové jablká nevyhnutné pre vegetariánov.
Ako granátové jablko nakupovať a správne skladovať?
Granátové jablká majú byť okrúhle, plné a na svoju veľkosť ťažké. Vyhnite sa jablkám, ktoré majú rezy a modriny. Granátové jablká sa celkom dobre skladujú. A pomerne dlho. Majú totiž silnú kožovitú šupku. Aj keď šupka stvrdne, zachová si jablko šťavu. Čím je šupka tenšia, tým je jablko sladšie. Skladujte granátové jablká až mesiac na chladnom, suchom mieste alebo v chladničke až dva mesiace.
Použité zdroje:
http://zdravie.cvicte.sk/zdravie-1/granatove-jablko-preco-je-take-zdrave
https://zdravopedia.sk/ovocie/granatove-jablko
https://www.nazdravie.sk/granatove-jablko-lieci-a-uzdravuje/