Asi každý človek má niekoľkokrát za život obdobie, kedy ho trápia rôzne problémy a výsledkom je nespavosť. Môže byť spôsobená psychický vyčerpaním, stresom, problémami v rodinnom živote, či v práci, ale aj ochoreniami a liekmi. Neraz súvisí i so zmenami hormonálnych hladín, a teda i s vekom.
Ak nás trápi nespavosť, neurobme tú chybu, že siahneme ihneď po lieku na spanie. Nielen, že lieky na spanie neriešia žiadnu z príčin nespavosti, ale vedci opakovane dokázali, že ani neúčinkujú. Len „nachytáme“ náš mozog, ktorý si myslí, že nám pomôžu...
Autorka:
Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.
Nekvalitný spánok
V jednej študijnej analýze sa zistilo, že lieky na spanie pomôžu v priemere ľuďom zaspať asi o 10 minút skôr a zvýšia celkovú dobu spánku iba o 15 až 20 minút. Zistili tiež, že zatiaľ čo väčšina liekov na spanie spôsobuje zlý, prerušovaný spánok, indukujú aj stratu pamäti – amnéziu, tak že po prebudení si účastníci výskumu nevedeli spomenúť, ako zle vlastne spali!
Horšie ako nespavosť
Z hľadiska zdravotných dôsledkov, by to mohlo skončiť horšie ako len nespavosťou. Mali by sme si byť vedomí tejto skutočnosti ešte predtým ako ich vyskúšame. Okrem toho, že neúčinkujú tak, ako informujú príbalové letáčiky liekov na spanie, vedci odhalili aj ich významné nepriaznivé účinky na zdravie. Podrobnejšie sa o tom môže každý dozvedieť z e-booku „Temná stránka liekov na spanie“ (The Dark Side of Sleeping Pills), v ktorej jeden z výskumníkov štúdie, Dr. Daniel Kripke poukazuje na šokujúce zistenia.
Niektoré z najpopulárnejších kníh profesorky Kataríny Horákovej
Nebezpečné následky
Z nich vyplýva, že štvornásobne zvyšujú pravdepodobnosť skoršieho úmrtia, ale tiež vyššie riziko rakoviny. Dokumentujú to údaje z výskumu, na ktorom sa zúčastnilo viac než 10 500 ľudí užívajúcich lieky na zlý spánok (hypnotiká). Táto súvislosť platila aj vtedy, keď do úvahy zobrali pacientov so zlým zdravotným stavom a tí užili menej ako 18 piluliek za rok!
Namiesto osvieženia otupenie
Je dobre známe, že užitím tabletky na spanie sa zníži naša aktivita nasledujúci deň. Takže na rozdiel od pokojného spánku, ktorý by nás osviežil sa dočkáme opaku. Dr. Kripke uvádza vo svojej knihe, že vplyvom lieku na spanie je náš mozog menej aktívny. Často sa pozoruje takzvaná „spacia kocovina”, ktorá môže spôsobiť zmätenosť, ospalosť, vyššie riziko pádov a dopravných nehôd. Niektoré prípravky na spanie môžu mať polovičnú životnosť asi 18 hodín. Takže, ak ich užívame každý večer, v podstate sme pod sedatívami veľkú časť dňa! Niet divu, že potom trpíme poznávacím deficitom v dopoludňajších hodinách.
PRE TÝCH, KTORÝCH TO ZAUJÍMA
Profesorka Katarína Horáková spolu s Jozefom Budínskym v týchto dňoch uviedli na knižný trh knihu s názvom ZÚFALÁ NESPAVOSŤ:Prečo nemôžem spať!
Kniha vyjde v najbližších týždňoch a bude súčasťou edície KNIHY DO VRECKA a série Zdravie: Ako na to?
Potláčajú REM spánok
Mnohé lieky na spanie sú tiež silné anti-cholinergiká, ktoré potláčajú REM spánok a snívanie. O týchto liekoch je tiež známe, že zvyšujú riziko demencie u seniorov. Ďalej, sú známe ešte nebezpečnejšie nežiaduce účinky, o ktorých by sme tiež mali vedieť... Sú príčinou celej palety nebezpečných a závažných nežiaducich účinkov. Riešene problémovspánko pomocou liekov je riskantné, pretože niektoré lieky:
• sú návykové, čo znamená, že akonáhle ich chceme prestať užívať budeme pravdepodobne trpieť abstinenčnými príznakmi, ktoré by mohli byť horšie než pôvodná nespavosť,
• strácajú na účinnosti, ak ich užívame dlhšie ako dva týždne,
• vyvolávajú nočné jedenie, ktoré môže obsahovať bizarné potraviny, ako sú cigarety s maslom, osolené sendviče či surová slanina.
Ďalšie pozorované nežiadúce účinky
Medzi ďalšie pozorované nežiaduce účinky patria:
• podvedomá nočná prechádzka, dokonca nočná jazdu počas spánku,
• halucinácie,
• zmätenosť a dezorientácia,
• úplná strata pamäti z akcií, a to aj tých, ktoré sa uskutočnili v priebehu dňa,
• depresia.
Hľadáte kvalitný výživový doplnok na dobrý spánok?
Fin Relaxor Forte je bylinný prípravok s upokojujúcimi účinkami,
ktorý obsahuje účinný extrakt z mučenky. Múčenka (Passiflora incarnata)
pomáha uľaviť nervovému napätiu, podporuje duševnú harmóniu
pri strese, pomáha udržať hlboký spánok, prispieva k optimálnej relaxácii.
Dajme prednosť bylinkám
Čaj z medovky alebo z lipových kvetov utíši rozbúrenú myseľ a zníži nervové napätie. Skvelou bylinkou proti nespavosti je rumanček, pokojnejší a výdatnejší spánok privodí feniklový odvar. Blahodarne pôsobí čaj z mäty osladený medom. Chmeľový a valeriánový odvar zlepšujú kvalitu spánku a odstraňujú ťažkosti pri zaspávaní. Doprajte si kúpeľ z levandule či materinej dúšky, ale nie tesne pred spánkom.
Prečítajte si tiež:
Ideálna hmotnosť sa s vekom zvyšuje